1. George Orwell - Żył w pierwszej połowie XX wieku. Folwark Zwierzęcy pisał w roku 1944.
2. Czas akcji - nie możemy dokładnie określić, może ty być XIX - XX w.
3. Miejsce akcji - Folwark Dworski pana Jonsa.
4. Bohaterowie - zwierzęta które postępują, zachowują się, czują, są alegorią ludzi.
a) Boxer- silny, wytrwały w zadaniach, ambitny. Starał się wykonać ponad normę swoją prace. Boxer to przykład przodownika pracy.
b) Moli - ceniła sobie wygląd zewnętrzny, nie była zbyt inteligentna. Unikała wysiłku fizycznego. Była bojaźliwa i społeczna. Lubiła wygodne życie, można ja było łatwo przekupić.
c) Clover - matczyna, czuła, opiekuńcza, o matczynym wyglądzie. Zaangażowała się w tworzenie nowego społeczeństwa. Nie umiała samodzielnie ocenić sytuacji. Łatwo dało sie nią manipulować.
d) Benjamin (osioł) - był najstarszy ze zwierząt, inteligentny, był złośliwy. Właściwie oceniał to co się dzieje. Nie dzieli się swoimi przemyśleniami z innymi zwierzętami, trzymał sie na uboczu.
e) Psy - Blutell, Jassie, Pincher. Pełniły role obronną Napoleona.
f) Mojrzesz (kruk) - nie lubiły go zwierzęta, ale za to lubił go pan Jons. Jest elokwentny i opowiada zwierzętom o raju. Był donosicielem. Zwierzęta nie lubily go, ponieważ nie miał przydzielonej żadnej pracy, ale dostawał jedzenie.
g) Owce - ślepe, przyklaskiwały Napoleonowi, są symbolem głupoty, bezmyślności.
h) Kury - jedyne podjęły próbę buntu, ale słabe i nie poparte przez nikogo przegrały. Typ opozycjonisty (przeciwko) robią dużo zamieszania.
i) Świnie - najmądrzejsze, najbardziej wykształcone, potrafiły zadbać o dobro zwierząt.
j) Snowball - ważne jest dla niego dobro innych, jest oddany sprawie, wierzy w powodzenie tej rewolucji, dynamiczny, ma wiele pomysłów, zagraża Napoleonowi, wiec staje sie jego ofiarą.
k) Napoleon - żądny władzy, intrygant, wykorzystuje podstęp siłę, wymaga absolutnego posłuszeństwa.
Powieść Orwella mówi o miejscach, które mogą dziać sie wszędzie i w różnych czasach.
Opisane wydarzenia mają charakter uniwersalny, łatwo odgadnąć, że tak naprawdę autor pisze nie o Folwarku a o państwie totalitarnym.
Jak każdy utwór paraboliczny ma cechy dydaktyczne - PRZESTRZEGA PRZED ZAKUSAMI WIELKICH DYKTATORA.
Temu co się stało w Folwarku winien jest nie tylko Napoleon, ale także zwierzęta które nie potrafiły przeciwstawić sie łamaniu ich praw- jedne nie chciały przekazać swoich postrzeżeń i zwierzeń.
Inne wykazały zbyt mało dobrej woli by podjąć jakiekolwiek działania. Dzięki wierności, świnie stały sie bezkarne, a punk do którego dotarły zwierzęta, jest taki sam jak punkt wyjścia.