Wyróżniamy kilka rodzajów higieny: higiena psychiczna, środowiskowa i osobista, każda z nich wpływa na zdrowie człowieka.
Higiena środowiskowa zajmuje się badaniem wpływu środowiska na organizm człowieka. Na samopoczucie wpływają czynniki takie jak pogoda, zanieczyszczenia środowiska. Zazwyczaj warunki leśne czy wiejskie lepiej wpływają na nasz nastrój, między innymi dlatego, że powietrze jest czyste, zanieczyszczone przez fabryki. Nie dostajemy bólów głowy spowodowanych hałasem dochodzącym z niedaleko położonej szosy, lub autostrady.
Higiena psychiczna ustala najlepsze warunki i środki dla życia człowieka.
Stworzenie odpowiednich warunków higieny psychicznej i środowiskowej ma ogromny wpływ na rozwój, samopoczucie, zdrowie ludzi, a zwłaszcza dzieci.
Higiena osobista jest dziedziną, której zadaniem jest utrzymanie i wzmocnienie zdrowia człowieka, jest to nabywanie w okresie dzieciństwa określonych nawyków i umiejętności, które decydują nie tylko o zdrowiu, ale również o akceptacji w środowisku społecznym.
W życiu codziennym spotykamy się z nadopiekuńczością rodziców, którzy w niektórych przypadkach aż za bardzo naciskają na to, by ich pociechy był idealne. Nie twierdze że jest dbanie jest złe, lecz w przypadku nadgorliwości rodziców dzieci zniechęcają się do dbania o higienę.
Innym, wręcz niedopuszczalnym zjawiskiem, dość powszechnym w rodzinach patologicznych jest zaniedbywanie dzieci. Rodzice lekceważą potrzeby dbałości o wygląd i czystość. W tym przypadku dzieci nie posiadają podstawowych wiadomości i umiejętności związanych z higieną lub są one nieprawidłowe np.: spryskiwanie dezodorantem ubrania, zamiast mycia, kąpiel raz w tygodniu lub rzadziej, wkładanie przepoconych ubrań.
Higieny osobistej uczyliśmy się także w szkole. Były prowadzone specjalne programy edukacyjne by dbać o higienę i żyć zdrowo.
Do higieny osobistej zaliczamy takie elementy jak mycie zębów, włosów, zmiana bielizny i ubrań, maja one bardzo duży wpływ na zdrowie człowieka.
Mycie zębów jest bardzo istotne dla zdrowia, przez całe życie dbamy by były czyste, abyśmy nie mieli ubytków i by nie bolały. Zdrowe zęby to nasz wizerunek. Największe zagrożenie dla naszych zębów to próchnica. Jest to uszkodzenie szkliwa, a nie raz i środka zęba. Winne są bakterie, które bez przerwy tworzą się w ustach. Do higieny jamy ustnej potrzebna jest pasta z fluorem, szczoteczka, która powinna być zrobiona ze sztucznego włosia o zaokrąglonych końcówkach. Szczoteczkę należy wymieniać co trzy miesiące. Najtrudniej wyjaśnić dzieciom jak ważne jest dbanie o zęby, dlatego musimy być bardzo zachęcająco im to wyjaśnić. Przekonujemy, że to jest dla ich zdrowia, będą mieli swoją własną szczoteczkę, bardzo kolorową i ładną. Zęby należy myć co najmniej trzy razy dziennie, po każdym posiłku, a szczególnie starannie po słodyczach. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych. Dzieci muszą i biorą przykład ze swoich rodziców, dlatego dorośli także powinni przywiązywać wagę do mycia zębów, bo oprócz dawania przykładu, dbanie o zęby jest bardzo ważne także dla ich zdrowia.
