profil

Jakie korzyści i strony ujemne ma rozwój turystyki?

poleca 84% 2761 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jakie korzyści i strony ujemne ma rozwój turystyki?
Turystyka jako zjawisko społeczne rozwinęła się w II połowie XX w. Wraz ze wzrostem dochodów ludności i zwiększającym się czasem wolnym odp racy zwiększyło się zapotrzebowanie na zor-ganizowane formy wypoczynku i rekreacji. Powszechna edukacja społeczeństwa spowodowała wzrost zapotrzebowania na tworzenie form turystyki kwalifikowanej, w tym krajoznawstwa.
W turystyce wyróżnia się następujące formy:
- turystykę pobytową, w której występują formy: wczasy, kolonie, obozy, pobyty sanatoryjne i pobyty agroturystyczne.
Zapewniają one wypoczynek, regenerację sił fizycznych jak i psychicznych dorosłym, dzie-ciom i młodzieży.
- Turystykę wycieczkowo-krajoznawczą, której uczestnicy realizują program poznawczy, kulturalno-rozrywkowy i rekreacyjny.
Specyficznym rodzajem tej formy jest nurt turystyki kwalifikowanej (zjazdy, zloty, rajdy, złazy, spływy, wspinaczka górska - taternictwo, obozy wędrowne i in.).
- Turystykę sobotnio-niedzielną - weekendową; głównie rekreacyjną.
Wymienione formy turystyki pozwalają społeczeństwu na swobodny wybór szerokiej gamy usług turystycznych realizowanych w obiektach noclegowych, gastronomicznych, kulturalno-rozrywkowych, sportowo-rekreacyjnych oraz ze zróżnicowanej infrastruktury komunikacyjnej.
W zakładach turystycznych zwanych niekiedy "czystym przemysłem" zatrudnia się znaczne ilości pracowników. Rośnie również zapotrzebowanie na różnorodne produkty, głównie na artykuły kon-sumpcyjne, w tym spożywcze, ubiory, sprzęt rekreacyjno-sportowy, pamiątki oraz na zorganizo-wane imprezy kulturalno-rozrywkowe.
Sprzedaż usług turystycznych przynosi wymierne dochody pieniężne, przez co powoduje wzrost gospodarczy zakładów i państwa.
W trakcie podróży turyści poznają historię, kulturę, obyczaje i zwyczaje odwiedzanych miejscowo-ści i regionów. Prowadzi to do zbliżenia grup etnicznych jak i narodowości, likwiduje stare, niekie-dy szkodliwe stereotypy, wrogość lub niechęć.
Rozwój turystyki wpływa korzystnie na kształtowanie pozytywnych cech w społeczeństwie: tole-rancji, uprzejmości, kultury, uczynności, pogłębiania wiedzy, w tym nauki języków obcych, efek-tywnego i zdrowego wykorzystania czasu wolnego oraz gospodarności.
Ujemne skutki turystyki wynikają z nadmiernej koncentracji infrastruktury turystycznej oraz ruchu turystycznego. Przeciążenie środowiska naturalnego (pojemności turystycznej) powoduje jego degradację. Zadeptywane są tereny zielone, wydmy, tereny naturalne zamieniane są na parkingi, drogi, obiekty sportowo-rekreacyjne. Następuje zanieczyszczenie powietrza, wód powierzchnio-wych, lasów. Często lokalizuje się obiekty noclegowe i gastronomiczne w strefie przybrzeżnej mórz, rzek i jezior. Wzrasta poziom hałasu.
Oddzielnym problemem jest wzrost przestępczości powodujący zagrożenie bezpieczeństwa tury-stów jak i ludności lokalnej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata