Kurs walutowy jest to cena jednej waluty narodowej wyrażona w drugiej walucie. Będąc przelicznikiem jednej waluty na drugą, kurs walutowy pełni dwie ważne i związane ze sobą funkcje tj: informacyjną i cenotwórczą.
We współczesnym Międzynarodowym Systemie Walutowym wyróżniamy trzy podstawowe systemy kursowe stosowane przez poszczególne kraje, a więc:
1. kurs (nieograniczenie) płynny , tzw. independent floating exchange rate (flexible exchange rate ) – kształtuje się na rynku walutowym bez interwencji władz monetarnych. W związku z tym nie jest konieczne dokonywanie przez kraj stosujący zasady tego kursu transakcji wyrównawczych bilansu płatniczego.
2. kierowany kurs ( ograniczenie ) płynny , tzw. managet floating exchange rate (limited flexible exchange rate ) – wymaga od władz monetarnych danego kraju interwencji na rynku walutowym jedynie w razie długoterminowego utrzymania się znacznej różnicy między kursem rynkowym a kursem uważanym przez Bank Centralny za właściwy w odniesieniu do wybranej waluty zagranicznej lub wiązki takich walut. W systemie kierowanego kursu płynnego konieczne zatem jest dokonywanie transakcji wyrównawczych bilansu płatniczego , chociaż nie są one częste.
3. kurs centralny , tzw. pegged exchange rate (fixed exchange rate ) – wymaga od władz monetarnych utrzymywania kursów rynkowych waluty krajowej w stosunku do wybranej waluty zagranicznej lub wiązki takich walut na stałym poziomie. Dokonywanie interwencji na rynku walutowym i transakcji wyrównawczych jest w tym systemie bardzo częste , gdyż dopuszczalne wahania kursu są z reguły ustalone w bardzo wąskim przedziale.
Około 4/5 handlu światowego jest rozliczane na zasadzie kursów płynnych nieograniczenie lub kierowanych. Kursy nieograniczenie płynne stosowane są m. in. przez Stany Zjednoczone, Kanadę, Japonię, Australie, Argentynę, Brazylię. Kierowane kursy płynne zostały przyjęte przez kraje Unii Europejskiej, Meksyk, Turcję, Indonezje i wiele innych.
Najwięcej krajów wybrało jednak system kursów centralnych.
Polska również stosuje zasady kursu centralnego:
Od 1 stycznia 1999 r. kurs centralny w Polsce ustalany jest w stosunku do dwóch walut: dolar i EURO. Jest to związane z wprowadzeniem w życie jednolitej waluty EURO w Europejskim Systemie Walutowym.