Kolejnym problemem jest zaszczepienie w ludziach dbałości o czystość skóry, paznokci i włosów. Skórą pokryte jest całe nasze ciało. Bez tej ochronnej powłoki nie moglibyśmy żyć. Dla jej pielęgnacji ważna jest codzienna kąpiel. Każdy powinien przyzwyczaić do kąpieli. Powinna stać się nieodzowną częścią ich życia, jak jedzenie czy oddychanie. Np. zanim człowiek idzie spać powinien wyrobić sobie taki nawyk, że póki się nie wykąpie nie będzie mógł zasnąć. Codzienna toaleta zapobiegnie chorobie skóry. Cera stale się niszczy i wymaga systematycznej pielęgnacji. Mycia w miękkiej wodzie, ścierania, kremowania i chronienia przed chorobami. Atakowana jest przez gronkowce, paciorkowce, grzyby i bakterie. Zdrowa radzi sobie z nimi świetnie. Jeśli organizm jest osłabiony zmęczeniem czy długotrwałym stresem, skóra nagle może zacząć boleć, piec i swędzić. Pojawiają się grudki, chrosty i przebarwienia.
Kiedy przyzwyczajamy dzieci do mycia musimy zwracać uwagę, by myły całe ciało dlatego, że dziecko koncentruje się na rękach, brzuchu i nogach.
Dla wielu pociech części ciała niewidoczne dla nich po prostu nie istnieją.
Dlatego też szyja ,plecy, doły pachowe i narządy płciowe pomijane są często podczas kąpieli. Upewnijmy się zanim stwierdzimy, że nasze dziecko jest samodzielne czy rzeczywiście prawidłowo dba o higienę ciała.
Zapewnijmy mu atrakcje w czasie mycia: kolorowa miękka gąbka, pachnące mydełko, płyn do kąpieli, miękki kolorowy, własny ręcznik, a na koniec toalety dezodorant. Ważny szczególnie w okresie dojrzewania dziecka. Takie rzeczy ważne są także dla poprawienia samopoczucia i higieny każdego dorosłego.
W przypadku mycia włosów ważne jest, by stworzyć dziecku, które uczymy tego nawyku, komfort mycia. Najlepiej gdy byłby to szampon nie szczypiący w oczy, o ładnym zapachu.
Dla higieny osobistej ważne jest dbanie o paznokcie, stopy, pięty, uszy. Ważną kwestią jest również nauczenie kobiet zakładania i wymiany zużytych podpasek higienicznych podczas miesiączki. Kobiety powinny używać dobrą chłonną, dobrze przylegającą podpaskę i odpowiednio dopasowaną bieliznę (dobrze przylegające majtki) .
Z higieną osobistą ważną dla zdrowia człowieka wiąże się również dbałość o wygląd, ubiór, obuwie. Ubranie człowieka powinno być czyste i schludne a obuwie zadbane i wygodne. Zapobiegniemy w ten sposób chorobą stóp takim jak np. grzybica.
Codziennie, w każdej sterylizatorni szpitalnej, na masową skalę niszczone są drobnoustroje. Reklamy telewizyjne zachwalają nam środki dezynfekcyjne, które nawet muszlę sedesowa czynią miejscem w zasadzie pozbawionym życia biologicznego. Nasza żywność - z wyjątkiem nielicznych produktów - z definicji wolna jest od mikroorganizmów. Generalnie, coraz bardziej zawierzamy swoje bezpieczeństwo zdrowotne zewnętrznym czynnikom - takim jak antybiotyki, środki dezynfekujące, sterylne i naukowe warunki przetwarzania żywności - przyjmując, że otoczenie wolne od drobnoustrojów to środowisko bezpieczne, stwarzające leniwy komfort dla naszego systemu immunologicznego. Już tylko niezdyscyplinowani uczestnicy letnich obozów wędrownych mają odwagę wyznawać i wdrażać w życie starą zasadę: "brudna szyja zdrowiu sprzyja". A tymczasem, problem "brudnej szyi" - wbrew pozorom - jest na tyle poważny, że stał się ostatnio przedmiotem prac badawczych. Dbanie o higienę osobistą jest bardzo ważne w utrzymaniu zdrowia każdego człowieka.
BIBLIOGRAFIA:
„Poradnik rodzinny” Ewa Ślaska Warszawa 1997r.
„Zachowaj higienę w domu” Maciejczyk Elżbieta Warszawa 1995r.