profil

Plan jedniodniowej wycieczki w góry

poleca 85% 1483 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Do Kuźnic :

Do Kuźnic busem z parkingu, gdzie zostawiamy samochód.Parking jest płatny, ale nie strzeżony. Dolna stacja stoi na wysokości 1023m, na miejscu wielkiego pieca dawnej huty (tablica pamiątkowa).

2. Kolejką na Kasprowy Wierch :

Powietrzna podróż na główną grań Tatr jest zwykle centralnym punktem w programach wycieczek zbiorowych. Trzeba jednak pamiętać o cieplejszym okryciu.

Stojąc w kolejce kupujemy bilety w jedną stronę i czekamy na swoją kolej.

Kolejka została zbudowana w ciągu 7 miesięcy w l.1935-36 – wśród ostrych sprzeciwów miłośników Tatr.otwarcie nastąpiło 26.02.1936 r.maszyny wykonała stocznia w Gdańsku, liny – fabryka w Sosnowcu.Linia jest dwuodcinkowa i dwuciągowa,ze stacją pośrednią na Myślenickich Turniach(1352m).Trasa ma 4290m dł. I pokonuje 936m wzniesienia.Liny spoczywają na 6 metalowych podporach. Wytrzymałość lin, co pewien czas wymienianych na nowe, wynosi 296 ton, waga kabinki mieszczącej 36 osób – ok.4 ton, współczynnik bezpieczeństwa jest więc duży.Zdolność przewozowa ok. 2500 osób dziennie w jednym kierunku.

Wagoniki suną z szybkością 5 m/s.Liny rozpięte są zrazu nad lasami Dol. Bystrej, na której szerokim dnie wyraźnie zaznaczają się wały moren bocznych.Po lewej jaśnieje dol. Jaworzynka, po prawej widać pod Krokwią(1378 m)drewniany klasztor Albertynek, a dalej Kalatówki z hotelem PTTK.W górze odbudowany po pożarze w r. 1977 zespół klasztorny braci Albertynów.Z okien widać ślady zniszczeń poczynionych w lasach Dol. Bystrej przez wichurę 6 maja 1968 r.W pobliżu III podpory mijają się wagoniki.Widać już całą Dol. Kondratową,u stóp Kalackiej Turni(1383m)srebrzy się Wywierzysko Kalackie.Po wsch. Stronie wzrok przyciąga rząd białych Kasprowych Turni.Pierwszy odcinek ma 2000m dł. I pokonuje wysokość 300m, jego średni spadek wynosi 17%.Po 7 min jazdy kolejka zwalnia na wapieniach po prawej kwitną latem dorodne szarotki.
Po 2 km mijamy Myślenickie Turnie(1352m)Wapienne wypiętrzenie w pn.ramieniu Kasprowego Wierchu.Pośrednia stacja, mieszcząca siłownie dla obydwu odcinków.Przesiadanie.
Na Myślenickich Turniach trasa kolejki zmienia kierunek o 30 stopni, wiodąc nad lasami Dol.Goryczkowej, w górze rozwidlonej w 2 kotły polodowcowe.Dł. górnego odcinka wynosi 2290m, a różnica wysokości 610m, średnie nachylenie wzrasta więc do 20%.Piękny widok na Halę Kondratową z Giewontem(1895 m) i bocznymi dolinami, podchodzącymi pod grzbiet główny.W Dol. Goryczkowej widać trasę wyciągu,a także Niżną Goryczkową Rówień,na której 2 III 1956 lawina z Kondratowego Wierchu zniszczyła schronisko.Liny przechodzą teraz skosem przez grzbiet ponad wysokogórską z wyglądu Dol. Suchą Kasprową. Tuż z prawej obrywają się skały granitowe(a ściślej granitoidowe), gdyż jest to rejon „krystalicznej wyspy Goryczkowej”.W dole przesuwa się kamienne dno Dol. Suchej Kasprowej, stanowiącej klasyczny kocioł polodowcowy. Trasa kolejki osiąga tu maksymalne wzniesienie ponad terenem:180m.Do górnej stacji dobijamy obok igły skalnej zwanej Palcem.
Po 4,5km docieramy na Kasprowy Wierch(1987m, z Kuźnic 20min).Budynek stacyjny stoi poniżej wydłużonego wierzchołka, na wysokości 1959m.Mieści on dużą restaurację,poczekalnię,pośrednictwo pocztowe,zimową stację TOPR.Z tarasu otwiera się panorama Dol.Gąsienicowej z królującą nad otoczeniem Świnicą.Spacerowy chodnik dł.150m prowadzi na Suchą Przełęcz(1950m)w grzbiecie głównym,skąd widać Dol.Cichą orzaz grupę Krywania i masyw Kop Litowskich.Na szczycie stoi obserwatorium meteorologiczne.Obserwatorium jest najwyżej usytuowanym budynkiem w Polsce.Z doliny Gąsienicowej i Goryczkowej wchodzą pod szczyt czynne tylko zimą wyciągi narciarskie.

