Nie bez przyczyny nazywany jest "Perłą Adriatyku". Wyjątkowo piękne położenie Starego Miasta na półwyspie u podnóża wapiennego łańcucha górskiego Srdj (412 m n.p.m.) oraz wspaniała egzotyczna i niezwykle bujna roślinność przyciągają tu ogromne rzesze turystów. Jest to poza Makarską Rivierą jedyne miejsce w Chorwacji, do którego przyjeżdżają na wypoczynek angielscy turyści. Stare Miasto w Dubrowniku uznane zostało za światowe dziedzictwo kultury. Można je podziwiać podczas spaceru po murach obronnych miasta. Najlepiej zrobić to we wczesnych godzinach porannych lub popołudniowych; upał i duże nasłonecznienie w godzinach południowych mogą mieć dla zdrowia skutki negatywne.
Z Dubrownika warto pojechać do miejscowości Cavtat, położonej ok. 20 km na południe, która stanowi wspaniałe miejsce wypoczynku, będące oazą zieleni, z bardzo ładną starówką. Pragnę podkreślić, że jest to nie tylko piękne, ale całkowicie bezpieczne miejsce wypoczynku.
"Kto szuka raju na ziemi, niech przyjedzie do Dubrownika"- powiedział kiedyś Bernard Shaw, a miliony turystów ze wszystkich zakątków świata powtarzają to za nim rokrocznie. Opasany dookoła pierścieniem średniowiecznych murów obronnych stary Dubrownik wysuwa się w morze nieprawidłowym czworobokiem. Od strony południowo - zachodniej oddziela go od lądu zatoczka Svete Lucije, w której mieścił się niegdyś port. Od północnego zachodu wąska zatoka dzieli stare miasto od przedmieścia Pile. Nieco dalej na północ długim językiem wysuwa się w morze półwysep Lopud. Za nim leży przedmieście Gruź - port i dworzec autobusowy Dubrownika. Od Gruźu aż do najbardziej na południe wysuniętego przedmieścia Sveti Jakov, wybrzeże morskie z wyjątkiem zamkniętego w murach starego miasta, usiane jest gęsto stojącymi obok siebie, tonącymi w ogrodach, luksusowymi willami, pensjonatami i hotelami. Pośrodku leży dostojne średniowieczne miasto, relikt przeszłości
i symbol niepodległości, stara Ragusa - Dubrownik.