profil

Ingerencja człowieka w zmiany wód śródlądowych

poleca 86% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Główną przyczyną zmiany wód śródlądowych jest ingerencja człowieka. To właśnie przez niego niewiele zostało już rzek i jezior o czystej wodzie i naturalnym otoczeniu.
Największy wpływ na stan wód ma przemysł. Fabryki zużywają ogromne ilości wody oraz odprowadzają różnorodne ścieki, które bardzo szkodzą wodom. Rolnictwo, głównie przez spłukiwanie z pól chemiczne środki ochrony roślin oraz niewłaściwie stosowane nawozy sztuczne lub naturalne w dużym stopniu też przyczynia się do zanieczyszczania zbiorników wodnych.
Nawet nie zauważamy jak dużo wody zużywamy również w naszych domach. Powstają ścieki komunalne, które zawierają wiele bakterii, związków organicznych oraz stosowanych coraz częściej różnych środków chemicznych. Szczególnie szkodliwe detergenty są w środkach piorących i myjących. Z zanieczyszczeniem wód powierzchniowych związane jest zjawisko eutrofizacji. Jest to proces wzbogacania wód w zbiornikach wodnych pierwiastkami takimi jak azot (N) i fosfor (P) najczęściej w wyniku odprowadzania do nich nie oczyszczonych ścieków. Skutkiem zwiększenia ilości składników pokarmowych w środowisku jest przyspieszone rozmnażanie mikroorganizmów.
Popatrzmy na nasze rzeki. Większość z nich ma uregulowane koryta, których brzegi pokryte są betonem. Nie ma już jak kiedyś naturalnej roślinności. Charakterystyczne lasy łęgowe zostały zniszczone.
Niekorzystne jest także wykorzystywanie zbiorników wodnych do celów rekreacyjnych. Podczas lata nad jeziorami lub stawami zbierają się tłumy plażowiczów, kąpiących się i osób uprawiających różne sporty wodne. Zaśmiecają oni brzegi, porzucając swoje odpadki na plaży, w roślinności lub co gorsza wrzucają je do wody. Ludzie tacy płoszą ptactwo wodne i niszczą w ogromnym stopniu roślinność przybrzeżną.
Coraz częściej okazuje się, że ingerencja człowieka w przyrodę miewa dalekosiężne i opłakane skutki. Zdarza się tak, że człowiek, możliwe że z ciekawości i chęci eksperymentowania krzyżuje również gatunki ryb. Robią to także po to by ryby te podreperowały kondycje rybactwa i dawały mięso w dużych ilościach. Ryby mogą spełnić te oczekiwania, ale również potrafią spustoszyć świat innych żyjątek.
Ludzie jednak próbują naprawić wyrządzone krzywdy naturze. Powstaje coraz więcej oczyszczalni ścieków. Przywraca się także pierwotny charakter uregulowanym strumieniom oraz oczyszcza się jeziora.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata