profil

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

poleca 83% 2693 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Aleksander Fredro

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to dwaj bohaterowie komedii Aleksandra Fredry pt. "Zemsta", choć mieszkali ze sobą pod jednym dachem nienawidzili się i żyli ze sobą w otwartym sporze. Jednemu i drugiemu najbardziej zależało na wyrzuceniu drugiego na próg i posiadania całego zamku na swoją własność. Obydwaj należą do starych szlacheckich rodów, starych, acz biednych. W przeciwnym razie na pewno nie mieszkaliby w tej samej posiadłości.. Są oni postaciami o różnych i trudnych do pojednania charakterach.

Cześnik Raptusiewicz był odważny i nie stronił od walk. Zawsze nosił przy sobie szable,oraz okulary na nosie. Jednocześnie jednak był mało inteligentny i niewykształcony, dlatego rzadko myślał o tym, co nastąpi po walce.Niestety uważał się za bardzo inteligentnego, do swych poddanych zwracał się z wyższością. Mówił: "Więcej niż ty Papkinie, mam rozumu tysiąc razy.”, sam mówił jedynie równoważnikami zdań i stosował wyraz pochodzenia obcego, które z trudem rozumiał. Lubił przeklinać i stosować powiedzonka, a do jego ulubionych należało, „mociumpanie ”. Jego głos był donośny i głośny. Brak mu było, dobrego wychowania, ale miał poczucie humoru i zapał.
Brak dobrego wychowanie był m.in przyczyną dla której nie znalazł dotychczas małżonki. Szukał bogatej kobiety, ponieważ jego majątkiem były pieniądze jego siostrzenicy Klary, pozostawione jej przez jej ojca. Starał się o rękę Podstoliny,jednak jego nadzieje mieszały się z obawami, chorował, bowiem na choroby wieku podeszłego, a dodatkowo nie miał śmiałości do kobiet, dlatego na swego swata mianował Papkina. Był wysoki i tęgi, swe sprawy zwykle rozwiązywał siłą. Jego wygląd, zarówno zewnętrzny i wewnętrzny, był zupełnie inny niż Rejenta. Ten z kolei,niski i szczupły, był starym wdowcem. On również, pożądał Podstoliny, ale jako żony dla swego syna. Miał on równie małe szanse na powodzenie, gdyż jego syn kochał Klarę, z czym ojciec w ogóle się nie liczył. Używał on porzekadeł takich jak „ Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”. Uwielbiał również stosować zdrobnienia. W przeciwieństwie do Cześnika był bardzo inteligentny i sprytny, stosował długie, rozwinięte zdania. Sprawiał wrażenie ociężałego i leniwego, a naprawdę był trzeźwo myślący i nieszczery. Wykształcony prawniczo, potrafił interpretować prawo na własny sposób. Był niezbyt życzliwy, a jeżeli już, to nieszczerze. Cześnik potrafi być życzliwy, ale i oziębły, jego charakter był bardzo zależny od sytuacji ,czy rozwoju akcji. Rejent miał silny, niezmienny charakter. Jednakj w stosunku do kobiet był uległy i grzeczny.

Postacie obu bohaterów łączy zawiść i nieugiętość. Spory wybuchały nawet o rzeczy takie jak naprawa muru granicznego. W swych działaniach cechuje ich nie zważanie na uczucia innych. Są chciwi i zachłanni. Obaj są dumni, pyszni i kłótliwi. Pomimo tych cech obaj ściśle przestrzegają szlacheckich tradycji. Cześnik nie mógł zaatakować Rejenta we własnym domu, bo ten był wtedy jego gościem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata