WSTĘP
Między innymi katastrofalnymi zjawiskami klimatycznymi są tajfun, tornado, susze. powodzie, kwaśne deszcze i burze. Największe regiony występowania katastrofalnych zjawisk klimatycznych to Indie i Chin, można zaliczyć też Azje i USA. Można je przewidzieć
Ale niestety nie można ich zapobiec. Z wyjątkiem Kwaśnych deszczy które można częściowo zapobiec. Trzeba by było:
#Zakładać filtry na kominy
#Katalizatory na samochody
#Segregacja śmieci
#Utylizacja śmieci
#Więcej oczyszczalni ścieków
TAJFUN
Tajfun to silny, groźny wiatr typu wirowego , występujący na wybrzeżach Chin, Japonii i Filipin. Powstaje w okresach zmiany kierunków monsunów. Tajfun porusza się najwolniej ze wszystkich katastrofalnych zjawisk pogodowych, nie licząc bardzo mało szkodliwych lecz też zaliczanych do tej grupy: deszczu, huraganu, zawiei śnieżnych, maksymalnie 20-30 km/h i bardzo dokładnie można przewidzieć jego drogę z wielodniowym wyprzedzeniem.
TORNADO
Tornado- cyklon zwrotnikowy występujący w USA i nad zatoką Meksykańską. Gwałtowny niszczący wicher o charakterze wirowym. Można go przewidzieć. Tornado to powietrzny wir w kształcie leja lub rękawa. Jest to zjawisko trwające zaledwie kilka minut, ale bardzo gwałtowne i katastrofalne w skutkach.
Tornada, zwane równie trąbami powietrznymi powstają w wyniku zderzenia się ciepłych i wilgotnych frontów atmosferycznych z zimnymi i suchymi masami powietrza. Emitowana wówczas energia, tworzy z chmur potężne leje, które zaczynają opadać ku ziemi, tworząc gwałtownie wirujący słup powietrza. Gdy lej tornada dotknie powierzchni ziemi, pozostawia po sobie ścieżkę kompletnego zniszczenia. Posuwa się z hukiem przypominającym eskadrę odrzutowców. Tornadom towarzyszy niskie ciśnienie, które sprawia, że budynki eksplodują. Tornada o mniejszej sile mogą inicjować również szybkie samoloty.
CIEKAWOSTKA
Naturalne trąby powietrzne najczęściej występuje w rejonie Zatoki Meksykańskiej, Florydy, Wysp Bahama oraz zachodniego wybrzeża Afryki. Na USA każdego roku uderza około 900 mniejszych, bądź większych tornad, co daje średnią trzech na dzień.
Jak powstaje Tornado
KWAŚNE DESZCZE
Kwaśne deszcz jest popularnym sposobem nazywania całego zakresu efektów - kwaśnych opadów. Kwaśne opady to kwaśne zanieczyszczenia powietrza, które mogą znajdować się w kwaśnym deszczu, ale mogą również występować w postaci kwaśnej mgły lub śniegu. Powstają one podczas spalania węgla, gazu ziemnego oraz produktów z ropy naftowej. W powietrzu te substancję łączą się z parą wodną tworząc kwas siarkowy i azotowy, substancje te opadają w postaci kwaśnego deszczów.
BURZE
Jak powstają burze?
Burze tworzą się zazwyczaj latem, kiedy istnieją do tego odpowiednie warunki. Za ich powstanie odpowiedzialna jest mieszanina trzech składników: wilgoci, ciepła i lodu. Kiedy powierzchnia gruntu zostaje silnie rozgrzana przez promienie słoneczne, ciepłe i wilgotne powietrze unosi się do góry. Wraz ze wzrostem wysokości powietrze ochładza się, a ciśnienie atmosferyczne spada. Wilgoć schładza się i kondensuje tworząc chmury. Gdy istnieje odpowiednia temperatura i poziom wilgoci, w ciągu niespełna godziny niewielkie chmury kłębiaste zostają przekształcone w ciężkie chmury burzowe. Chmura burzowa wznosi się na wysokość 10-16 km. Podczas tworzenia się chmur burzowych niektóre krople wody stają się coraz cięższe i wreszcie spadają na ziemię w postaci deszczu. Mniejsze, drobinki wody są unoszone coraz wyżej przez silne prądy i w górnej części chmur zamieniają się w małe kryształki lodu.
Ciekawostka
W płaszczyźnie poziomej chmura burzowa może rozciągnąć się na przestrzeń 8km. Całe skupiska tych chmur potrafią przykryć niebo na obszarze 65-80km
POWODZIE
Katastrofalne powodzie, które ogarniają tereny zagospodarowane, powodowane są większymi niż zwykle opadami, gwałtownymi roztopami, lub zatamowaniem swobodnego spływu wód, spowodowanego. Powodzie często nawiedzają gęsto zaludnione obszary rolnicze Chin, Indii, Bangladeszu. Powodzie zdarzają się też w dolinie Mississipi, a katastrofalna powódź w 1993 r. była efektem obfitych opadów w północnej części dorzecza. Przyczyną katastrofalnych powodzi w Polsce są nawalne letnie opady, gwałtowne roztopy lub zatory lodowe. Letnie powodzie zaczynają się zwykle od karpackich dopływów Wisły lub sudeckich dopływów Odry, jak to np. miało miejsce w latach 1997 i 2001r. W 1997 r. pod wodą znalazło się 500 tys. ha, zalane też zostały niżej położone dzielnice dużych miast ? Wrocławia, Opola, Raciborza.
SUSZE
Susza niszczy pola i wypala pastwiska. W krajach rozwijających się, gdzie los wielu ludzi zależy od zbiorów z przydomowych palach, długotrwałe susze wywołują klęski głodowe.
Metrolodzy suszą nazywają okres, w którym przeciętna ilość opadów na danym obszarze spada znacznie poniżej wartości tego obszaru i gdy stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas.
W ciągu 50 lat najbardziej uporczywe susze i częste klęski głodowe występowały na obszarze Afryki, gdzie w skutek panujących warunków klimatycznych .Około dwie trzecie obszaru zagrożone jest suszą. Następnym zagrożonym prze suszę obszarem jest Sahel (położona między Saharą a zachodniej i środkowej Azji). Innym rejonem stale zagrożonym jest obszar Somalii i części Etiopii