profil

Chemia organiczna

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-26
poleca 85% 1144 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czym się zajmuje chemia organiczna?


Typowymi przykładami związków organicznych znanych ludzkości już od bardzo dawna są: alkohol etylowy, kwas octowy i cukier. Związków organicznych nie udawało się przez Długi czas otrzymać ze związków mineralnych, w związku z czym poczynając od XVII w. rozpowszechnił się pogląd, że do ich powstania niezbędna jest tajemnicza „siła życiowa” /łac. Vis vitalis/ właściwa tylko organizmom żywym. Pogląd ten zwany witalizmem został zachwiany w 1812 r., kiedy to niemiecki chemik F. Wohler otrzymał ze związków nieorganicznych mocznik – dobrze znany związek zaliczany do substancji organicznych.

W krótkim czasie inni chemicy dokonali syntezy wielu innych związków organicznych zadając ostateczny cios teorii witalistycznej. Udowodnili oni, że związki organiczne nie są czymś szczególnym, a ich synteza podlega tym samym prawom chemicznym, co przemiany związków nieorganicznych.

ZWIĄZKIEM ORGANICZNYM nazywa się obecnie związki węgla. Wyjątkiem są tlenki węgla, sole kwasu węglowego (węglany) oraz kilka innych rzadziej spotykanych związków.

Terminem ‘’chemia organiczna’’ określa się natomiast gałąź chemii zajmującą się badaniem i otrzymywaniem związków organicznych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata