1. Jak zostać maklerem?
Trzeba zdać egzamin maklerski który jest organizowany przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd w Warszawie. Egzamin ten polega na teście pisemnym (jest to test wyboru), który trwa cztery godziny i zawiera on około 120 pytań.
2. Na czym polega pana praca?
Moja praca polega na pozyskiwaniu klientów, przekazywaniu rekomendacji dotyczących spółek dla klientów , wprowadzenia zleceń klientów do systemu giełdowego i przekazywaniu informacji na temat rynku kapitałowego w Polsce.
3. Czy praca maklera jest trudna?
Można tak powiedzieć, ponieważ:
- wymaga dużej dokładności,
- trzeba podejmować często szybkie i odpowiedzialne decyzje w bardzo krótkim czasie,
- łączy się ze stresem,
- bardzo często zdarza się że pracuje powyżej ośmiu godzin dziennie,
- trzeba dużo czytać,
- muszę podnosić kwalifikacje ze względu na częste zmiany na ryku kapitałowym,
- praca ta wymaga pracy w terenie, trzeba wyjeżdżać do klientów o spółek,
- a przede wszystkim odpowiadam za bardzo duże sumy pieniędzy.
4. Co się stanie, jeżeli makler straci pieniądze klienta?
Makler bez zgody, klienta nie może obracać jego pieniędzmi. Jego pieniędzmi mogą obracać tylko doradcy inwestycyjni zatrudnieni w funduszach inwestycyjnych lub zatrudnieni w wydziałach zarządzania biur maklerskich.
5. Czy makler zarabia dużo pieniędzy i jak zależy to od wzrostów i spadków na giełdzie?
Zdecydowanie zarabia za mało. W zależności od spadków i wzrostów makler może być dodatkowo wynagrodzony, ale w większości przypadków zależy to od uznaniowej decyzji dyrektora biura maklerskiego.
6. Co jest przyjemne w pana pracy?
Można zajmować się dziedziną, która ciągle podlega zmianom. Możliwość podnoszenia kwalifikacji i wiedzy poprzez różnego rodzaju szkolenia, wyjazdy. Możliwość prognozowania zachowania się cen akcji lub całego rynku kapitałowego. Możliwość polecenia klientowi zakupu akcji, na których będzie mógł zarobić więcej niż na lokatach bankowych.
Dziękuje za udzielenie wywiadu.