profil

Uzasadnij słuszność stwierdzenia ża "Kamienie na szaniec" to opowieść o wielkich ideałach braterstwa i służby

poleca 85% 553 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Kamienie na szaniec

„Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym i Zośce(...)którzy w życie wcielić potrafili
dwa wspaniałe ideały:
BRATERSTWO I SŁUŻBE.”
„kamienie na szaniec” to niewątpliwie opowieść o wielkich ideałach, które niestety w dzisiejszych czasach zanikają. Służba Bogu i Ojczyźnie, braterska postawa wobec przyjaciół i rodziny to tylko niektóre cechy tej warszawskiej młodzieży sprzed 66 lat.

„kamienie na szaniec” to autentyczna historia Alka, rudego i Zośki. Mieli oni szczęście wyrastać w we wspaniałych domach. W domach których panowała harmonia, były ostoją i otuchą, dodawały odwagi, zapewniały spokój.
Bohaterowie lektury już w liceum, im. Stefana Batorego uczyli się miłości do Ojczyzny, wrażliwości. Poznawali piękno Polski, snuli plany na przyszłość. To tam zaszczepiono w nich chęć dalszego doskonalenia się. Spędzali ze sobą dużo czasu co pozwoliło im się dokładnie poznać i mimo że mieli różne zainteresowania połączył ich wspólny cel, ideały i chęć pracy nad sobą. Już w liceum zawiązała się między nimi bardzo silna nić braterstwa która jednoczy w służbie Bogu i Polsce.
Alek, Rudy i Zośka byli harcerzami. Jest to nie tylko przyjemność, ale i praca nad kształtowaniem własnego charakteru. Harcerstwo nie jest łatwą drogą i niewielu się na nią decyduje, jest ono sposobem życia w zgodzie z naturą i bliźnimi. Razem pozyskiwali środki do życia o które wtedy było bardzo ciężko, między innymi wspólnie wyrabiali marmoladę. Przyjaźń tych trzech chłopców była tak wielka, że byli gotowi oddać ze siebie życie kiedy zajdzie taka potrzeba, akcja uwolnienia Rudego pokazała jak mocno byli związani.
Alka, Rudego i Zośkę połączyła również służba Polsce, którą kochali i za którą chcieli walczyć do ostatniej kropli krwi. Dowodem tego było podjęcie walki z okupantem w ramach Małego sabotażu. Chłopcy nie raz ryzykowali życiem rozwieszając polskie flagi, wpuszczając gazy łzawiące do kin i restauracji, wybijając witryny w zakładach fotograficznych Czy pisząc antyniemieckie hasła na murach.
Brali również udział w rożnego rodzaju akcjach dywersyjnych. Wysadzili pociąg z niemiecką amunicją, rozbili punkt żandarmerii pod Sieczychami. Jednak największy rozgłos dała im ,,Akcja pod Arsenalem". Mimo tych trudnych lat, okresu okupacji potrafili się cieszyć, zyć pełnią życia. Służyli Polsce z wielkim zapałem i determinacją. Ich miłość do Ojczyzny nie była udawana lecz prawdziwa. Dowodem tego jest to że wszyscy polegli za Polskę. Byli wierni swoim ideałom do końca swych dni.

Bohaterowie „kamieni na szaniec” byli ludźmi braterstwa i służby. Ci młodzi ludzie potrafili „pięknie żyć i pięknie umierać” w słusznej sprawie. Byli to bohaterowie, od których można się uczyć wytrwałości, uporu i zdyscyplinowania. To właśnie dzięki ich sile psychicznej, odwadze i walce z okupantem mieszkamy dziś w wolnym kraju, naszej ojczyźnie- Polsce.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata