profil

Cesarstwo Japońskie

poleca 85% 103 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
japonia

Cesarstwo Japońskie (oficjalnie w Lokalnym języku nazywane Nippon Koku) jest najbardziej na wschód wysuniętym krajem Azji. Leży na prawie 4 tys. wysepek, z czego największe to: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu, Sikoku i Okinawa. Wyspy Japońskie oddzielają Morze Japońskie od Oceanu Spokojnego. Aż ¾ tego kraju stanowią góry. Występuje tam około 160 wulkanów, z czego co najmniej 40 jest czynnych. Skupiają się one na południu Hokkaido i w środkowej części Honsiu. Najbardziej znanym wulkanem jest Fudżi (3776m.n.p.m) na wyspie Honsiu. Japonia leży w dwóch strefach klimatycznych. Na północy panuje klimat umiarkowany ciepły, zaś w części południowej podzwrotnikowy. Na znaczne zróżnicowanie klimatu wpływa także duża rozciągłość południkowa państwa oraz urozmaicona rzeźba terenu. Średnie temperatury roczne maleją z południa na północ, spadają też ze wzrostem wysokości n.p.m. Klimat Japonii charakteryzuje się dużymi opadami. Maksimum ich przypada na wczesne lato, minimum - na zimę. Japonia jest krajem bardzo zagrożonym klęskami naturalnymi, czyli wybuchami wulkanów, tajfunami, falami tsunami i trzęsieniami ziemi.

Polityka

Ustrój Japonii to monarchia konstytucyjna. Zgodnie z Konstytucją Japonii z 1946r., cesarz jest jedynie symbolem państwa i jedności narodu. Najwyższym organem władzy państwowej i jedynym organem ustawodawczym Japonii jest Parlament (Zgromadzenie Narodowe – Kokkai), który składa się z Izby Reprezentantów i Izby Radców. Obecnym cesarzem jest Akihito Tsugo-no Miya, który urodził się 23 grudnia 1933 roku. Dzień urodzin cesarza jest w Japonii świętem narodowym.

Flaga i hymn

Flaga Japonii nosi nazwę Hi no Maru (日の丸 „Tarcza słońca“). Czerwony krąg w centrum białego pola, reprezentujący promieniujące słońce, pełni rolę narodowego symbolu Japonii od XVIIw. Według japońskiej mitologii boginią słońca jest Amaterasu (Świecąca na niebie). Forma dysku słonecznego wyszytego na flagach samurajów, pojawiła się w XII w. kiedy walczyły ze sobą klany Taira i Minamoto. Powszechnie była używana także na wojskowych sztandarach w okresie wojen domowych Sengoku od połowy XV do pocz. XVII w. W późniejszym okresie rządów Szogunatu, dysk słoneczny pojawił się również na flagach floty japońskiej. Od okresu restauracji Meiji w 1868r. czerwony dysk na białym tle przyjęty został jako flaga narodowa.

Narodowy hymn Japonii zwany jest popularnie „Kimi ga yo”. Jego słowa pochodzą z okresu Heian. Jako hymn narodowy został po raz pierwszy zaprezentowany w pałacu cesarskim podczas uroczystości z okazji urodzin cesarza Meiji (Mutsuhito) 明治天皇 w dniu 3. 11.1880r.

Gospodarka

Przemysł Japoński jest wszechstronnie rozwinięty. Wydobywa się tam rudy cynku, ołowiu, miedzi oraz cyny. W niektórych dziedzinach wytwórczości kraj ten zajmuje czołowe miejsca w świecie. Przykładem jest produkcja samochodów osobowych i ciężarowych, czy elektronika. Japonia jest znana właśnie z produkcji wysokiej jakości sprzętu elektronicznego. Rolnictwo pokrywa prawie 70% zapotrzebowania Japonii na żywność. Wynika to min. z często stosowanego nawadniania. Japończycy uprawiają ryż, który jest najważniejszą uprawą, pszenicę, jęczmień, herbatę, rzepak, buraki, fasolę, soję i ziemniaki. Hodowla zwierząt odgrywa małą rolę, ponieważ nie ma dla niej warunków. Ważne dla gospodarki jest rybołówstwo morskie, w którym Japonia do niedawna przodowała w świecie.

Ludność

Gęstość zaludnienia: 332 osoby/km2
Skład etniczny: Japończycy (99%), Koreańczycy (0,6%), Chińczycy (0,1%), inni (0,3%)
Główne wyznania: szintoizm (39,5%), buddyzm (38,3%), chrześcijaństwo (3,9%), inne(18,3%)
Główne miasta (liczba ludności w tysiącach): Tokio(7 900), Jokohama (3 300), Osaka (2 600) (16mln), Negoja (2 100) ( 8,4mln), Sapporo (1 700)
Japonia należy do dziesięciu najludniejszych państw świata, a jej ludność do najdłużej żyjących ludzi na świecie. Przeciętna długość życia wynosi dla kobiet prawie 83 lata, dla mężczyzn - 76,5 i jest najwyższa na świecie.Rozmieszczenie ludności po kraju jest bardzo zróżnicowane. Najbardziej zaludniony jest pas wybrzeża nad Oceanem Spokojnym i wewnętrznym morzem Japońskim. Najsłabiej zaludnionym obszarem Japonii jest wyspa Hokkaido.

Język

Około VIII w. w Japonii pojawiły się rodzime symbole fonetyczne i formy literackie znajdując swój wyraz graficzny w kaligrafii. Miękka linia hiragany miała zastosowanie w poezji oraz prywatnej korespondencji. Za wynalazcę hiragany uważa się mistrza zen Kobo Daishi- Kukai. Współcześnie, Japończycy dysponują do graficznej notacji sylab i ich modyfikacji dwiema postaciami pisma fonetycznego zwanego kana; jeden nosi nazwę hiragana, drugi - katakana. Obie kany mają analogiczny skład po 46 znaków. Hiragana służy do zapisu słów rdzennie japońskich, natomiast katakaną zapisywane są słowa obcego pochodzenia, onomatopeje oraz wyróżnienia pewnych fragmentów tekstu w druku. Ponieważ w języku japońskim istnieje wiele słów, które wymawia się podobnie, oprócz kany istnieją w systemie pisma Japonii znaki kanji niosące informację o znaczeniu. Symbole kany oddają tylko wartość fonetyczną.

Ciekawostki

-Japonia jest nazywana „Krajem wschodzącego słońca”, ze względu na to, że jest najbardziej na wschód wysuniętym punktem Azji.
-Japonia jest nazywana też „Krajem kwitnącej wiśni” ze względu na to, że praktycznie w całym kraju Japończycy sadzą piękne wiśnie.
- Wulkan Fudżi jest przez Japończyków uważany za świętą górę i jeden z symboli ich kraju.
-Japonia nie zakończyła jeszcze całkowicei II wojny światowej. Od 1945 roku trwa konflikt z Rosjąo wyspy Kuryle, położone między Hokaido a Kamczatką. Najciekawsze jest to, że tak naprawdę Kuryle mogą mieć znaczenie tylko strategiczne, poniewarz są to biedne wyspy wulkaniczne o roślinności tundrowej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata