Do tych, co zdobywają doświadczenie!
Historia tworzy świat, ale doświadcza też narody, państwa, a także nas samych ludzi. Każde doświadczenie jest inne. Dotyczy spraw tragicznych, bolesnych, a także tych miłych, dających poczucie radości, zadowolenia i dobrze spełnionego obowiązku.
Przykładem największego ludzkiego doświadczenia, w sensie tragicznym, były i są wojny. Przynosiły one zniszczenia, ofiary i tragedie ludzkie. Zadawały ból, aby zrealizować ambicjonalne, hegemonistyczne plany władców, zmierzające do opanowania innych terenów i podporządkowania sobie narodów. Skutki wojen widoczne są jeszcze dzisiaj. Każdy z nas na lekcjach historii, słuchając opowieści naszych dziadków, czy chociażby czytając książki z tamtych czasów dowiedział się na pewno jak wiele nieszczęść niosą za sobą konflikty zbrojne. Nawet w dzisiejszych czasach ludzie karani są za popełnione wtedy zbrodnie. Wojny są powodem śmierci setek tysięcy ludzi, głodu, utratą całego naszego dorobku i cywilizacji. Jednak niektóre państwa nie zwracają uwagi na skutki prowadzonych przez siebie działań. Posiadają bronie masowego rażenia, których eksplozje spowodowałyby hekatombę. Rodzaj ludzki przestałby istnieć w ciągu jednej chwili. Wszystko, co człowiek starał się osiągnąć przez wiele wieków stałoby się wspomnieniem. Mimo wszystko w dzisiejszym świecie spotykamy się z wojnami, nietolerancją. Człowiek znając skutki tych wydarzeń stara się wzbogacić, zagarnąć wszystko dla siebie. Zwykle dzieje się to kosztem życia innych. Jednak niektóre państwa czują się odpowiedzialne za błędy swoich przodków. Starają się zapobiec podobnym sytuacjom, zawierając między sobą różne unie, pakty nawiązujące współpracę między państwami. Dzięki nim powodzenie jednego narodu, jest dobrem drugiego. Zniesione są granice, występuje wymiana towarów, a także pomoc podczas zagrożenia militarnego. Państwa tworzą wspólny parlament, w którym zasiadają przedstawiciele krajów. Każdy z nas odczuwa pewien komfort psychiczny, wiedząc, że w razie potrzeby otrzymamy pomoc, nie zostaniemy sami z naszym, czasem przerastającym problemem.
Teza ta potwierdza się także w naszym życiu codziennym. Każdemu z nas na pewno zdarzyło się zachować w sposób, którego później bardzo żałowaliśmy. Czasami popełniamy ten sam błąd kilka razy. Jednak uczymy się i w którymś momencie powiemy temu stop. Nie jeden dorosły, a także uczeń, czy student ubolewa nad pewnymi ograniczeniami ze swojej przeszłości. Zastanawiają się nad swoim życiem oraz jego przebiegiem i nad co utracili, poprzez swoje zachowanie lekkomyślność i beztroskę. Jednak przychodzi obudzenie, refleksja. Konsekwencją tego jest bardziej dojrzałe postępowanie, które pobudza do działania. Objawia się to zapałem do zdobywania wszechstronnego wykształcenia, co owocuje możliwością wyboru szkoły, dostania się na studia, a później otrzymania godnej pracy. Chcemy korzystać z przywilejów życia, odkryć geograficznych, fascynują nas podróże, przyroda, kultura innych narodów. Nie zastanawiamy się najczęściej, że odkrycia geograficzne, nowe drogi, szlaki, czy kraje najczęściej zostały okupione śmiercią tych, którzy dążyli do tego abyśmy my teraz mogli odbywać te dalekie wędrówki.
Wielu z nas dąży także do tego, żeby nie popełniać błędów naszych bliskich. Występują rodziny, w których jeden z jej członków popadł w nałóg, nadużywając alkoholu, narkotyków. Wiąże się to z tragedią rodziny. Taki dom ogarnia strach, cierpienie, bardzo często dochodzi do kłótni, awantur i bójek. Istnieją także familie, w których atmosfera jest zupełnie przeciwna, a jednak także jest źle. Rodzice pochłonięci pracą, pogonią za pieniądzem bardzo rzadko przebywają w domu. Dziecko zapewniony ma dobrobyt materialny, a jednak od czuwa pustkę, brak czegoś ważnego, bo to miłość, radość, uśmiech są podstawą, na której buduje się fundamenty wspólnego życia. Brak ciepła bliskich zadaje nam rany, które długo się nie goją, a następnie pozostają blizny. Z tych przykrych doświadczeń rodziców staramy się nie dopuścić do podobnych sytuacji. Pamiętając swoje przeżycia i zmartwienia stawiamy ciepło i szczęście swoich bliskich na pierwszym miejscu.
Wracając do przeszłości, zastanówmy się razem jak wyglądałoby nasze życie gdyby nie poświęcenie i praca naszych przodków. Czy osiągnęlibyśmy to, co teraz posiadamy? Na pewno nie. Dzięki odkryciom geograficznym, technicznym i naukowym mamy możliwość czerpania wzorców z ich zdobyczy. Ich dorobek wykorzystywany jest w ułatwianiu nam życia. Staramy się w jak największym stopniu zastosować się do ich zasad i wynalazków. Również ich ofiarowanie widoczne jest w walce o niepodległość. Wielu z nich poświęciło życie, zdrowie żeby ocalić swój kraj przed okupantem. Dzięki zdobytemu doświadczeniu, przekazom jesteśmy bogatsi o nowe przeżycia, które na pewno wzbudzają w nas poczucie wartości, wrażliwości i uczą nie popełniać błędów.
Podsumowując uważam, że każdy człowiek będąc dobrym, czy złym, na właściwym lub nie miejscu i w odpowiednim czasie tworzy historię i przekazuje zdobyte doświadczenia innym pokoleniom.