profil

Tykocin

poleca 85% 227 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wiele miast na Podlasiu, założonych w XV w. i XVI w., Zachowało średniowieczne charakterystyczne rozplanowanie przestrzenne. Do najciekawszych tego rodzaju układów urbanistycznych w pobliżu Parku należy Tykocin. Zachował on układ ulic wbiegających na rynek, z niezmienionym historycznym podziałem parcel w blokach przyrynkowych oraz niemal niezmienioną skalę zabudowy.


Tykocin – rozciągnięte na lewym brzegu Narwi, ciche i senne miasteczko – jest najstarszym i najpiękniejszym zespołem urbanistycznym historycznego Podlasia.

Renesansowe zabytki Tykocina:

• Kościół Rzymsko-katolicki pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej
Późnobarokowy Kościół zajmujący całą wschodnią pierzeję rynku, jest budowlą typu bazylikowego, z okazałą elewacją frontową. Od głównego korpusu świątyni z dwóch stron biegną arkadowe, półkoliste skrzydła, łącząc się z rozstawionymi symetrycznie na narożnikach placu wieżami.
• Ruiny zamku z XV w
Pozostałość zamku wzniesionego w XV wieku. Rozbudowany przez króla Zygmunta Augusta w latach 1550-82, na planie zbliżonym do trapezu z dziedzińcem i 4 cylindrycznymi wieżami w narożach. Cztery ziemne bastiony z wewnętrznymi drewnianymi konstrukcjami wzmacniającymi, połączone kurtynami. Długość jednego boku fortecy wynosiła około 250 m. Otoczony bastionami fortyfikacjami. Zamek był w XVI i XVII w.,Jedną z najpotężniejszych twierdz nizinnych w Polsce zajmując kilkakrotnie większy teren niż obecne ruiny, o czym świadczą wały ziemne i bastiony. W czasach Zygmunta Augusta pełnił role królewskiej rezydencji. Został on zniszczony podczas wojen szwedzkich w 1656r. Zamek odbudował Stefan Czarniecki. Ostatecznego zniszczenia dokonano podczas I wojny światowej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata