Woda jest substancją, bez której nie byłoby życia na Ziemi. Występuje w trzech stanach skupienia. Jest substancją najbardziej rozpowszechnioną na Ziemi. W wodzie rozpuszczają się różne substancje, tworząc roztwory. Woda jest dobrym rozpuszczalnikiem dla wielu (ale nie dla wszystkich) substancji. Cząsteczki wody mają budowę polarną, w związku z czym w wodzie dobrze rozpuszczają się substancje, których cząsteczki mają podobną budowę.
Istnieją różne rodzaje roztworów zależnie od stanu skupienia rozpuszczalnika i substancji rozpuszczonej, zależnie od wielkości cząstek rozpuszczonej substancji (zawiesiny, roztwory koloidalne, roztwory właściwe), zależnie od ilości substancji rozpuszczonej (roztwory nasycone i nienasycone, stężone i rozcieńczone).
Szybkość rozpuszczania się ciał stałych w wodzie można zwiększyć przez ogrzanie roztworu, mieszanie i rozdrobnienie substancji rozpuszczonej. Rozpuszczalność zależy od rodzaju substancji i temperatury. Stężenie procentowe można podać, obliczając liczbę gramów substancji rozpuszczonej w 100 g roztworu. Nadmiar substancji rozpuszczonej wydziela się z roztworu w procesie krystalizacji.
Pojęcia
Kondensacja, czyli skraplanie pary wodnej to zmiana gazowego stanu skupienia wody w stan ciekły.
Dipol to cząsteczka mająca dwa bieguny: dodatni (+) i ujemny (-), np. cząsteczka wody.
Roztwór to mieszanina jednorodna rozpuszczalnika i substancji rozpuszczonej.
Rozpuszczalność substancji to maksymalna liczba gramów substancji, którą można rozpuścić w 100 g rozpuszczalnika w danej temperaturze, aby otrzymać roztwór nasycony.
Rozwór nasycony to roztwór, w którym w danej temperaturze nie można już rozpuścić więcej danej substancji.
Roztwór nienasycony to roztwór, w którym w danej temperaturze można jeszcze rozpuścić pewną ilość danej substancji. Roztwór stężony to roztwór, w którym ilość substancji rozpuszczonej jest znaczna (kilkadziesiąt procent) w stosunku do ilości wody.
Roztwór rozcieńczony to roztwór, w którym ilość substancji rozpuszczonej jest mała (kilka procent) w stosunku do ilości wody.
Roztwór właściwy to roztwór, w którym cząstki ciała stałego mają rozmiary mniejsze od 10-9 m.
Roztwór koloidalny to roztwór, w którym cząstki ciała stałego mają rozmiary od 10-9 do 10-7 m.
Zawiesina to mieszanina cieczy i ciała stałego, którego cząstki mają rozmiary większe od 10-7 m.
Stężenie procentowe roztworu jest liczbowo równe masie substancji wyrażonej w gramach, rozpuszczonej w 100 g roztworu.
jestem pod wrażeniem, spoko jesteś
sebofdark Wielkie dzięki za pomoc ^^
odpowiedz
Jutti spoko.
Tylko dlaczego nikt nie dodaje ilustracji?
=)
odpowiedz