profil

Rynny i rury spustowe

poleca 85% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rynny i rury spustowe
Rynny wykonywane są z blachy cynkowej, ocynkowanej w budynkach reprezentacyjnych z blachy miedzianej oraz coraz częściej wykonuje się rynny z tworzyw sztucznych tj. PVC, polietylenu, laminatu epoxydowego, który jest wzmocniony włóknem szklanym. Rynny wykonywane są z blachy gr. 0,6-0,7 mm, najczęściej posiadają przekrój półkolisty o średnicy 15,18,20 cm. Niekiedy ze względów architektonicznych wykonywane są rynny kwadratowe lub prostokątne. Rynny układa się ze spadkiem 0,5-2% w kierunku rury spustowej przyjmuje się na 1m2 połaci 1cm2 przekroju poprzecznego rynny. rynny podtrzymywane są za pomocą płaskowników odpowiednio wygiętych, rozmieszczonych co 0,5-0,8m krawędzie rynien zakończone są rąbkami lub zwojami. Ze względu na dużą roższeżalność cieplną blach rynny muszą być układane tak, aby był możliwy przesuw w uchwytach. Uchwyty rynnowe są mocowane 3 gwoździami do deski okapowej lub zabetonowanych klocków. W zależności od sposobu mocowania rynny dzielimy na : wiszące, stojące i leżące.
1. rynny wiszące- nad rynna powinien być wysunięty tzw. Fartuch, który mocowany jest do deski okapowej. Brzeg wew. Rynny powinien być położony o 2,5 cm niżej w stosunku przedłużenia połaci dachu, a brzeg zew. 1cm niżej niż wew. Elementy rynny wiszącej łączy się na zakład min.2cm z lutowaniem, dodatkowo mogą wystąpić nity. W zależności od pokrycia mogą być rynny półkoliste w przekroju dla pokrycia papą, dachówką, blachą.
2. Rynny leżące- wykonane są sporadycznie jedynie przy pokryciu blachą są one narażone na wygięcie przez przesuwający się śnieg
3. Rynny stojące- uchwyty rynnowe wspierane są na obróbce blaszanej gzymsu. Dodatkowe przytrzymywacze przynitowane są do uchwytów. Rynny stojące są skomplikowane, kosztowne i rzadko wykonywane.

Rury spustowe- zew. Wykonywane są z blach cynkowych, ocynkowanych i tworzyw sztucznych. Rury spustowe wew. Są żeliwne lub winidurowe przekrój rur nie może być mniejszy niż ¾ przekroju rynny .odległość między rurami od 12-20m. Rury spustowe odprowadzają wodę na teren przy budynku powinny być zakończone kolankami 30 cm nad terenem. Na terenach skanalizowanych woda odprowadzana jest bezpośrednio do kanalizacji, rury mocowane są do ściany za pomocą uchwytów obrączkowych, rozstawionych co 2-3m. Rury z blach łączone są na zakład, który jest lutowany.

Rury z tworzyw sztucznych- istniej wiele sposobów rynnowych z tworzyw sztucznych, posiadają one większą wydajność, dlatego mają mniejsze średnice. Produkowane są z twardego PVC politylenu i laminatów epoxydowych wzmocnione włóknami szklanymi. Poszczególne elementy są formowane na gorąco w wytwórniach, a na budowie montowane i łączone za pomocą odpowiednich zastrzałów lub klejów, kształtki połączeniowe posiadają uszczelki wew. Odpowiednio profilowane, uchwyty rynnowe powinny umożliwić rynnom przesuw wywołany ruchami tektonicznymi raztaw uchwytów zależy od systemu, przekroju rynny, wielkości połaci od 40cm- 1m, spadek rynien do rury spustowej 3%.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata