GONADOTROPINA KOSMÓWKOWA – jest hormonem produkowanym przez organizm kobiety wkrótce po zapłodnieniu. Jej działanie jest podobne do wytwarzanego przez obie płcie hormonu rutenizującego (LH). U kobiet stymuluje on owulację i powstawanie w jajnikach tzw. Ciałka żółtego, które z kolei wytwarza hormony - estrogeny i progesteron. U mężczyzn LH pobudza natomiast wyspecjalizowane komórki w jądrach do wydzielania testosteronu. Dla celów terapeutycznych gonadotropinę kosmówkową uzyskuje się z moczu ciężarnych kobiet i stosuje do leczenia niepłodności wskutek zaburzeń owulacji (kobiet) lub niedojrzałości męskich gruczołów płciowych (mężczyźni). Wśród sportowców hCG jest wykorzystywana przez przyjmujących steroidy, by pobudzić produkcję endogennego testosteronu, która ustaje po wprowadzeniu do ustroju steroidów enzogennych. Niepożądane działanie hCG u mężczyzn obejmują głównie zatrzymywanie wody i sodu w organizmie.
KORTYKOTROPINA - (hormon adrenokortykotropowy) wydzielany przez przysadkę mózgową. Jego podstawową rolą jest regulacja aktywności hormonalnej kory nadnerczy. W celach leczniczych kortykotropinę stosuje się w przypadkach nieprawidłowego funkcjonowania kory nadnerczy (np. niewydolności, zaniku wskutek stosowania pewnych substancji np. po leczeniu kortyzonem), w leczeniu stwardnienia rozsianego. W celach dopingowych stosowana głównie ze względu na pobudzający wpływ na wydzielanie hormonów nadnerczy (mineralokortykoidów i glikokortykoidów; odgrywające ważną rolę w gospodarce białkowej, węglowodanowej i tłuszczowej, m.in. przyspieszają w wątrobie syntezę glikogenu, wpływają na utrzymanie prawidłowej pobudliwości mięśni) oraz na niektóre struktury oun.
HORMON WZROSTU(hGH, HGH, somatotropina) - hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, który w młodym wieku, zanim jeszcze dojdzie do zaniku chrząstki nasadowej pobudza wzrost parametrów longitudinalnych kości. W wieku dojrzałym nadal stymulowane są procesy rozrostu kości i tkanki chrzęstnej. Hormon ten działa także na anabolicznie, zwiększając stopień wychwytywania aminokwasów do syntezy białek oraz lipolitycznie (rozkład tkanki tłuszczowej związany z uwolnieniem wolnych kwasów tłuszczowych, które poddawane są w wątrobie dalszym przemianom). Wpływ hGH zaznacza się także w gospodarce węglowodanowej (podwyższa poziom glukozy we krwi) i mineralnej (zatrzymuje w organizmie elektrolity, zwłaszcza kationy). Dla celów terapeutycznych hGH stosowana jest w leczeniu karłowatości powstającej na tle niedoczynności przysadki, odleżyn, złamań kości. Działania niepożądane obejmują alergię, akromegalię (powiększenie żuchwy, dłoni, i stóp), powiększenie wielu narządów wew. (serca, wątroby, trzustki, śledziony) cukrzyce, nadciśnienie, stany zapalne nerwów obwodowych.
INSULINOPODOBNY CZYNNIK WZROSTU – insulinopodobny czynnik wzrostu JGF należy do grona czynników odgrywających bardzo istotną rolę w procesach wzrastania komórek mięśniowych. Czynniki tego typu zaangażowane są w wiele mechanizmów hormonalnych, które wywierają wpływ na procesy metaboliczne zachodzące w komórkach mięśniowych. Wydzielany jest lokalnie w mięśniach poddanych ćwiczeniom.
ERYTROPOETYNA (EPO) - jest naturalnym hormonem produkowanym przez nerki. Uwalniana do krwiobiegu, trafia do szpiku kostnego, gdzie stymuluje produkcję erytrocytów (czerwonych krwinek). W zależności od względnej ich ilości we krwi, którą to wielkość określa hematokryt, nerki produkują więcej lub mniej EPO. Ponieważ erytrocyty przenoszą pobrany w płucach tlen do wszystkich tkanek ciała, na zwiększeniu ich ilości zależy przede wszystkim przedstawicielom dyscyplin wytrzymałościowych. Naturalnym sposobem jest tzw. Trening wysokościowy. Działania niepożądane związane są ze znacznym obciążeniem serca, które zmuszone jest pompować znacznie zagęszczoną krew.
INSULINA - dozwolona do stosowania przez sportowców - diabetyków. Niezbędne jest pisemne oświadczenie endokrynologa lub lekarza ekipy sportowej. Insulina jest hormonem produkowanym przez trzustkę, odgrywającym rolę w przemianach węglowodanów, białek i tłuszczów. Działa anabolicznie, zwiększając transport aminokwasów do komórek mięśniowych.