profil

Zanieczyszczenia powietrza oraz sposoby zapobiegania

Ostatnia aktualizacja: 2020-08-25
poleca 85% 913 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zanieczyszczenia powietrza w Polsce należą do największych w Europie. Na obszarach wszystkich dużych miast rejestruje się stężenie dwutlenku węgla, siarki i azotu oraz pyłów, przekraczające dopuszczalne normy, co oznacza, że zanieczyszczone powietrze wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego należą do najniebezpieczniejszych zagrożeń środowiska, albowiem stwarza niebezpieczeństwo, często bezpośrednie dla życia oraz zdrowia ludzi i zwierząt.

Najgorsza sytuacja panuje w Sudetach, w województwach wchodzących w skład Górnego Śląska i Legnicko – Głogowskiego Okręgu Miedziowego oraz w okolicach Krakowa i Łodzi. Źródłem zagrożenia środowiska przyrodniczego są również napływające z zachodniej i południowej Europy zanieczyszczone masy powietrza (tzw. transgraniczne). Najlepszym przykładem zanieczyszczonego powietrza są lasy w Górach Izerskich. Drzewa te stojąc umierają. Substancje zanieczyszczające powietrze mają różne stany skupienia – są to ciała stałe, ciecze, lub gazy, które mogą swobodnie przemieszczać się z masami powietrza. Różne są też źródła zanieczyszczenia, które możemy zasadniczo podzielić na dwie grupy – naturalne i sztuczne (antropologiczne). Do głównych zanieczyszczeń powietrza należą substancje gazowe, m. im.: dwutlenek siarki (So2) i dwutlenek azotu (No2). W najbliższym sąsiedztwie cementowni krajobraz jest przez cały rok koloru szarobiałego. W trakcie produkcji powstają bowiem niezliczone ilości zasadowego białego pyłu. Wpływa on niekorzystnie na układ oddechowy ludzi i zwierząt. Pokrywając cienką warstwą np. liście drzew i krzewów, lecz utrudnia to proces fotosyntezy. Zasadowe pyły mają jednak takie pozytywne znaczenie, zmniejszając szkodliwość kwaśnych deszczy. Można zapobiec zanieczyszczeniom powietrza poprzez odsiarczanie spalin i węgla lub całkowite zaprzestanie wykorzystywania węgla o dużej zawartości siarki, zmiana systemu ogrzewania miast - przechodzenie na inne niż węgiel źródła energii, (np. gaz ziemny), stosowanie katalizatorów spalin, zakładanie urządzeń odpylających - filtrów i elektrofiltrów, oddzielenie zakładów przemysłowych i popularnych szlaków komunikacyjnych pasami drzew i krzewów (naturalne filtry ochronne).

Zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat znacznie się obniżyło. Emisja niektórych zanieczyszczeń, np. dwutlenku siarki i pyłu, zmniejszyła się ponad dwukrotnie. Niemniej jednak nadal należymy do krajów, w których emisja podstawowych zanieczyszczeń powietrza, a zwłaszcza dwutlenku siarki, jest bardzo wysoka. Silnie zanieczyszczone są jeszcze obszary Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz większe aglomeracje miejskie. Polska północno-wschodnia należy do obszarów najmniejszym zanieczyszczeniu powietrza.

Źródła
  1. Encyklopedia szkolna: GEOGRAIA POLSKI– Tomasz Kaczmarek, Urszula Kaczmarek, Daniela Sołowiej, Dariusz Wrzesiński
  2. MINI SŁOWNIK EKOLOGICZNY– Jadwiga Sobolewska
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata