profil

"Reduta Ordona" - A. Mickiewicz. Opis króla.

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-13
poleca 81% 2856 głosów

Adam Mickiewicz

Adam Mickiewicz w „Reducie Ordona” bardzo wyraźnie ukazuje obraz postaci występujących w utworze. Chce ukształtować nasze pojęcie o nich, do czego używa różnorodnych środków stylistycznych, zwrotów, wyrażeń. Przeanalizuję teraz obraz poddanych cara i sposób w jaki autor ich ukazuje.

Pierwsze odniesienie do służby króla pojawia się w apostrofie do władcy. ‘Gdzież jest król, co na rzezie tłumy te wyprawia?’ Poprzez ten wers Mickiewicz chce wzbudzić nasze współczucie dla ludzi, których okrutny car posłał na wojnę. Nie byli oni pytani o ewentualną chęć lub niechęć uczestniczenia w ‘rzezi’, ale zostali posłani wbrew swojej woli prawdopodobnie na śmierć. Autor posłużył się tu pytaniem retorycznym, które już samo w sobie zmusza odbiorcę do zastanowienia. Ważną rolę pełni tez sam wyraz ‘rzezie’, który nacechowany jest negatywnie, budzi współczucie.
Oprócz wojska cara, przedstawieni są także jego najbliżsi słudzy. Tutaj już nie ma współczucia, natomiast pojawia się litość. Dworzanie są krytykowani za uległość i bierność wobec tyranii Mocarza. Jako otoczenie króla i osoby wręcz mu niezbędne mogłyby z łatwością wzbudzić bunt, rewolucję. Oni natomiast ‘ze strachu drżą’ i są gotowi umrzeć, byle tylko rozweselić cara i nie narazić się na jego gniew. Takie tchórzliwe zachowanie godne jest pożałowania i tak właśnie przekazuje to Mickiewicz.

Adam Mickiewicz ukazuje obraz poddanych cara na dwa sposoby. Z jednej strony współczuje prostym chłopom wysyłanym na śmierć, a z drugiej potępia tchórzliwych dworzan tyrana. Nie pozostawia czytelnikowi możliwości ustosunkowania się do postaci występujących w utworze. Wszystko jest czarne lub białe, ciemne lub jasne. Tak dzieje się też ze sługami cara. Tymi jasnymi, niewinnymi pionkami w grze cara czyni rycerzy moskiewskich, natomiast tą złą stroną jest służba najbliższa królowi, która nie jest w „Reducie Ordona”, ani przez chwilę usprawiedliwiana.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy

Ja oceniam ją na 5

Ja oceniam ją na 5

mam kilka uwag dotyczacych tej pracy: 1. Praca ma tytul: "Reduta Ordona - A. Mickiewicz. Opis króla", a w pierwszym akapicie zaznaczone jest, ze piszesz o "obrazie poddanych cara", a to zupelnie co innego. 2. Zaznaczasz, ze "Gdziez jest krol, co na rzezie tlumy te wyprawia?" to apostrofa i pytanie retoryczne. Racje masz tylko w tym drugim stwierdzeniu, bo Mickiewicz nie zwraca sie tu bezposrednio do cara. 3. Twierdzisz, ze, cytuje, "dworzanie (...) sa gotowi umrzec, byle tylko rozweselic cara". A tymczasem to wojska sa gotowe umrzec: "Ale sypia sie wojska, ktorych bog i wiara jest Car. Car gniewny: umrzem, rozweselim cara". Z tego wnioskuje, ze niezbyt dokladnie przeczytalas ten wiersz :) 4. W trzecim akapicie pracy powtarzasz dokladnie to samo, co w drugim, tyle ze w skroconej wersji. Czyzbys chciala sztucznie przedluzyc prace? :P 5. Prace napisalas niezbyt poprawnie pod wzgledem interpunkcyjnym. Pozdrawiam i zycze pisania lepszych prac :)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury