Komputer jest maszyną uniwersalną, odpowiednią dla każdego człowieka, którego zainteresowania i wyobraźnia czynią pracę z tym urządzeniem niesamowitym i niepowtarzalnym przeżyciem. Małe komputery można znaleźć we wszystkich mechanizmach, lecz najważniejszym aspektem ich użytkowania jest ludzka wyobraźnia. Podając za przykład uniwersalność komputera cofnijmy się do wieku XIX, kiedy to angielski nauczyciel William Shenks spędził nad obliczeniem 707 miejsc po przecinku liczby ”” dwadzieścia osiem lat. Na nieszczęście pomylił się przy 502 miejscu po przecinku. Z kolei współczesnemu komputerowi to samo zadanie zajmuje siedem sekund.
Computer w języku angielskim znaczy rachmistrz, a przez to pojęcie rozumie się niewdzięczne i żmudne zajęcie. Jednak ludzie mylili się przy wykonywaniu zadań matematycznych na skutek czego rodziło się wiele katastrof między innymi z powodu niedokładności w obliczeniach nawigacyjnych. Jednym ze świadków powstawania nowego systemu zapisywania danych był Charles Babbage. Wysunął on ideę stworzenia maszyny parowej, która zastąpiłaby rachmistrzów w wykonywanej przez nich pracy. Niestety Babbage nie ukończył budowy swojego projektu, gdyż rząd brytyjski nie wyraził zgody na przekazanie funduszy wspierających dalsze badania. Babbage marzył o maszynie uniwersalnej i chciał aby była ona programowalna. Do jej programowania użył dziurkowanych kart.
Pomysł użycia perforowanych kart został zapożyczony z przemysłu tkackiego. Zamierzał on wykorzystać to do obliczenia każdego zadania. Popularyzatorką pomysłu Babbage'a była córka lorda Byron'a - Ada. Została ona uznana za pierwszą programistkę komputerów. Babbage nie zdobył jednak poparcia dla swojego pomysłu, czyli stworzenia maszyny analitycznej.
W ciągu kolejnych stu lat powstało wiele nowych urządzeń, spełniających wymogi ówczesnych ludzi. Udoskonalono liczydła - nie były to jednak komputery. Skomplikowane działania wykonywał nadal rachmistrz. We wczesnych latach trzydziestych w Berlinie Konrad Zuse zbudował maszynę posiadającą określone podzespoły i mającą konkretne zastosowanie. Do budowy takiej maszyny wykorzystał powszechnie używany w telefonii przekaźnik, który miał dwa położenia - zwarte i rozwarte. Taki komputer miał liczyć w systemie dwójkowym. Pierwsza maszyna stworzona przez Zuse'go wypełniała frontowy pokój jego mieszkania. Za pomocą swoich kolegów rozwiązywał większość problemów konstrukcyjnych. W roku 1939 został uznany za przodującego konstruktora komputerów.
Początek II wojny światowej przyniósł Zuse fundusze, dzięki którym zbudował mnóstwo programowalnych i wielozadaniowych maszyn. Zostały one wyposażone w lampy elektronowe służące jako błyskawicznie działające przewodniki. Przyjaciel Zuse'go - Helmut Schneier - podsunął mu pomysł zbudowania komputera wykorzystując do tego lampy elektronowe. Jednak w roku 1941 oboje nie otrzymali funduszy na ten cel. Najsilniejszym przeciwnikiem był sam Adolph Hitler.
Kilka lat później John Mauchly namówił J.Presper'a Eckert'a do budowy maszyny elektronowej. Pomysł został zrealizowany, aczkolwiek urządzenia wyposażonego w
18 000 lamp elektronowych usterki nie mogły uniknąć, i tak zdarzało się to co pięć sekund.
Kolejnym przodkiem współczesnego komputera był ENIAC - Elektronowy Numeryczny Integrator I Komputer. Skonstruowanie ENIAC'a trwało trzy lata, a w pełni wykończony zajmował pomieszczenie o wymiarach 10 x 15 m. Wydarzenie to dało początek komputerowej rewolucji. Kay Mauchly Antonelli była pierwszą programistką ENIAC'a. Pamięć współczesnego komputera PC jest 12 000 razy większa niż pamięć ENIAC'a. Na Uniwersytecie w Cambridge John von Neuman zbudował ETSAC'a, którego Allan Turing chciał wykorzystać nie tylko do liczenia. Podczas wojny została zbudowana maszyna - ENIGMA szyfrująca wiadomości depeszowe.
LORENZ - wymienne tarcze szyfrujące wiadomości szybko zmieniającym się sposobem.
COLOSUS - jest to część maszyny jaką wyobrażał sobie Turing, mająca za zadanie rutynowe łamanie szyfrów. COLOSUS przyczynił się do rewolucji komputerowej podobnie jak ENIAC. W roku 1943 Turing zaczął pracować nad jej budową. Dał on potwierdzenie w to co zawsze wierzył, czyli że komputer nie służył tylko do liczenia. Chciał, żeby maszyna liczyła jak człowiek i wykonywała jego polecenia. Turing nie mógł sobie poradzić z cambridgowską burżuazją odszedł na Uniwersytet Manchester. W roku 1954 Turing popełnił samobójstwo, gdyż został oskarżony o gwałt. Potwierdziła się jego teza, a mianowicie:
"KOMPUTERY SĄ UNIWERSALNYMI MASZYNAMI I GRANICE ICH WYKORZYSTANIA LEŻĄ W NASZEJ WYOBRAŹNI"
Alan Turing
ELEKTRONICZNE ZNAKI WEWNĄTRZ KOMPUTERA
Są to wzory w jakie te znaki się układają. Przedstawiają one myśli i koncepcje, dźwięki i obrazy, innymi słowy główne składniki naszych wyobrażeń.
Zakrawa na ironię, że te najbardziej uniwersalne z maszyn, które mogą wywrzeć na ludzką cywilizację wpływ porównywalny z upowszechnieniem pisma, wynaleziono po to by robiły tylko coś co ludzie wykonywali bardzo powoli i niedokładnie (chodzi o liczenie).
WILLIAM SHENKS
CHARLES BABBAGE
Matematyk epoki wiktoriańskiej
MASZYNA PAROWA
W epoce wiktoriańskiej maszyny przejmowały rozmaite prace fizyczne. Dlaczego też nie miałyby wykonywać żmudnych rachunków co ludziom sprawiało wiele trudności ? Została ona wykorzystana w inżynierii i przemyśle, budownictwie i nawigacji.
MASZYNA LICZĄCA
Została zbudowana przez Babbage'a. Przez pokręcenie korbką maszyny liczącej uzyskujemy kwadraty liczb odczytywane pionowo. Babbage nazwał swoją maszynę maszyną różnicową, ponieważ opiera się ona na metodzie zwanej różnicową, którą jest stosunkowo łatwo zmechanizować. Dla jeszcze większej niezawodności kompletna maszyna miała również drukować rozwiązania. Rozumiejąc znaczenie jakie mają dla kraju dokładne tablice rząd brytyjski przeznaczył fundusze na dalsze badania, lecz Babbage nie ukończył swojej maszyny, był marnym administratorem, przede wszystkim zaś wpadł na lepszy, zupełnie nowy pomysł. Maszyna różnicowa była maszyną wyspecjalizowaną, podobnie jak samolot czy samochód, nadawała się tylko do jednego - do układania tablic. Babbage marzył o maszynie uniwersalnej, zdolnej policzyć wszystko co potrafi rachmistrz. Dzięki tej właśnie koncepcji uważa się Babbage'a za prekursora komputeryzacji.
SPONSORZY PRZY KOMPUTERZE ENIAC LAUNCH 1946
Wojskowi sponsorzy ENIAC'a tryumfowali, mimo że było już za późno aby maszyna mogła pomóc wygrać wojnę. Szkoda, że nie udało się ukończyć ENIAC'a przed końcem wojny, ponieważ mógłby się przydać do rozwiązania wielu innych problemów, lecz jego prawdziwe znaczenie polega na tym, że dał początek komputerowej rewolucji. W pewnym sensie nie miało więc znaczenia kiedy został ukończony.
ALLAN TURING
IBM
System komputerów, który stworzył dziurkarki mechaniczne.
JOHN VON NEUMAN
Wraz z innymi inżynierami wypracował teoretycznie szeroko rozpowszechniony raport, który stał się szeroko znany i położył podwaliny pod przyszły rozwój komputerów. Najwybitniejszy matematyk amerykański, który przyłączył się do zespołu, gdy ENIAC był prawie gotowy. Sam jego udział w tym przedsięwzięciu wystarczył by uciszyć sceptyków, lecz szkoła w Moore przegrała wyścig o zbudowanie pierwszego prawdziwego przodka współczesnych komputerów.