Zasoby wodne hydrosfery:
-96% morza i oceany
-4% wody śród lądowe
-71% powierzchnia mórz i oceanów
-29% powierzchnia lądów
Wody śród lądowe:
-41,1% lodowce i śnieg
-0,3% rzeki, jeziora, bagna
-58.5% wody podziemne, marzłości trwałe
-0,1% pozostałe wody w tym para wodna w atmosferze
Przyczyny falowania to:
-wiatry
-ruchy
-trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów
-różnicę w ciśnieniu atmosferycznym
Skala Boforta- jest to skala określająca siłę wiatru
Sejsza-rodzaj ruchu wody występujący w zamkniętych zatokach morskich i morzach oraz jeziorach. Polega na szerokim kołysaniu wód przy brzegach poziom wody zmienia się rytmicznie o 1m i więcej na środku zbiornika zaś bardzo znacznie, ponieważ wszystkie cząstki wody oscylują się w jednym rytmie, ale rozpiętość wachań jest w każdym punkcie inna. Sejsza powstaje w skutek wystąpienia nad zbiornikiem wodnym dwu rożnych ośrodków ciśnienia atmosferycznego lub w skutek nie wielkiego trzęsienia ziemi.
Pływy- odpływy i przypływy. Periodyczne zmiany poziomu wody w morzach i oceanach (oraz innych zbiornikach wodnych)odkształcenia powierzchni spowodowane w oddziaływywaniu grawitacyjnym słońca, a przede wszystkim księżyca na dany punkt ziemi. Największe rozmiary pływy osiągają w cieślinach i zatokach mórz otwartych. Występowanie pływów ogranicza możliwość za gospodarowania terenów położonych w ich zasięgu i utrudnia pracę portów.
Tsunami- fale wiatrowe pochodzenia sejsmicznego groźne dla wybrzeży. Są to pojedyncze fale oceaniczne wywołane przez trzęsienia ziemi lub wybuchy pod morskich wulkanów. są niskie 0,5-1m wysokości i bardzo długie do około kilometra. Chodź pędzą z zawrotną prędkością do 500-700km/1h tym większą im głębszy jest ocean. Jednak zbliżając się do brzegu piętrzą się. Powstają wtedy pojedyncze, ogromne
Nie raz kilkunasto metrowej wysokości wały wody ,które sieją spustoszenie na wybrzeżach.