Inwestor podejmując decyzję o inwestycji bierze pod uwagę trzy kryteria a biorąc pod uwagę każde z nich inwestor powinien zadać sobie pytania do każdego:
• bezpieczeństwo inwestycji - inwestor powinien dowiedzieć się, kto jest kapitałobiorcą danej inwestycji, jakie oferuje nam gwarancje oraz jakie będzie przeznaczenie kapitału, który mielibyśmy wyłożyć na daną inwestycję.
• płynność kapitału- powinien dowiedzieć się czy dana inwestycja np. p. w., akcje, obligacje, może być sprzedawana i czy można się ewentualnie z nich ( z danej inwestycji) wycofać oraz jakie przy tym są koszty sprzedaży, wycofania się z inwestycji. Powinien dowiedzieć się jeszcze w jaki sposób i gdzie dokonywane będą rozliczenia danej inwestycji.
• rentowność - powinien sprawdzić jak wysoki jest dochód z inwestycji, kto lub co określa dochód względem kursu, jakie są zyski brutto i netto inwestycji; czy i jakie są podatki, zwolnienia podatkowe, ulgi itp. oraz jaka powinna jest stopa zwrotu na zainwestowanym kapitale.
Po udzieleniu sobie odpowiedzi na dane zagadnienia musi jeszcze ocenić ryzyka jakie mogą zagrozić jego inwestycji i poradzeniu sobie z nimi oraz ocenić wysokość zysków z niej.
Biorąc pod uwagę każde z trzech kryteriów inwestor powinien zadać sobie pytania do każdego z nich.
Tak więc jeśli chodzi o bezpieczeństwo inwestycji, inwestor powinien dowiedzieć się kto jest kapitałobiorcą danej inwestycji, jakie oferuje nam gwarancje oraz jakie będzie przeznaczenie kapitału, który mielibyśmy wyłożyć na daną inwestycję.
Jeśli chodzi o płynność kapitału inwestor powinien dowiedzieć się czy dana inwestycja np. papiery wartościowe, akcje, obligacje, może być sprzedawana i czy można się ewentualnie z nich ( z danej inwestycji) wycofać oraz jakie przy tym są koszty sprzedaży, wycofania się z inwestycji. Poza tym powinien dowiedzieć się jeszcze w jaki sposób i gdzie dokonywane będą rozliczenia danej inwestycji.
Natomiast biorąc pod uwagę rentowność inwestor powinien przed podjęciem decyzji sprawdzić jak wysoki jest dochód z niej, kto lub co określa dochód względem kursu, jakie są zyski brutto i netto inwestycji; czy są, a jeśli tak to jakie podatki, zwolnienia podatkowe, ulgi itp. Oraz jaka powinna jest stopa zwrotu na zainwestowanym kapitale. Następnie inwestor po udzieleniu sobie odpowiedzi na dane zagadnienia (kryteria) musi-zanim podejmie ostateczną decyzję o inwestycji- jeszcze ocenić ryzyka jakie mogą zagrozić jego inwestycji i poradzeniu sobie z nimi oraz ocenić wysokość zysków z niej.
Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej należy ocenić:
1. Bezpieczeństwo inwestycji
2. Płynność inwestycji
3. Rentowność inwestycji
Oceniając bezpieczeństwo inwestycji należy zbadać kto jest kapitałobiorcą, jakie gwarancje oferuje, jakie jest przeznaczenie kapitału.
Płynność inwestycji wskazują nam informacje:
• Możliwość sprzedaży danych papierów wartościowych, czyli odpowiedź na pytanie, czy można wycofać się z danej inwestycji?
• Miejsce i sposób dokonania rozliczenia
• Koszty wycofania się z danej inwestycji
• Czas jaki upłynie od decyzji do faktycznego zamknięcia pozycji
Rentowność oceniamy biorąc pod uwagę:
• Wysokość dochodu
• Kto lub co określa dochód, względnie cenę, kurs
• Wysokość zysków brutto
• Wysokość podatków, możliwość zwolnień podatkowych i ulg
• Wysokość zysku netto
• Wysokość stopy zwrotu na zainwestowanym kapitale
Analizując uzyskane informacje możemy ocenić ryzyka oraz zyski, co pozwoli nam na podjęcie decyzji o inwestowaniu w instrumenty finansowe.