profil

Moskwa - plan zwiedzania

Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06
poleca 86% 103 głosów

Rosja Aleksander Puszkin

Termin wycieczki od 10 listopada do 18 listopada. Cena 3050 zł. Gwarantujemy wyżywienie 2 posiłki dziennie (śniadanie i kolacja), nocleg w najstarszym hotelu "Moskwa". Ubezpieczenie, przelot samolotem w obie strony , lot z Poznania klasą turystyczną, samolot ląduje na międzynarodowym lotnisku "Szeremetiewo-2", autokar będzie do dyspozycji czekał na lotnisku.

Rosja jest największym krajem świata. Powierzchnia Rosji wynosi 17,1 mln km2 ,
a ludność wynosi 144 mln mieszkańców. Stolicą Rosji jest Moskwa jedna z najpiękniejszych i największych stolic. W Moskwie mieszka około 9 mln ludzi. Rosja jest krajem bogatym w zabytki, które zwiedzimy podczas naszej wycieczki. Głównym zespołem zabytkowym Moskwy jest - Kreml moskiewski i Plac Czerwony z cerkwią Wasyla Błogosławionego.

PLAN ZWIEDZANIA

Kreml


Jedna z najwspanialszych zespołów architektonicznych w Rosji. Założony został w XII w. jako drewniana twierdza. Od XIV w. Rezydencja książąt i carów. Głownie rozbudowana na przełomie XV i XVI w. Część muru Kremla, który liczy w całości ponad dwa kilometry. To między 1485 i 1495 rokiem, pod panowaniem dobrego cara Iwana III, dawne mury Kremla z białego kamienia zostały zastąpione murami z czerwonej cegły. Wzbogacono go też o 18 baszt (m.in. Spasską z kurantem), które teraz nadają mu ten szczególny bajkowy charakter.
Kreml stał się siedzibą radzieckiego rządu po rewolucji w 1917 roku.

Plac Czerwony


W czasach ZSRR na Placu Czerwonym świętowano dwa razy w roku: 1 maja(Święto Ludzi Pracy) i 7 listopada (Rocznica Rewolucji Październikowej). 7 listopada przed głównymi obchodami odbywała się także parada wojskowa, mająca pokazać, jak silnym państwem jest Związek Radziecki. Każdy, kto dzisiaj patrzy na czerwone ściany Kremla, myśli, że nazwa pochodzi właśnie od ich koloru . Jest to jednak nieprawdą, gdyż wcześniej ściany były koloru białego - stąd też się wzięła nazwa Moskwy - "białokamienna".

Cerkiew Wsyla Błogosławionego


Zbudowana w XVI wieku na życzenie cara Iwana IV zwanego Groźnym jako pamiątka jego zwycięstwa nad Tatarami. Opowiada się, iż po wzniesieniu cerkwi, car spytał się jej architekta, czy jest on w stanie zbudować coś jeszcze piękniejszego. Nieszczęśnik odpowiedział, iż tak, a Iwan Groźny, aby nie dopuścić do powstania jeszcze piękniejszego dzieła, kazał wyłupić mu oczy.

Mauzoleum Lenina


Zostało zbudowane w 1930 roku według projektu A.W.Szczusiewa. W pewnym okresie oprócz Lenina pochowany był tu również Stalin. Pod murem Kremla pochowani są ludzie zasłużeni dla Związku Radzieckiego (m.in. Stalin i Gagarin). Przed Mauzoleum Lenina czuwają żołnierze.

Król Dzwonów i Królowa Armat


Dzwon waży 202 tony i jest największym dzwonem na świecie. Niestety ze względu na pęknięcie, nigdy nie zadzwonił.
Armata o średnicy 90 cm, niestety nigdy nie wystrzeliła.

Świątynia Chrystusa Zbawiciela


Jej poprzednia wersja (zbudowana w latach 1839-1880) została zburzona w 1931 roku na życzenie Stalina, który dokładnie w tym miejscu chciał zbudować jeden ze swych pałaców. Ostatecznie z pałacem nie wyszło, a z fundamentów świątyni powstał basen. Dopiero w 1990 roku, już po zakończeniu ery komunizmu, podjęto decyzję o odbudowaniu świątyni. I trzeba przyznać, że dzieło to zapiera dech w piersiach (głównie jego wnętrze).

Muzeum Sztuk Plastycznych im.A. S. Puszkina


Drugie po Ermitażu muzeum sztuki powszechnej w Rosji, otwarte 1912. Zaczątkiem był Gabinet Sztuki przy uniwersytecie w Moskwie, powstały w połowie XIX w. Po 1917 do muzeum włączono różne zbiory publiczne i prywatne; dział sztuki starożytnej., zbiory rysunków i grafik, gabinet numizmatyczny oraz bogata kolekcja malarstwa europejskiego.

Teatr Artystyczny w Moskwie


Założony przez K.S. Stanisławskiego i W.I. Niemirowicza-Danczenkę (otwarty 1898). Zapoczątkował odnowę teatru rosyjskiego wykorzystując doświadczenia scen europejskich i reformy teatru. Wypracował własny, realistyczny styl inscenizacji i metodę gry aktorskiej. Wprowadził ambitny repertuar - klasyczną dramaturgię rosyjską i światową oraz dramaturgię współczesną - rodzimą i obcą. Wykształcił kilka pokoleń wybitnych aktorów we własnych studiach teatralnych, łączących działalność pedagogiczną z poszukiwaniami nowych form scenicznych.

Hotel Moskwa


To jeden z najstarszych hoteli Moskwy, zbudowany w czasach ZSRR. Autorzy tego Projektu to A. Szusiow i młodzi wtedy architekci L. Sawelewa i O. Starprana. Budynek 10-piętrowy z jednej i 14-piętrowy z drugiej strony. Został zbudowany w 1935. Ta asymetria ma swoją historię. Mówi się, że Stalinowi pokazano dwa projekty do wyboru, ale on się w tym nie połapał i podpisał oba. Nikt się nie odważył zapytać Stalina, który z projektów bardziej mu się podoba i dlatego architekci musieli wybudować połowę hotelu z jednego projektu i połowę z drugiego.

Po zwiedzeniu Moskwy zostaną 2 dni do dyspozycji turystów. Powrót przewidziany jest na 18 listopada o godzinie 23. Wylot z lotniska "Szeremietiewo-2" bezpośrednio do Poznania.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy

według mnie..... jest wporządku ;D

dosyć ciekawy plan wycieczki.moim zdaniem Rosja może być ciekawa choc do Polski jej daleko...:D dobrze napisany tekst

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata