W państwie demokratycznym obywatele mają lepsze warunki rozwijania swojej aktywności. Źrodłem władzy tego państwa jest naród, który jest uprawniony do decydowania i ostatecznego roztrzygania spraw najważniejszych dla państwa. Każdy obywatel, który stał się osobą pełnoletnią (w Polsce - 18 lat) może wybrać prezydenta, parlament, organy samorządu terytorialnego itp. Może także uczestniczyć w referendum lub korzystać z prawa weta ludowego i inicjatywy ludowej (obywatele, którzy mogą wszcząć postępowanie ustawodawcze).
W państwie demokratycznym realizowana jest zasada pluralizmu. Polega ona na istnieniu partii, które są niezależne od władz państwowych i od siebie wzajemnie. Mogą samodzielnie tworzyć strkturę organizacyjną i programy. Wzajemna rywalizacja również jest dopuszczalna. Każda partia posiada inną tożsamość ideową.
Obywatele mieszkający w państwie demokratycznym nie mają narzuconych pewnych spraw. Każdy obywatel może posiadać własną religię i własne poglądy, które może realizować (oczywiście tylko te, które są zgodne z prawem). Każda wiara i każde poglądy są równoprawne.
Moim zdaniem państwo demokratyczne daje możliwość rozwijania się obywatelom. Każdy obywatel może powiedzieć to co myśli oraz wierzyć zgodnie ze swoją religią.