profil

Konfucjusz

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-16
poleca 85% 149 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Konfucjusz był chińskim myślicielem i reformatorem społecznym żyjącym w latach 551 - 479 p.n.e. Odegrał on wielką rolę w dziejach chińskiej cywilizacji gdyż stworzył cały system filozoficzny i moralno - religijny zwany konfucjanizmem. Konfucjusz był uczonym i urzędnikiem. Twierdził, iż obowiązek i szczęście człowieka zależą od tzw."Woli Niebios" - najwyższej zasady duchowej, która miała regulować bieg wypadków i stosunki międzyludzkie. Według jego nauk ludzie żyjący zgodnie z "Wolą Niebios" byli szczęśliwi i dobrze im się powodziło. Kiedy natomiast sprzeciwiali się oni tejże "Woli" rodziły się konflikty, klęski żywiołowe i ogólnoświatowy zamęt.

Konfucjusz głosił także hasła powrotu do przeszłości, poszanowania tradycji, zjednoczenia Chin. Uważał, iż najlepszą drogą do samodoskonalenia się człowieka jest wykonywanie obowiązków społecznych.

Konfucjusz przekonany był o istnieniu bogów, ale się jednak do nich nie odwoływał. Skupiał się przede wszystkim na życiu społecznym. Chiński myśliciel nie interesował się światem nadprzyrodzonym ani naturą. Próbował brutalnym i niecnym ludziom przedstawić obraz społeczeństwa żyjącego w wielkiej harmonii i ogólnie obraz piękna. Próbował on wpajać złym ludziom zasady postępowania. Był przekonany o wielkiej wewnętrznej dobroci człowieka i o jego intuicji potrzebnej do właściwego pokierowania swym życiem. Konfucjusz kładł nacisk na wypełnianie wszelkich zadań przypadających poszczególnej jednostce, na reguły zachowania, na etykietę. Uważał także, iż każdy władca powinien być mężny, cnotliwy oraz otoczony takimi samymi mężami broniącymi odważnie kraju.

Dzisiaj Konfucjusz uważany jest za tego, który własnym postępowaniem reprezentował konfucjański ideał szlachetnego człowieka.

Z czasem dzięki usilnym ćwiczeniom podporządkował się "Woli Niebios".

Uważał, iż miłość, odpowiedni szacunek, przyjaźń, życzliwość i lojalność - to pięć najważniejszych życiowych wartości, o których zawsze należy pamiętać.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata