Romantyzm to szczególna epoka, która charakteryzuje się dążeniem ludzi do zgłębienia świata wymykającemu się racjonalnemu myśleniu. Dość często pociągało to za sobą wiarę w duchy, zjawy i widma. Wobec tego Adam Mickiewicz jako poeta romantyczny także w swojej twórczość posługiwał się tymi zjawiskami paranormalnymi. Owe niematerialne postacie nie zostały stworzone bez konkretnej przyczyny, odgrywają bardzo ważną role i maja czemuś służyć. W kreacje duchów wpisane są podstawowe mądrości etyczne, jak np. przekonanie ze nie ma zbrodni bez kary. Stoją na straży sprawiedliwości i udzielają ludziom nauk jak powinni żyć.
· Stoją na straży sprawiedliwości (Lilie)
W Liliach jest przedstawiony duch męża, kobiety która zabiła go obawiając się że zostanie ukarana za zdradę męża z innym mężczyzną. Duch nie dopuszcza aby poślubił ja któryś z jego braci, każe ją za popełnione morderstwo na nim oraz braci że tak szybko o nim zapomnieli .Uwidacznia że żadna zbrodnia nie może pozostać bez kary. Sprawiedliwość wymierza w świątyni podczas kłótni braci o rękę niewiasty .
Zjawia się nagle, przeklina niewierną żonę i braci. Świątynia wraz ze wszystkimi osobami zapada się pod ziemię.
· Przekazują nauki moralne (Dziady cz. II)
Dziadów część II ma oryginalną połączoną z elementami operowymi formę ludowego obrzędu, polegającego na wywoływaniu tj. wspominaniu, duchów, z których cierpień zebrani wyciągają odpowiednie nauki moralne. W utworze występują trzy rodzaje duchów:
- duchy lekkie czyli dwa aniołki Józio i Rózia. W swoim życiu dzieci nie zaznały bólu ani goryczy, nie popełniły żadnego zła. Nie poznały wszystkich uczuć ludzkich, a więc w pełni człowieczeństwa. W życiu należy odczuwać nie tylko słodycz, radość i beztroskę, ale również gorycz i cierpienia.
- duchy średnie to widmo Zosi, niegdyś najpiękniejszej dziewczyny we wsi. Pogardzała ona miłością, może była zbyt dumna, aby odwzajemnić uczucia. Wobec tego błąkała się między ziemią a niebem, gdyż zgrzeszyła obojętnością.
- duchy ciężkie jest to duch Złego Pana który za życia bezwzględnie dręczył swoich poddanych. Pan postępował nieludzko nie współczuł i odbierał innym godność. Nie znał litości dlatego odpowiada za śmierć wielu chłopów. Teraz nie ma dla niego ratunku i zbawienia.
Mimo ogromnego zróżnicowanych reakcji gromady na ich prośby i cierpienia sens tych nauk jest podobny, człowiek nie może sprzeniewierzać się własnemu człowieczeństwu, musi doświadczyć wszystkiego co ludzkie i po ludzku traktować innych.
· Pozwalają nam poznać mentalność ludzi tamtej epoki (Romantyczność)
W utworze mamy do czynienia z metafizyką, gdyż bohaterka wierzy w możliwość kontaktowania się ze zmarłym. W „Romantyczność” ukazany jest motyw fantastyki ludowej w postaci nieżyjącego Jaśka i przeświadczenia ogółu w związek istniejących miedzy światem żywych i duchów. W balladzie A. Mickiewicza dużą role odgrywa tłum, który solidaryzuje się z dziewczyną. Przypisuje sobie bowiem uczucia, jakie żywi Karusia, utożsamia się z nią i wywołuje w sobie to co bohaterka przeżywa. Przekonani są, że można nawiązać kontakt ze światem zmarłych. Wierzą w miłość przekraczającą groby. Duch ukazuje nam, że wielkość świata nadprzyrodzonego polega na sile miłości, jak w nim panuje.
· Przestrzegają przed zgubnym działaniem gorącej miłości (Dziady cz. IV)
W Dziadach cz. IV występuje duch młodzieńca Konrada – Pustelnika, któremu za życia wydawało się, że osiągnął raj na ziemi ponieważ odnalazł prawdziwa miłość. Gdy ukochana odeszła Gustaw popełnia samobójstwo. Zabił samego siebie, a wiec zgrzeszył śmiertelnie. Teraz musi rokrocznie powracać na świat jako upiór i odbywać pokutę - cierpieć katusze, które poprzedziły jego śmierć. W oczywisty sposób wynika to ze człowiek może zgrzeszyć w bardzo różny sposób.
Mam nadzieję że w swojej wypowiedzi udowodniłem jak ważną rolę w utworach Adama Mickiewicz odgrywały zjawiska nadprzyrodzone ( duch, zjawy.....). Przede wszystkim pozwalały głębiej zbadać prawa rządzące światem pozaziemskim .
Dzięki nim autor mógł mocno oddziaływać na ludzi, miał możliwość przekazać im pewne prawdy moralne.