Józefa Piłsudskiego oceniam pozytywnie, ponieważ bardzo dużo zrobił dla Polski. Może nie wszystkie jego decyzje były dobre, ale podejmował je kierując się dobrem narodu. J.Piłsudski udzielał się w polityce, przewodniczył wielu organizacjom politycznym i wojskowym. Od 1906 r. był przywódcą PPS - Frakcji Rewolucyjnej a w 1910 r. utworzył polską organizację paramilitarną „Strzelec ”, która stała się trzonem ( kompanie kadrowe) tworzonych później Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionów Polskich. W latach 1918 - 1922 był Naczelnikiem Państwa a w marcu 1920 r. został Marszałkiem Polski. ·J. Piłsudski domagał się ograniczenia roli partii politycznych, jego zdaniem, przyczyniały się do niesprawnego funkcjonowania państwa. W roku 1926 dokonał zamachu stanu ( przewrót majowy), w ten sposób zapoczątkował okres sanacji. W latach 1926 - 1928 i w 1930 r. był premierem. W 1926 został ministrem spraw wojskowych i generalnym inspektorem sił zbrojnych. Po wiecach antyrządowych zorganizowanych przez Centrolew w roku 1930 nakazał aresztować przywódców opozycji w Brześciu. W polityce zagranicznej reprezentował orientację antyradziecką.
Trudno jednoznacznie ocenić postać Józefa Piłsudskiego. Był on niewątpliwie dobrym organizatorem i przywódcą. Cieszył się dużym autorytetem wśród swoich popleczników. Przeprowadził Polskę przez trudne lata tworzenia zrębów państwowości polskiej oraz interwencji zbrojnej Rosji Sowieckiej. Jego polityka miała zarówno tylu zwolenników jak i przeciwników. J. Piłsudski nie doceniał demokratycznych zasad kierowania państwem. Dążył do stworzenia silnego ośrodka decyzyjnego i skupienia władzy w rękach prezydenta. Błędem politycznym był zamach majowy, który jednak z punktu widzenia wielu historyków uratował Polskę pogrążeniem się w chaos polityczny i gospodarczy. Był przywódcą charyzmatycznym, wręcz wielbionym przez miliony Polaków. W polityce zagranicznej zbytnio ufał Francji i Anglii a nie doceniał rosnącej w siłę III Rzeszy. Nie potrafił wychować i wykreować swojego następcy politycznego. Jego śmierć zakończyła etap w dziejach II Rzeczpospolitej tzw. „rządów silnej ręki „. Do dzisiaj J.Piłsudski dla wielu polityków i partii politycznych, cenionym za oddanie sprawie polskiej i ogromny patriotyzm.
Uważam, że J.Piłsudski był urodzonym przywódcą inteligentnym i konsekwentnym, dlatego doskonale nadawał się na Naczelnika Państwa i Marszałka.