Dobór sztuczny – jest to hodowla zwierząt bądź uprawa roślin prowadząca do uzyskania pożądanych cech i utrwalenia tych cech u potomstwa np. odmiany owoców, rasy psów.
Dobór naturalny – czynnikiem warunkującym przeżycie gatunków jest dostosowanie się do obecnych warunków środowiskowych. Przeżywają te osobniki, które są lepiej przystosowane i to one dojrzewają do okresu rozrodczego i wydają potomstwo. Dziedziczy ono cechy korzystne w danych warunkach i przekazuje je dalej.
Rodzaje doboru naturalnego – a) dobór stabilizujący – presja selekcyjna działa w ten sposób, że przeżywają osobniki o średniej wartości cechy – liczba tych osobników w % rośnie; b) dobór kierunkowy – presja selekcyjna powoduje, że gatunek zmienia się kierunkowo; c) – presja selekcyjna działa wielokierunkowo co powoduje rozerwanie populacji i może prowadzić do wytworzenia się nowych gatunków lub podgatunków
Mikroewolucja – są to zmiany wew. Gatunku; powstanie ras lub podgatunków
Makroewolucja – na poziomie ponadgatunkowym prowadzi do powstania rodzajów i rodzin
Specjacja – proces prowadzący do powstania wielu gatunków z jednego gatunku wyjściowego.
Specjacja allopatryczna – gatunek jest rozerwany przez barierę przestrzenną, geograficzną (góry, rzeka) następuje specjalizowanie się gatunku do warunków środowiskowych występujących w warunkach w których obecnie żyją. Gatunki te różnią się i powstają dwa odrębne gatunki. Po zniknięciu bariery geograficznej brak możliwości połączenia się gatunków.
Specjacja sympatryczna – brak bariery geograficznej, ale występują inne czynniki prowadzące do wydzielania się dwóch odrębnych gatunków. Głównym czynnikiem różniącym gatunki jest dobór płciowy. Samice dobierają samców o cechach przez nie pożądanych.
Biosfera – zbiór wszystkich organizmów żywych na ziemi.
continenca no spoko :) całkiem się przydaję...szczególnie na robienie ściąg przy nie robieniu notatek zeszytowych ;]
odpowiedz