Wirusy komputerowe są to niewielkie programy, dołączające się do innego programu, nieświadomie uruchamiane przy okazji ich wywołania. W chwili pisania tego skryptu istnieje już na świecie kilkanaście tysięcy wykrytych wirusów z czego ponad dwa tysiące wirusów potrafi zarazić tzw. makro polecenia znajdujące się głównie w plikach DOC i XLS.
Wirus komputerowy (definicja)
Wirus komputerowy to program, który bez wiedzy użytkownika przedostaje się do pamięci komputera, doczepiony do swojego nosiciela (zarażonego programu, dokumentu) lub też przesyłany przez Internet. Wirus na ogół wyposażony jest w złośliwe funkcje kasujące pliki, niszczące dyski twarde lub wyświetlające śmieszne według ich autora komunikaty.
O wirusach komputerowych
Wirus komputerowy to oczywiście program napisany przez informatyków a nie odmiana mikroba, nazwa została jedynie zapożyczona z określeń medycznych. Wirusy komputerowe to pozostałość "zimnej wojny" jaką przed laty toczyły kraje socjalistyczne z państwami zachodu. Głównym powodem tych działań było opóźnienie zbyt szybko rozwijającej się gospodarki i techniki w krajach zachodnich. Później ta negatywna działalność została podjęta przez różne organizacje terrorystyczne, antyglobalistów, organizacje i pojedyncze osoby walczące z rozwojem cywilizacyjnym . Wirusy komputeroweczynią bardzo wiele szkód. Łagodne odmiany mają charakter żartów i jedynie jako psoty utrudniają pracę, wyświetlają śmieszne (zdaniem autorów) komunikaty na ekranie lub powodują inne niegroźne zmiany w pracy komputera. Natomiast odmiany wirusów, pisane i rozprowadzane w celach walki różnych struktur z rozwojem światowej cywilizacji, są na ogół dość złośliwe i nie tylko niszczą zapisane w komputerach dane ale czasami potrafią zniszczyć sprzęt.
Jak ustrzec własny komputer przed zakażeniem wirusem ?
Tak jak w analogiach z medycyną, trzeba stosować higienę, polegającą na tym że:
- nie należy wkładać do stacji swojego komputera dyskietek lub płyt o nieznanym pochodzeniu, ponieważ mogą być zawirusowane,
- odbierając pocztę e-mail nie otwierać nieznanych załączników
- należy przy zakupie nowego komputera poprosić serwis o zainstalowanie programu antywirusowego.
Programy antywirusowe to niewielki wydatek a znacznie poprawią zabezpieczenie przed wirusami. Należy jednak pamiętać że programy te szybko się starzeją i żeby były skuteczne trzeba je często nowelizować (co trzy, cztery miesiące).