Opis obrazu:
William Blake „Great Red Dragon & the Woman Clothed with Sun”
William Blake urodził się w Londynie w 1757r. Jako poeta stał się autorem własnej mitologii, której bohaterom nadał fizyczny kształt w licznych obrazach i grafikach. Z powodu braku formalnego wykształcenia i niskiej pozycji społecznej pozostał do końca życia poza obrębem literackich salonów, a jego twórczość zyskała uznanie dopiero pół wieku po śmierci autora w 1827r.
Blake stworzył wiele rożnych obrazów, na których występował Czerwony Smok. Przez trzy lata malował akwarelę „Wielki Czerwony Smok i niewiasta obleczona w słońce”. Obraz ten obecnie znajduje się w Brooklyńskim Muzeum w Nowym Yorku. Wywiera on na ludziach tak niesamowite wrażenie, że współczesny pisarz Thomas Harris wykorzystał ten obraz jako obsesję mordercy w książce (oraz później w filmie) pt. „Czerwony Smok”.
Akwarela Blake’a jest namalowana spokojnymi barwami, co świadczy o statyczności dzieła. Prawie całą powierzchnię zajmuje sam smok stojący tyłem do oglądającego. Ma lekko czerwonawą barwę. Smok z obraz to coś na kształt umięśnionego mężczyzny ze skrzydłami. U jego stóp leży kobieta z przerażoną bladą twarzą. Nad swoją głową trzyma złożone ręce. Ten gest i jej wyraz twarzy świadczy o strachu przed potworem. Kobieta jest najjaśniejszą częścią dzieła. Malarz stworzył ją delikatnymi kreskami, dlatego gdy zmrużymy oczy postać kobiety zlewa się w jasna plamę. Wtedy cały smok wydaje się być jedyną żywą istotą na obrazie.
Dokładnie na środku dzieła znajduje się początek długiego ogona stwora., który zwisa pomiędzy dwoma umięśnionymi nogami. Na głowie smok posiada zakręcone rogi, znad nich bije czerwony płomień dla większego udiablicenia smoka. Stwór zamiast rąk posiada wielkie skrzydła, które autor namalował w prawie idealnej symetrii.
Najbardziej oświetlony jest tors smoka, ale całe światło bije od leżącej kobiety.
Na mnie osobiście obraz wywarł niesamowite wrażenie. Smok jest dla mnie czymś na pograniczu atletycznego mężczyzny i stwora z zaświatów. Sądzę, że z przodu ta postać wygląda równie przerażająco jak z tyłu. Z powodu swych skrzydeł smok po części nieco przypomina nietoperza. Podobnie jak pozostałe obrazy Blake’;a tan jest dla mnie czymś niesamowitym i oryginalnym.