Instrumenty finansowe stanowią nową kategorię finansową wprowadzoną do Ustawy o rachunkowości. Skutkami instrumentów finansowych mogą być aktywa, zobowiązania lub kapitał własny i to właśnie zasady wyceny tych elementów bilansowych zostały wprowadzone do polskiego Prawa bilansowego.
Nowelizacja ustawy o rachunkowości wprowadziła pojęcie instrumentów finansowych, a rozporządzenie- szczegółowe regulacje ich ujęcia w rachunkowości. Zgodnie z tymi regulacjami instrumentem finansowym jest każda umowa, która skutkuje jednocześnie powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej jednostki gospodarczej i zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej jednostki gospodarczej.
„Składnik aktywów finansowych stanowi taki składnik aktywów, który ma postać: aktywów pieniężnych, umownego prawa do otrzymania aktywów pieniężnych, umownego prawa do wymiany instrumentów finansowych z inną jednostką gospodarczą na ko¬rzystnych warunkach lub instrumentu kapitałowego innej jednostki gospodarczej. Zobowiązanie finansowe jest umownym zobowiązaniem do wydania aktywów finan¬sowych innej jednostce gospodarczej, lub wymiany instrumentów finansowych z inną jednostką gospodarczą na niekorzystnych warunkach.
Instrumenty kapitałowe są kontraktami, z których wynika prawo do majątku jednostki, pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wszystkich wierzycieli, lub zobowią¬zanie się jednostki do wyemitowania lub dostarczenia własnych instrumentów kapita¬łowych. Instrumentami kapitałowymi będą akcje własne, opcje na akcje własne lub warranty.
Patrz załącznik!