3. Orlą Percią do Koziego Wierchu :

„Jedyny w swoim rodzaju,nader fantastyczny szlak grzbietowy”,pisał w r.1908 Janusz Chmielowski.Jedna z pierwszych w Europie,tak dziś modnych tras.Pomysł rzucił w r.1901 franciszek H.Nowicki,szlak zbudował – gł.wlasnym nakładem i nadzorem – ks.Walenty Gadowski w l.1903-1906.

Z górnej stacji na Kasprowym Wierchu szeroką promenadą 150 m(3 min) na Suchą Przełęcz(1950 m )w grzbiecie gł.Tatr Zachodnich,Stąd wzdłuż granicy państwa w kierunku pd.-wsch.,rozdeptanym przez tłumy ludzkie grzbietem.Z lewej leży Dol. Stawów Gąsienicowych z pięknym Zielonym Stawem, z prawej słowacka Dol.Cicha,zamknięta gniazdem Kop Liptowskich.Po 0,8km mijamy zatłoczony Beskid(2013m),z Kasprowego Wierchu 13 min.Kapitalne widoki na Tatry Zachodnie można oglądać-po przebyciu 1,3 km w czasie 25 min-na Liliowe.
Szlak wznosi się teraz po czerwonych piaskowcach kwarcytycznych na skalną czubkę ok.2005m,będącą ostatnim podrygiem Tatr Zachodnich.Dalej zaczynają się już granitoidy.Szlak trzyma się dalej grani,sam szczyt Skrajnej Turni (2096m)omijając od południa.Za Skrajną Przełęczą(2071m)wznosi się Pośrednia Turnia(2128m),której zbocze szlak trawersuje po stronie Dol.Walentkowej, przekraczając pole złomów.
Po przejściu 2,5km jesteśmy na Świnickiej Przełęczy(2051m).Z Kasprowego Wierchu 45 min. Zajęło nam przejście tutaj.Do Świnicy na którą się kierujemy zostaje nam już tylko 1 km czyli ok.1.15 godz.Zbudowany z granitów pn.zach. grzbiet Świnicy dźwiga się pod kątem 30 stopni.Szczyt góruje nad otoczeniem,a ponieważ wznosi się w miejscu zetknięcia 3 walnych dolin – stanowi jeden z najlepszych w Tatrach punktów panoramicznych.Wspaniale prezentują się stąd Tatry Zachodnie.Na pn.zach.leży zakopane, którego centrum oddalone jest o 10 km.W kierunku pd. I wsch. Rząd ostrych szczytów Tatr Wysokich.Tutaj robimy kilkuminutowy odpoczynek,ale nie piszę ile dokładnie,gdyż to wynika w trakcie wycieczki.
Znaki czerwone przechodzą przez skalne żebro poniżej wierzchołka Świnicy i obniżywszy się skalistym terenem(łańcuch,klamry) podchodzimy pod grań między Świnicą a Gąsienicową Turnią(ok.2280m).Stąd w dół po upłazkach i skałach, wreszcie trawers na małe wcięcie w pd.wsch. żebrze Gąsienicowej Turni(ze Świnicy 15 min).Dalej w dół stromym płytowym zacięciem 30 m wysokości(łańcuchy,klamry).Teraz eksponowanymi trawersami (łańcuchy)najpierw ku górze, wysoko nad karem Zadniego Stawu Polskiego na kolejne żebro, z którego 10 min z pomocą łańcuchów do piarżystego żlebu pod pd. Ścianą Niebieskiej Turni(2260m).Szlak wiedzie teraz ku górze, w poprzek trawiastych pd.zboczy Zawratowej Turni(2247 m).Idąc tak wreszcie docieramy do Zawratu(2159 m)Wcięcie przełęczy stanowi początek właściwej Orlej Perci(ze Świnicy 40min)
Znaki czerwone prowadzą granią przez spiętrzenia ok..2180 i 2200 m na wierzchołek Małego Koziego Wierchu(2228m ok. 15 min), gdzie zatrzymamy się dla obejrzenia wspaniałej panoramy.Ze szczytu zejście w zimną szczelinę Zmarzłej Przełęczki Wyżniej i przez nią(ciąg łańcuchów)na pn. stronę grani.W szczelinie leży nieraz w drugiej połowie lata stromy płat śniegu.Pn. ścianami Zmarzłych Czub trawersujemy w ładnej wspinaczce na grań(podcięta płyta),by z niej obniżyć się na Zmarzłą Przełęcz,której strzeże 3-metrowy skalny chłopek (2126m,z Zawratu 40 min).Świetnie widać stąd pd.zerwy Zamarłej Turni

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut

Ciekawostki ze świata