profil

Fitness

poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

FITNESS
Naturalne formy ruchu takie jak biegi, skoki czy rzuty były dla człowieka pierwotnego niezbędne dla utrzymania się przy życiu. Problemy dnia codziennego, które najczęściej związane były z przetrwaniem, wymuszały na człowieku dbanie i utrzymywanie się w możliwie najlepszej formie fizycznej. Niski poziom sprawności ruchowej w przypadku człowieka pierwotnego równoznaczny był ze śmiercią.
Ewolucja człowieka, jego rozwój intelektualny sprawiały, że zmniejszył swoją zależność od środowiska zewnętrznego. Rozwój nauki i techniki, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, oraz następujące w wyniku tego zmiany warunków i sposobu życia ludzi (zwłaszcza w krajach wysoko uprzemysłowionych) wywołały szereg zjawisk, które miały bezpośredni wpływ na aktywność ruchową, zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka współczesnego. Zjawiska te podzielić możemy na dwie grupy: negatywne i pozytywne. Do negatywnych skutków rozwoju naszej cywilizacji bez wątpienia zaliczyć możemy degradację środowiska naturalnego, powstanie wielu nieznanych wcześniej zagrożeń (broń nuklearna, AIDS, deformacje genetyczne), plagi społeczne, deprawację szeregu potrzeb, zwłaszcza biologicznych i psychicznych. Człowiekowi współczesnemu brakuje często odpowiedniej dawki ruchu, kontaktu z przyrodą, możliwości spontanicznego wyrażania wewnętrznych stanów emocjonalnych, bliskich i nieformalnych kontaktów z innymi ludźmi, trwałego systemu uznawanych i realizowanych wartości.
Wśród pozytywnych aspektów tych zmian należy wymienić: ogólny wzrost poziomu życia, postęp medycyny, a co za tym idzie, eliminowanie bądź ograniczenie skutków wielu chorób, poszerzenie się zainteresowań ludzi, wreszcie wzrost ilości czasu wolnego oraz możliwości jego wykorzystania.
Jedną z form aktywnego spędzania czasu wolnego jest korzystanie z usług oferowanych przez fitness kluby. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców dużych aglomeracji, gdzie zakres tego typu usług, związany z popytem na nie jest znacznie większy niż w mniejszych miastach.
To właśnie w dużych miastach, gdzie tempo życia i pracy jest największe, ludzie narażeni są na przeciążenia psychiczne, stres, niewłaściwe odżywianie oraz deficyt ruchu (tzw. hipokinezja).
Wymienione tu czynniki mogą być przyczyną wielu dolegliwości określanych ogólnym mianem chorób cywilizacji.
Formy aktywnego odpoczynku, jakie proponują fitness kluby, stanowią naturalne sposoby zachowania i przywracania zdrowia oraz równowagi zarówno wewnętrznej (homeostazy), jak i w relacji: człowiek - środowisko (społeczne, kulturowe).
Uczestnicząc w zajęciach oferowanych przez fitness kluby potencjalny ćwiczący może:
-kompensować (tzn. wyrównywać) brak ruchu,
-neutralizować stresy i przeciążenia psychiczne,
-zapobiegać występowaniu szeregu chorób i dolegliwości,
-regenerować (odnawiać) siły fizyczne i psychiczne,
-kształtować ciało i osobowość (charakter),
-zaspokajać różnorakie potrzeby,
-integrować się.
Korzyści wynikające z tego rodzaju aktywności ruchowej są tak duże, że warto poświęcać im swą uwagę, uczestniczyć w nich i upowszechniać je.

TWÓRCY
Początki fitnessu łączyć należy z wynalezieniem i rozpowszechnieniem podstawowej formy gimnastyki rekreacyjnej jaką był aerobik. Kolebką aerobiku są Stany Zjednoczone. Za wynalazcę tej formy ćwiczeń uznawany jest dr Kenneth Cooper, który w latach 70-tych był lekarzem w Narodowej Agencji Aeronautyki USA (NASA). Opracowywał on programy kondycyjne dla amerykańskich kosmonautów. Przeprowadził liczne badania na wielu tysiącach osób, które pozwoliły mu na stworzenie założeń aerobiku. Ćwiczenia \"aerobowe\" (czyli tlenowe) dały początek nazwie tej formy aktywności ruchowej milionów ludzi. Cechą charakterystyczną tego rodzaju wysiłku było to, że układ krążenia i oddychania ćwiczącego pracował w ten sposób, aby organizm mógł w trakcie ćwiczeń pobierać dostatecznie dużo tlenu i unikać okresów niedotlenienia.
O ile autorem metody ćwiczeń noszących wspólną nazwę \"aerobik\" był wspomniany Cooper, o tyle symbolem ćwiczeń gimnastycznych wykonywanych w rytm muzyki była jego rodaczka, popularna niegdyś aktorka - Jane Fonda.
Aerobik nie zyskałby obecnej popularności gdyby nie uwielbiana przez miliony fanów kina gwiazda filmowa. Zaczęło się wszystko w 1979 roku od nieszczęśliwego przypadku. W trakcie kręcenia filmu pt. \"Chiński syndrom\" aktorka złamała nogę. Tymczasem już za dwa miesiące rozpoczynała pracę przy następnym filmie. Czasu na rehabilitację
pozostało więc niewiele. Wtedy właśnie po raz pierwszy znalazła się w klubie, gdzie prowadzono zajęcia gimnastyczne dla kobiet. O tyle była to niezwykła gimnastyka, że prowadzono ją w bardzo szybkim tempie w rytm muzyki dyskotekowej. Fonda wspomina, że po trzech pierwszych zajęciach miała kłopoty z chodzeniem po schodach. Po tygodniu była już zachwycona tą formą rekreacji i co najważniejsze, w pełni sprawna stanęła przed kamerą filmową. Oczarowana aerobikiem otworzyła
swój fitness klub - FONDA\'S STUDIO w Los Angeles. Występując w telewizji, wydając książki i kasety video spowodowała, że o ćwiczeniach aerobowych dowiedziały się miliony ludzi.

Prekursorką aerobiku w Europie była Sydney Rome, była gwiazda hollywoodzka, modelka magazynu \"Playboy\".

Do Polski aerobik dotarł w roku 1981. Pierwszą propagatorką tej formy rekreacji była Hanna Fidusiewicz, niegdyś znana gimnastyczka, absolwentka AWF w Warszawie. Jako pierwsza Polka ukończyła specjalistyczny kurs aerobiku w Paryżu. Początkowo zajęcia prezentować zaczęła w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

W 1983 roku za zgodą Stołecznego Ośrodka Sportu otworzyła pierwszy w Polsce fitness klub - Fitness Klub \"POD SKOCZNIĄ\" w Warszawie. Zakres usług klubu nie był szeroki, ograniczał się do zajęć przy muzyce. Mimo to frekwencja była bardzo duża.

Wraz z upływem czasu ilość oraz oferta fitness klubów powiększała się. Równolegle z zajęciami przy muzyce oferowano siłownię jako alternatywę ćwiczeń dla mężczyzn, gabinety masażu, sauny suche i parowe oraz różnego rodzaju usługi dodatkowe, takie jak: zakłady fryzjerskie, kawiarnie itp.

