Wiele jest pieknych dzieł napisanych przez wybitnych Polaków, lecz nie każde z nich zasługuje na uchonorowanie nagrodą Nobla. Uważam, że "Quo Vadis" jest to arcydzieło godne tej nagrody, co postaram się udowodnić w swojej pracy.
Pierwszym argumentem jest fakt o tym, że tytuł odwołuje się do opowieści ze Złotej Legendy: uchodzący z Rzymu przed prześladowaniem Św.Piotr spotyka na Via Appia Chrystusa, idącego w przeciwnym kierunku. Na pytanie "Dokąd idziesz Panie?" ( Quo Vadis Domine? ) Chrystus odpowiada: "Do Rzymu, aby zosatć powtórnie ukrzyżowany", wobec czego Św.Piotr rezygnuje z ucieczki i wraca do Rzymu po męczęńską śmierć.
Następnie należy dodać, że powieść Sienkiewicza jest historią o miłości Winicjusza, młodego rzymskiego patrycjusza do chrześcijanki Ligii, słowiańskiej zakładniczki, przybranej córki rzymskiego wodza.
Godne uwagi jest również to, iż autor przeciwstawia światy obojga bohaterów: Rzym w szczycie świetności i społeczność chrześcijańską.
Poza tym "Quo Vadis" jest jednym z nielicznych dzieł literatury polskiej znanych także za granicą. Wyrazem tego owego międzynarodowego uznania było przyznanie pisarzowi literackiej nagrody Nobla w 1905 roku oraz liczne adaptacje, również filmowe. "Quo Vadis" przetłumaczono na ponad 40 języków. Na podstawie powieści powstało wiele filmów, sztuk teatralnych, a nawet opery.
Uważam, że argumenty przedstawione w mojej pracy podważają tezę zawartą w temacie.