w życiu społecznym spotykamy się na każdym kroku z różnego rodzaju znakami. Policjant regulujący ruchem, czerwone i zielone światło.
Typowymi znakami wzrokowymi są znaki drogowe, czyli tablice różnego kształtu i koloru. Zawierają one informacje, ostrzeżenia i zakazy.Mają także funkcję informującą, ostrzegają,zabraniają. Są one znakami widzialnymi, wzrokowymi. Znamy również znaki słuchowe,czyli sygnały. Mają one umowne znaczenie. Rozumie je tylko ten, kto został o nich poinformoway.
Znak jest bodźcem, który wymaga odpowiedniej reakcji. Gdy ktoś zginie np. w lesie, nawołuje, aby reszta grupy migła go odnaleźć.Szukający odpowiednio reagują okrzykami aby zaginiony szedł w ich kierunku.
Słowa są wymówionymi sygnałami dźwiękowymi a więc znakami słuchowymi, wytwarzanymi przez ludzki narząd mowy. Są skierowae do jakieś odbiorcy w celu przekazania badź uzyskania informacji, wyrażenia określonych uczuć i pragnień lub dla wywołania odpowidniej reakci,gdy są to prośby,poleceni bądź nakazy.
Słowo wymówione, bądź napisane jest najdoskonalszym i njbardziej precyzyjnym ze wszystkich rodzajów znaków. wszystkie odcienie znaczenia są złączone z odpowiednią formą wyrazu.Zmiana formy wyrazu powoiduje zmianę znaczenia. Tak więc: dom-ozb=nacza budynek mieszkalny,domek,oznacza że budynek jest mały, ładny imiły.Wyraz domisko oznacza, że dom jest star,wielki i brzydki.
Wyraz jako znak językowy ma trzy rodzaje funkcji:
-nazywa przedmoty lub zjawiska
-określa ich cechy
-wyraża uczucia i pragnienia mówiącego
Niektóre wyrazy mogą pełnić kilka tych funkcji jednocześnie.
Z tego powodu wyrazy jako znaki językowe dzielimy na:
- nazywające
-określające
-wyrażające