Izotopy to odmiany pierwiastka o identycznej liczbie atomowej, a różnej liczbie masowej czyli odmiany, których atomy mają taką samą liczbę neutronów.
Oprócz z 272 stabilnych izotopów wszystkich pierwiastków znanych jest ok. 2000 ich izotopów promieniotwórczych (radioizotopów), o różnych czasach połowicznego zaniku i rodzajach rozpadu promieniotwórczego.
Działanie izotopów promieniotwórczych polega na tym, że w sposób ciągły wysyłają promieniowanie alfa, beta, gamma, które może być rejestrowane przez specjalne liczniki. Pozwala na badanie różnych przedmiotów czy też organów ludzkiego ciała w różny sposób pochłaniających to promieniowanie. Badane obiekty umieszcza się między promieniotwórczym źródłem a licznikiem. W zależności od stosowanej metody otrzymuje się informacje w postaci barwnych obrazów na monitorach specjalnych komputerów, a także jako dźwiękowe lub świetlne.
Izotopy promieniotwórcze różnych pierwiastków różnią się między sobą intensywnością i czasem promieniowania. Na przykład, za nim natężenie promieniowania dowolnej ilości radu zmniejszy się o połowę, upłynie 1622 lat. Wszystkie izotopy promieniotwórcze są bardzo cenne i mają wszechstronne zastosowanie.