profil

Jak powstaje rynek światowy i cena światowa

poleca 85% 282 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podstawą tworzenia się rynku światowego są powiązania produkcyjne, technologiczne, wymienne, finansowe i instytucjonalne między gospodarstwami narodowymi różnych krajów, włączający je w ogólnoświatowy proces produkcji i wymiany. Same powiązania produkcyjne tworzą określony typ Międzynarodowego Podziału Pracy, odpowiadający osiągniętemu poziomowi rozwoju sił wytwórczych i charakterowi panujących na danym etapie rozwoju społecznych stosunków produkcji. Międzynarodowy podział pracy jest rozwiniętą formą społecznego podziału pracy. Tworzy się, gdy zróżnicowane i początkowo niezależne od siebie pod względem produkcyjnym społeczności nawiązują wymianę wytwarzanych przez siebie produktów, która nabiera następnie cech trwałości i systematyczności, wiąże różne sfery produkcji ze sobą, przekształca w mniej czy bardziej uzależnione gałęzie i rodzaje produkcji społecznej. MPP stanowi podstawę gospodarki światowej. Odpowiada mu wykształcający się równocześnie system trwałych stosunków wymiennych i finansowych, ogarniający swym zasięgiem coraz większą liczbę krajów, czyli tworzy się RYNEK ŚWIATOWY. Uważam że tworzenie się rynku światowego jest tożsame z procesem globalizacji, gdyż wykształcanie się trwałych stosunków wymiennych, powoduje coraz większą zależność między poszczególnymi gospodarkami narodowymi jak i całymi ugrupowaniami integracyjnymi.
Integralną częścią rynku światowego jest cena światowa. Cena owa kształtuje się w następujący sposób: kraje o wyższej narodowej wydajności pracy mogą uzyskiwać wyższe ceny, niż te które wynikałyby z ich narodowych społecznych kosztów wytwarzania, i osiągają przy eksporcie wyższe zyski, skłaniające je do dalszego rozszerzania produkcji i eksportu towarów najbardziej dla nich zyskownych. Pojawia się wskutek tego tendencja do stopniowego zmniejszania się różnic w społecznych kosztach wytwarzania takich samych towarów wytwarzanych przez różne kraje, tj. do sprowadzania ich w długim okresie do przeciętnych kosztów wytwarzania dla świata jako całości. W stosunkach międzynarodowych wykształca się więc kategoria wartości międzynarodowej, która stanowi realną podstawę ceny światowej.
Rynek światowy i cena światowa są ze sobą bardzo związane gdyż tam gdzie występuje rynek rozumiany jako miejsce spotkań kupujących ze sprzedającymi to musi występować cena i nie inaczej jest w przypadku rynku światowego, jest rynek jest i cena rynkowa, jest rynek światowy jest i cena światowa.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Typ pracy