profil

Prawa Mendla

poleca 85% 334 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

GrzegorzMendel był zakonnikiem i opatem klasztoru na Morawach.Jako obiekt swych badań wybrał groch zwyczajny,który jest łatwy w uprawie,wykazuje wiele genetycznie zróżnicowanych odmian,oraz łatwo przeprowadzić sztuczne zapylenie rośliny.Badania te miały na celu ustalenie schematu pojawiania się cech rodziców u ich potomstwa,czyli chodziło o wyjaśnienie mechanizmu dziedziczenia.Przed przystąpieniem do badań wyselekcjonował odmiany grochu utrzymujące się w jednym typie,czyli czyste genetycznie,aby zapobiec ewentualnym błędom podczas krzyżowania różnych odmian grochu o wyrazistych cechach.Te cechy to:barwa nasion(zielona,żółta),barwa kwiatów(czerwona,biała),powierzchnia nasion (pomarszczona,gładka),wysokość rośliny(wysokie,niskie).

Pierwsze prawo Mendla-prawo czystości gamet:W każdej gamecie jest obecna tylko jednka kopia(allel) danego genu.Fenotyp jest to zespół cech osobnika, które uzewnętrzniają się jako cechy zewnętrzne.Genotyp jest to zespół cech zawarty w genach danego osobnika. Cecha, która w parze alleli przeważa jest cechą dominującą.Cecha, która jest przesłonięta cechą dominującą to cecha recesywna.Genotyp osobnika posiadający dwie różne allele tego samego genu(dominujący allel recesywny, to heterozygota (Aa)). Genotyp osobnika posiadający dwie takie same allele tego samego genu (dwie dominujące lub dwie recesywne) to homozygota (AA,aa).

Drugie prawo Mendla (prawo niezależnego dziedziczenia):Następne doświadczenia Mendla dotyczyły badania jak dziedziczą się dwie różne cechy ,które są wyznaczane przez odrębne geny. Obiektem badań był groch, a cechami barwa nasion i faktura ich powierzchni. W wyniku przeprowadzonych krzyżówek otrzymał on w drugim pokoleniu wszystkie możliwe odmiany tych krzyżówek. Na tej podstawie ustalił II prawo które brzmi: Każdy organizm produkuje gamety w ten sam sposób, że allele z jednej pary genów wchodzą do gamet ,niezależnie od gamet z innych par genów.

Organizacja materiału genetycznego w komórce:Materiał genetyczny(DNA)w w komórce niedzielącej się znajduje się w jądrze komórkowym w postaci kłębków nici DNA nawiniętych na specjalne białka zwane histonami.W momencie rozpoczęcia podziałów) komórkowych(mitoza,mejoza)w tzw.fazie przedpodziałowej czyli interfazie jądro komórkowe ulega rozpadowi natomiast chromatyna przekształca się z kębka w uporządkowane,spiralnie skręcone,pałeczkowate twory zwane chromosomami. Przekształcenie w chromosomy zapewnia zmniejszenie i uporządkowanie DNA przed mającym nastąpiś podziałem komórki.W interfazie odbywa się proces replikacji czyli skopiowania drugiej,identycznej kopii DNA posiadającej identyczną informację genetyczną.Cromosomy po replikacji składają się z dwóch identycznych komórek zwanych chromatynami,które połączone są ze sobą czasowo centromerem.Ta druga kopia zwana chromatydą siostrzaną lub potomną przeznaczona jest dla drugiej komórki,która ma powstać w wyniku mitozy bądź mejozy.Haploidalnośc określa nam liczbę chromosomów w gametach i zarodkach roślin.Wynosi ona n(u człowieka wynosi ona po 23).Natomiast w komórkach somatycznych(ciała)jest diploidalna liczba chromosomów i wynosi ona 2n.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata