Biblia, inaczej nazywana również Pismem Świętym, to księga powstała z Bożej inspiracji. Zawiera zapis ustnych przekazów o pradziejach ludzkości oraz osobie Jezusa Chrystusa. Składa się z czterdziestu ksiag Starego Testamentu, który mówi o wydarzeniach z doby poprzedzającej przyjście Chrystusa na świat i z dwudziestu siedmiu Nowego Testamentu opowiadającego o dziejach Chrystusa, rodziny świętej, o działalności Apostołów i męczeńskiej śmierci Jezusa. Zajmuje niezwykłe miejsce w kulturze świata, stając się źródłem kultury europejskiej. W strefie moralnej przyjęto powszechnie uznawać prezentowane w niej przykazanie dekalogu za podstawowe stosunków międzyludzkich. Biblia wpłynęła na sztukę, literaturę, sposób myślenia i język ludzi, pokazała czym jest dobro a czym zło. Dla chrześcijan Pismo Święte jest wyrazem Bożego zamysłu idei. Jednakże przede wszystkim zawiera ponadczasowe wartości dla współczesnego człowieka.
W księdze Hioba autor, który jest natchniony przez Ducha Świętego, mówi o ludzkim cierpieniu, które nie spada na człowieka za grzechy. Jednak w dzisiejszej dobie człowiek niejednokrotnie zadaje wiele pytań skierowanych do Boga, uznając Go za winnego za swoje cierpienia. Podobnie było z Hiobem. W kulturze europejskiej jest on znakiem cierpienia i godności człowieka. Był on bogatym, szczęśliwym, kochającym Pana Boga człowiekiem. Jednak Bóg zesłał na niego falę nieszczęść, odbierając mu wszystko, co miał. Wszyscy przyjaciele Hioba nakłaniali go do przyznania się do winy, lecz on szukał wyjaśnienia tajemnicy zsyłanego przez Boga cierpienia, ponieważ wiedział, że nie zawiódł swego Pana. Człowiek ten nie znalazł odpowiedzi na męczące go pytanie z pokorą i pełną ufnością, uznał wolę Bożą, ponieważ uważał Go za swojego przyjaciela i Zbawcę. Pan Bóg wynagrodził mu niezłomną wiarę. Księga Hioba pokazuje nam, że od cierpienia nie da się uciec. Plany Boskie na zawsze pozostaną tajemnicą niepojętą dla rozumu ludzkiego. Hiob jest postacią, która pokazuje nam jak należy zmagać się z problemami, które czyhają na nas każdego dnia.
Przykładowo przypowieść "O synu marnotrawnym"pokazuje nam czym jest prawdziwe przebaczenie. Opowiada o ojcu, który podzielił majątek pomiędzy dwóch synów. Młodszy zabrał swoją część i ruszył w świat. Szybko przetrwonił wszystkie pieniądze aż zaczął przymierać głodem i postanowił wrócić do ojca. Ten przyjął go z otwartymi ramionami i odprawił uczę na jego cześć. Starszy syn był niezadowolony z tego jak potraktowano jego brata. Ojciec wytłumaczył mu, że jest szczęśliwy, ponieważ młodszy syn powrócił na dobrą drogę i trzeba się tym weselić. Bohaterowie tej przypowieści pokazują nam bezgraniczną miłość i wyrozumiałość, a także opiekuńczość. Postawa syna marnotrawnego ujawnia wiele postaw. Pokazuje, że człowiek ma prawo popełniać błędy, ale nie wolno mu w nich trwać. Mówi o tym, jak ważne jest zerwanie ze złem i żal za swoje grzechy. Warunkiem przebaczenia jest poprawa i skrucha.
Inna przypowieść "o miłosiernym samarytaninie "przedstawia człowieka, który w drodze został napadnięty przez zbójców, pobity i porzucony. Obok niego przechodzili kolejno kapłan i Lewita, ale minęli go obojętnie. Przechodził też Samarytanin, który zaopiekował się nim, opatrzył mu rany i zapłacił za jego pobyt w gospodzie. Samarytanin jest wzorem cenionej postawy człowieka miłosiernego, który wie, że miłość bliźniego wyraża się w trosce o drugiego człowieka. Miłosierdzie i współczucie powinny być nieodzowną częścią życia każdego człowieka.
Uważam, że Biblia jest źródłem wartości dla współczesnego człowieka, ponieważ obok treści religijnych, mówi o problemach dotykających wielu ludzi. Ukazując nam prawdziwy sens istnienia każdego z nas, naszych cierpień. Pochwala takie wartości jak uczciwość, współczucie, miłość. Pomaga człowiekowi wybrać właściwą drogę i dokonać właściwych wyborów.
misieq_w24 Świetny tekst!!! DZIĘKI
odpowiedz