Dane statystyczne wykazują, że we wszystkich rozwijających się krajach występuje problem bezrobocia, różny jest jedynie jego poziom.
Bezrobocie jest zjawiskiem, które polega na tym, że część ludzi pozostających w wieku produkcyjnym (kobiety 18-59 lat, męzczyźni 18-64 lat) pozostają bez pracy, mimo że mogliby oni i chcieli ją podjąć. W konsekwencji bezrobocia na rynku pracy występuje zjawisko konkurencji. Rynek pracy obejmuje ogół przedsiębiorców (pracodawców) i pracowników. Przedsiębiorcy na rynku pracy reprezentują popyt na pracę i oferują oni miejsca pracy. Po stronie podaży pozostają pracownicy poszukujący pracy, oferują oni na rynku pracy swoją zdolność i chęć do pracy. W wyniku relacji zachodzących między popytem na pracę a podażą pracy następuje kształtowanie się cen pracy, czyli płacy.
Konkurencja na rynku pracy oznacza, że o jedno stanowisko pracy ubiega się więcej niż jedna osoba. W konsekwencji tylko jedna osoba zdobywa pracę, inni zaź muszą poszukać jej dalej. Każda osoba poszukująca pracy dąży do tego, aby to własnie ona została wybrana przez przedsiębiorcę z grupy osób ubiegających się o pracę. W tym ubieganiu sie o pracę bardzo dużym sprzymierzeńcem kandydata do pracy są jego kwalifikacje zawodowe.
Pod pojęciem kwalifikacji zawodowych rozumieć nalezy sumę posiadanych umiejętności i wiadomości , a także pewnych cech osobowych przydatnych w pracy zawodowej na konkretnym stanowisku pracy.
W grupie kwalifikacji zawodowych podstawowe znaczenie mają umiejętności zawodowe. To zasadnicze znaczenie wypływa z faktu, że w czasie pracy zawodowej wykonuje się zadania zawodowe, których bez umiejętności nie da się wykonać. Nie oznacza to oczywiście, że wiadomości (wiedza) nie są potrzebne pracownikowi. Oczywiście są potrzebne, ale zazwyczaj ustępują one znaczeniem umiejętnościom.
Przykład
Nawet najlepsza wiedza na temat przepisów drogowych i o tym, jak funkcjonują poszczególne urzadzenia w samochodzie, nie jest równoznaczne z umiejętnością prowadzenia samochodu. Dla pracodawcy zatrudniającego kierowcę czy innego pracownika, który w ramach swoich obowiązków będzie prowadzić samochód, ważna jest faktyczna umiejętność jazdy samochodem i posiadanie uprawnień, czyli prawa jazdy. Wiedza potencjalnego pracownika o tym, co oznaczają niektóre znaki drogowe lub jak zbudowany jest silnik samochodu ma znaczenie drugoplanowe.
Podobny stosunek mają pracodawcy do deklarowanych przez pracownika umiejętności - nie jest dla nich ważne, co myślą o swoich kwalifikacjach potencjalni pracownicy, lecz są dla nich ważne faktyczne umiejętności, których poziom sprawdzają często w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Obokumiejętności i wiadomości istotne są niektóre cechy psychofizyczne oraz stan zdrowia kandydatów do pracy. Cechy psychofizyczne obejmuja cechy umysłu i charakteru.
Do najważniejszych źródeł informacji o pracy zaliczamy: ogłoszenia (prasa i inne media, tablice ogłoszeń w szkołach zawodowych), informacje od znajomych, urzędy pracy i serwisy internetowe.