Uczeni Babilończycy rozwijali astronomię i stworzyli jej trwałe podstawy. Wieże rozsiane po całym kraju ułatwiały, badanie zjawisk niebieskich.
Astronomowie babilońscy umieli obliczać zaćmienia , ruchy gwiazd na płaszczyźnie elipsy , równoczesny wschód i zachód planet, słońca itp. Odkryli też oni zodiak -pozorną drogę słońca przez dwanaście gwiazdozbiorów. Doprowadzili swą wiedzę do szczytu, już po utracie niepodległości pod panowaniem Persów i Greków.
Wiele miejsca zajmowała w kulturze babilońskiej magia. Obszerne podręczniki dokładne kolejności i treści obrzędów, zaklęć i modlitw. Dokładne śledzenie przedmiotu przy czynnościach magicznych miało pośrednie skutki dodatnie, przyczyniło się bowiem do rozwoju prawdziwej nauki.
Liczne teksty zachowane w specjalnych podręcznikach lekarskich ukazują poziom ówczesnej medycyny babilońskiej.
W dziedzinie matematyki Babilończycy korzystają z osiągnięć Sumerów.
Rozwijała się dalej geometria, która ma także cele praktyczne- służy do wymierzania pól, a wraz z rozwojem handlu rozwijała się rachunkowość.
Piśmiennictwo bardzo dobrze rozwinięte. Świadczyły o tym bogate zbiory tekstów, wydobyte z wykopalisk.
Szczególnie rozwinęło się malarstwo. Wprowadzono też polichromie rzeźby oraz plastyczną dekorację architektury w tworzonych wówczas zespołach świątynnych (np. świątynia Isztar w Urok.)
Wprowadzili nowa technikę dekoracji przez stosowanie lazurowej cegły.
Wytworzyli pomniki zdobione płaskorzeźbą, a ich osiągnięciem było przedstawienie postaci: ludzkich z profilu.
Opracowanie zegara słonecznego.