Rozwój fitnessu na świecie, począwszy od rozpropagowania jego podstawowej formy - aerobiku, postępował szybko i bez większych trudności. Jednym z efektów tego rozwoju było stworzenie nowych form ćwiczeń aerobowych. Stanowiły one formę urozmaicenia zajęć, a przede wszystkim umożliwiły dostosowanie ich do możliwości oraz oczekiwań poszczególnych klientów.
FITNESS to pojęcie wieloznaczne. Znaczenie tego słowa zwykle kojarzone jest z ćwiczeniami gimnastycznymi wykonywanymi przy rytmicznej muzyce, niekiedy z wykorzystaniem dodatkowego sprzętu. Lecz fitness to również konwencje szkoleniowe, zawody sportowe, oraz sposób na zarabianie pieniędzy. To ogólna sprawność, wydolność, kondycja psychofizyczna, zdolność przystosowania się, stała gotowość do podejmowania wysiłków fizycznych. Na fitness składa się wiele komponentów zdrowotnych i psychomotorycznych. Przyjmuje się, że komponentami ogólnej sprawności fizycznej (\"fitness\") są: wydolność sercowo-naczyniowa, siła, gibkość, budowa i skład ciała, a także wymieniane przez niektórych autorów zwinność i siła.
Coraz powszechniej definiuje się \"fitness\" jako fizjologiczny stan sprzyjający zabezpieczeniu przed chorobą. Uniwersalne pojęcie \"fitness\" używane jest powszechnie w całym świecie w dziedzinie kultury fizycznej dla określenia programów promocji sprawności i kondycji fizycznej, dla wyodrębnienia form i metod treningowych, dla nazywania typów ośrodków i placówek, miejsc doskonalenia cech psychomotorycznych, a także dla całości zjawisk organizacyjnych, metodycznych i programowych związanych z doskonaleniem ogólnej sprawności i kondycji psychofizycznej służącej zdrowiu i dobremu samopoczuciu (wellness).
Fitness ma również wymiar społeczny. Kluby fitness są miejscem spotkań towarzyskich, przyciągają osoby wpływowe, znane z życia publicznego, a szeroka i oryginalna oferta zachęca wymagających klientów do korzystania z nich.
DZIECKO I FITNESS
Coraz więcej dzieci z rozwiniętych państw i społeczeństw nastawionych na konsumpcyjny tryb życia ma nadwagę. Dlatego bardzo ważne jest, by do aktywności fizycznej, ruchu i odpowiedniej diety przekonywać dzieci już od początkowych lat ich życia. Najważniejszą rolę w ksztaltowaniu zdrowych nawyków mają na pewno rodzice. Mogą zresztą służyć za wzór dzieciom, dlatego ich nastawienie do sportu i tryb życia stają się bardzo istotne.
Coraz większą popularnością cieszy się wspólne spedzanie czasu w ruchu. Zwykle są to wycieczki rowerowe, wspólne wyjścia na basen czy do klubu fitness. Te ostatnie bardzo rozszerzyły swoją ofertę, wzbogacając ją o zajęcia dla dzieci. Obok przedszkoli, gdzie najmłodsi nie odczuwają braku mamy, która właśnie zrzuca zbędne kilogramy na aerobiku, są też prowadzone specjalne zajęcia fitnessu dla trochę starszych dzieci. Kluby prześcigają się we wprowadzaniu coraz to nowszych ich form.
SENIORZY W KLUBIE

Do klubów fitness przychodzą zróżnicowani klienci. Na zajęcia grupowe zapisują się kobiety, mężczyźni, ludzie młodzi i bardzo dojrzali. Każda z tych grup ma inne oczekiwania, potrzeby, możliwości, upodobania, a co za tym idzie, nadzieje związane z uczestnictwem w zajęciach klubowych. Dla jasności obrazu możemy ich podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwszą z nich stanowią ludzie młodzi i w przeważającej większości sprawni (wyjątki stanowią ludzie z dużą nadwagą). Grupa ta to przeważnie ludzie aktywni, przebojowi, dla których podjęcie decyzji o zapisani się do klubu jest sprawą naturalną, a w zasadzie konieczną w dzisiejszych czasach. Instruktor nie powinien mieć większy problemów z ułożeniem programu treningowego czy zaproponowaniem zajęć w grupie młodemu klientowi. Drugą grupę stanowią ludzie dojrzali, po 40-ce i starsi. Nikt nie wyznaczył granicy wieku decydującej o możliwości uprawiania ćwiczeń w klubie, granicą tą są możliwości fizyczne każdego człowieka i jego chęci do podjęcia aktywności. Na szczęście wielu ludzi starszych chce ćwiczyć, aby poprawić swój stan psychofizyczny. Ta grupa klientów jest znacznie bardziej wymagająca i to pod każdym względem. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest złożone.
Trening a starzenie się organizmu

Nie istnieje wiek człowieka, który można byłoby przyjąć za początek starzenia się organizmu. Nie istniej też jednoznaczna definicja tego procesu, a jego mechanizm jest nadal daleki od poznania. Przyjmuje się, że na okres między 25-tym a 30-tym rokiem życia przypada maksymalna sprawność czynnościowa i adaptacyjna organizmu. Większość wykładników funkcji ustrojowych po 35-tym roku życia zmniejsza się i w tym znaczeniu można późniejsze lata życia zaliczać do okresu stopniowego zmniejszania się sprawności organizmu. Środkiem do utrzymania dobrej kondycji jest trening fizyczny. Niesprawność naszych klientów wynika z niedoboru ruchu bądź z zupełnego braku dbania o funkcjonowanie własnego organizmu. Często utrata siły i masy mięśniowej nie jest wynikiem starzenia się organizmu, lecz zwykłego zaniedbania w ćwiczeniach ruchowych. Osoby starsze mają niższą wydolność organizmu, często problemy z dostateczną ruchomością w stawach, siła i elastycznością mięśni. Trening fizyczny wykonywany regularnie, niezależnie od tego, w jakim wieku został rozpoczęty, w znacznym stopniu przedłuża sprawne funkcjonowanie organizmu, a co za tym idzie, podnosi komfort życia. Duże znaczenie dla stanu fizycznego ma trening siłowy. Liczne badania i testy przeprowadzone z ludźmi w wielu od 40-tego do 90-tego roku życia przez Waltera Fronterę (1988) oraz dr Marię Fiatarone i dr Miriam Nelson z Tufts University (1994) dowiodły, że trening siłowy przynosi fantastyczne rezultaty również u osób bardzo podeszłych. Do tej pory ponad 40 programów badawczych wykazało, że trening siłowy:
• pozwala zwiększyć siłę i masę mięśni
• zwiększa wytrzymałość
• poprawia ruchomość
• zmniejsza ryzyko osteoporozy, raka jelita grubego i cukrzycy
• ułatwia redukcję i kontrolę wagi
• zwiększa przemianę materii w spoczynku
• łagodzi depresję
• poprawia sen

W klubie zajęcia odbywają się przy muzyce. Zaczynają się od pięcio-dziesięciominutowej intensywnej rozgrzewki z podskokami, prostymi elementami choreograficznymi. Następne 20-25 minut to ćwiczenia wzmacniające wybrane partie ciała zwykle powtarzane seriami 16-32 razy.
Część z nich odbywa się z użyciem gum, sprężyn i małych ciężarków (początkujący mogą ćwiczyć bez nich), także opasek- ciężarków zakładanych na nogi. Ostatnie pięć minut to ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Prawie każdy rodzaj zajęć jest prowadzony na poziomach dla początkujących i zaawansowanych. Jeżeli od czasu ukończenia szkoły nie miałaś nic wspólnego ze sportem, przed zapisaniem się przepytaj instruktorów, co ci polecają. Nie powinnaś zaczynać od najbardziej intensywnych zajęć stepu, spinningu, hi-lo.
Dla odchudzających się:

FAT BURNING spalanie tłuszczu. Różne ćwiczenia o zmiennej intensywności na wybrane partie mięśni.

STEP intensywne ćwiczenia choreograficzne z podestem, podczas których mocno pracują uda, biodra, ręce. Dla wszystkich, ale trzeba mieć zdrowe stawy i kręgosłup, a także duże poczucie rytmu.

POWER STEP step dla zaawansowanych, szybka muzyka, bardzo dużo ruchu.

SPIN-BIKE, SPINNING, AEROBIKING ćwiczenia na rowerach stacjonarnych z przerzutkami i kierownicą pozwalającą na ostrą jazdę w trzech pozycjach. 45 minut jazdy na rowerze pozbawia nas od 900 do 1200 kcal .

Jeśli chcesz zredukować tłuszcz na brzuchu, udach i pośladkach:

BPU (Brzuch, Pośladki, Uda) ćwiczenia poprawiające wygląd dolnych partii ciała.

ABS (Abdominal Body System) ćwiczenia na mięśnie ud, pośladków i brzucha z użyciem ciężarków na nogi (tzw. zajęcy).

BBS (Biodra, Brzuch, Stretching) gimnastyka brzucha, bioder i pośladków zakończona ćwiczeniami rozciągającymi i odprężającymi.

Jeśli chcesz wzmocnić mięśnie i wymodelować sylwetkę: BS (Body Sculpting) rzeźbienie ciała. Wielokrotnie powtarzane statyczne ćwiczenia wzmacniające i ujędrniające najważniejsze mięśnie. Praca nad poszczególnymi partiami ciała z wykorzystaniem gum, hantli, ciężarków zakładanych na nogi.

MAGIC BAR, BODY BAR, BODY PUMP ćwiczenia z ciężarkami (od 2 do 18 kg) i sztangą w różnym tempie, pod ścisłą kontrolą instruktora. Każda partia mięśni wzmacniana jest oddzielnie z wykorzystaniem innych obciążeń.

Efekty już po pierwszym miesiącu smuklejsza sylwetka, mocniejsze mięśnie (bez powiększania ich obwodu), stawy i kości. Dla ćwiczących przynajmniej dwa miesiące, gdy chcesz poprawić napięcie różnych partii ciała (np.biustu).
PIRAMIDA AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ FITNESS
 Codzienne ćwiczenia pobudzające krążenie.
Ćwiczenia kardio (biegi, jazda na rowerze, jazda na nartach, taniec) zmniejszają ryzyko chorób serca, cukrzycy, nadciśnienia, raka okrężnicy i wielu innych. Powinnaś poświęcić na nie 30 minut dziennie. Jeśli chcesz schudnąć, bardzo dobry będzie intensywny godzinny spacer codziennie. Dla zachowania zdrowia wystarczą trzy 10- minutowe lub jeden półgodzinny spacer dziennie.
 Codzienny streching.
Rozciąganie powinnaś wykonywać codziennie, szczególnie po każdym treningu, zmniejsza bowiem ryzyko kontuzji i wysmukla mięśnie. Rozciągaj najważniejsze partie mięśni przez 10-30 sekund bez pogłębiania ruchu. Wystarczy 5-10 minut dziennie.
 Trening siłowy (z obciążeniem) dwa razy w tygodniu.
Zestaw ćwiczeń na poszczególne grupy mięśni (8-12 powtórzeń) dwa razy w tygodniu pomoże ci utrzymać zdrowe kości, silne mięśnie i poprawić przemianę materii.
AEROBY
Aeroby sprawiają, że Twoje serce pracuje lepiej, a Ty czujesz się bardziej zrelaksowana. Ćwiczenia wspomagające układ krążenia powodują też wydzielanie przyjaznego hormonu - endorfiny, a także wpływają na system limfatyczny, który pomaga nam pozbyć się wielu toksyn. I oczywiście pomagają nam spalać zbędny tłuszcz, zwłaszcza kiedy zdrowo się odżywiamy.
Zacznij od ...20 minutowych sesji trzy dni z rzędu. Unikaj nudy i przetrenowania. Na każdy dzień zaplanuj coś innego: jogging, energiczny marsz, aerobik, rower treningowy.
Po miesiącu ... ćwicz już przez cztery dni. Przez pierwsze dwa trenuj przez 20 min, w dwa kolejne - od 40 do godziny. Rób przerwy między ćwiczeniami, np. po 20 minutach roweru treningowego, odpocznij trochę i przez 20 minut ćwicz aerobik. Dodawaj ciągle nowe ćwiczenia, trenuj na różnych przyrządach.

Dla zaawansowanych: Dwa razy w tygodniu przerywaj swój trening czymś odmiennym. Np. jeśli biegasz truchtem, spróbuj przez minutę biec sprintem. Poprawiasz w ten sposób wydolność swojego serca.
CO WPŁYWA NA ROZWÓJ MIĘŚNI?
JAKI RODZAJ ĆWICZEŃ DAJE NAJLEPSZE I NAJSZYBSZE REZULTATY?
Trzeba mieć dystans, jeśli chodzi o ćwiczenia na maszynach, gdyż zapewniają one równowagę podczas treningu. To sprawia, że czynnik stabilizujący mięśnie w ogóle nie bierze w tej pracy udziału. W efekcie organizm nie spala tylu kalorii, ile spaliłby, gdyby musiał pracować także nad zachowaniem równowagi. Na pewno warto polecić przysiady, wykroki, wyciskanie na ławce, wyciskanie zza głowy czy wiosłowanie w opadzie. Pamiętaj też o prawidłowej formie ćwiczeń - to ma kolosalne znaczenie dla wzrostu mięśni. Powyższe ćwiczenia aktywizują większość mięśni w różnych fazach wykonywanych przez ciebie ruchów. Dzięki temu pozwalają spalić dużą ilość kalorii.
JAK CZĘSTO NALEŻY TRENOWAĆ POSZCZEGÓLNE GRUPY MIĘŚNIOWE?
Sam trening nie wpływa na rozrost mięśni. Następuje on dopiero podczas odpoczynku. Zbudowanie nowej tkanki mięśniowej zajmuje ok. 5-8 dni jeśli w tym czasie nie odbędziesz kolejnego treningu, twoja siła powoli opadnie. Jeśli natomiast będziesz ćwiczyć co 5 dni, na pewno wywołasz rozwój mięśni.
Optymalna kompozycja
Wśród wielu modeli tzw. kompozycji organizmów, najciekawszy to czterokomponentowy model anatomiczny. Według tego modelu organizm dzielimy na 4 elementy (komponenty), które w sytuacji idealnej powinny występować w następujących proporcjach:
• komórki tkanki tłuszczowej (22%),
• mięśnie gładkie i inne tkanki miękkie (20%),
• mięśnie szkieletowe (47%),
• kości (11%)
MIĘŚNIE
Ich podstawową funkcją fizjologiczną jest spalanie kalorii. Mięśnie stanowią klucz do właściwej wagi, im bowiem więcej tkanki mięśniowej, tym szybciej spalane są kalorie, zarówno podczas wysiłku, jak i spoczynku, a nawet snu.
Kobiety mają mniejszą masę mięśniową, stanowiącą 25-30% całkowitej masy ciała. U mężczyzn jest to 30-40%. Dla kobiet wyjątkowo ważny jest także stan umięśnienia dna miednicy i tłoczni brzusznej. Zmiany powstające w okresie ciąży i porodów mogą obciążać te grupy mięśni i w istotny sposób wpływać na ich czynności.
Siła mięśni kobiety stanowi średnio około 50-60% siły mężczyzny, skutkiem czego niższe są możliwości kobiet w różnych dyscyplinach sportowych w porównaniu do mężczyzn.

KOŚCI
Aktywność fizyczna stanowi dobrą metodę zapobiegania i leczenia różnych postaci demineralizacji kości (np. osteoporoza). Uważa się, że u osób aktywnych fizycznie gęstość kości, która bezpośrednio wpływa na wytrzymałość, jest zwykle większa niżu reszty populacji, gdyż tkanka kostna potrafi przystosować się do obciążeń, jakim jest poddawana.
Już kilkudniowe unieruchomienie (np. leżenie po urazie) prowadzi do ujemnego bilansu wapnia, a po kilku tygodniach - do wymiernego zmniejszenia masy kostnej.
Liczne badania wykazały także, że regularne ćwiczenia związane z wielokrotnym powtarzaniem się obciążeń działających na układ kostny, mogą prowadzić do wyraźnego wzrostu jego masy, szczególnie u kobiet po menopauzie. Chociaż ćwiczenia nie są tu co prawda tak skuteczne jak estrogeny, powinny jednak stanowić obowiązkowe uzupełnienie kuracji hormonalnej.
JAKIE DYSCYPLINY SPORTU SĄ DLA CIEBIE KORZYSTNE?
Trening wpływa na organizm człowieka w zróżnicowany sposób. Głównymi elementami są tutaj: rodzaj dyscypliny sportu, intensywność wysiłku, wiek, suplementacja itp.

Wśród dyscyplin sportu najbardziej korzystnych dla zdrowia i sylwetki ciała kobiety znajdują się: pływanie (81,4%), łyżwiarstwo (47,3%), lekkoatletyka (39,5%), taniec (38,2%), jogging (35,5%), aerobik (32,3%) i siatkówka (31,4%).

Do dyscyplin mających naegatyny wpływ na zdrowie i sylwetkę kobiety należą: podnoszenie ciężarów (47,7%), kulturystyka (45,4%), piłka nożna (38,2%), sporty walki (12,3%), wioślarstwo (11,8%).
FORMY ZAJĘĆ:
BUP
Zajęcia polecane dla osób początkujących jak i zaawansowanych polegające na krótkiej rozgrzewce i ćwiczeniach głównie skierowanych na brzuch, uda i pośladki (redukcja tkanki tłuszczowej).
TBC
Total Body Conditioning czyli praca nad całym ciałem. Jest to trening ogólnorozwojowy o średniej intensywności wysiłku, ukierunkowany przede wszystkim na rozwój koordynacji ruchowej i orientacji przestrzennej. Są to ćwiczenia siłowo-wytrzymałościowe kształtujące i wzmacniające mięśnie. Podczas zajęć wykorzystujemy obciążniki na nogi, ciężarki, stepy, maty oraz piłki EASY BALL.
STEP
trening z wykorzystaniem specjalnej platformy (STEP REEBOK), na której przy wykorzystaniu odpowiednich choreografii zwiększamy zdolność do efektywnego spalania tłuszczu, wzmacniamy gorset mięśniowy oraz usprawniamy układ sercowo-naczyniowy. Stosujemy: vertical step, double step, sport step, itp.
BODY SHAPE
zajęcia polecane dla osób początkujących i zaawansowanych. Trening wzmacniający i rzeźbiący całą sylwetkę z wykorzystaniem przyrządów - ciężarki, gumy, obciążniki na nogi, przeplatane układami choreograficznymi.
DANCE
zajęcia dla wszystkich lubiących dobrą zabawę! Trening i kombinacja kroków mają za zadanie zwiększyć zapotrzebowanie organizmu na tlen, wzmocnić układ sercowo-naczyniowy oraz poprawić koordynację ruchową.
Charakter zajęć wyznacza nam instruktor prowadzący decydując o muzyce i układach choreograficznych. Każde zajęcia są inne, rodzaj zajęć wyznacza nam rodzaj muzyki. Zajęcia DANCE rozumowane są m.in. przez HI-LOW, FUNKY, AFRO, LATINO, SALSA, itp.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 18 minut

Ciekawostki ze świata