Założycielami jej były 32 państwa, członkowie dawnej koalicji wojennej (w tym Polska). Wkrótce dołączyły do niej państwa neutralne (m.in. skandynawskie, Holandia, Luksemburg, Szwajcaria), nowo powstałe (republiki bałtyckie) oraz pokonane (Węgry, Austria) a nawet Irlandia. W 1920 Liga liczyła już 43 członków. Od razu wykluczono z niej Niemcy i ZSRR, które później zostały wprawdzie przyjęte (Niemcy w 1926, ZSRR w 1934) ale tylko na krótko, gdyż Niemcy opuściły Ligę w 1933, a ZSRR został z niej wykluczony w 1939. Z organizacji wystąpiły także Japonia (1933) i Włochy 1937). Do Ligi Narodów w ogóle nie przystąpiły Stany Zjednoczone, bowiem amerykański senat odmówił ratyfikacji układu.
Pierwsza powszechna organizacja międzynarodowa , której celem było utrzymanie pokoju i współpracy na świecie .Powstała z inicjatywy prezydenta Stanów Zjednoczonych W.Wilsona, a jej pakt został przyjęty jako część traktatu wersalskiego podpisanego 28 marca 1919r.
Postulat jej powstania zawierało 14-punktowe orędzie prezydenta .W skład jej miały wchodzić państwa walczące z Niemcami w I wojnie światowej , 10 państw neutralnych oraz państwa nowo powstałe. Pierwotnie było ich 32 ,ale ta liczba ulegała ciągłym zmianom. Najwięcej krajów , bo 58 było w niej reprezentowanych w 1937r. Zupełnym zaskoczeniem był fakt , że ostatecznie nie weszły do niej Stany Zjednoczone , które były przecież inicjatorem jej powstania.(Kongres odrzucił ratyfikację traktatu i członkowstwo w Lidze).Formalnie najwyższą władzą LN było Zgromadzenie Ogólne , zbierające się raz w roku , w Genewie , z udziałem trzech delegatów z każdego państwa członkowskiego ,ale faktycznie największe znaczenie posiadała Rada Ligi. Jej stałymi członkami były: Francja ,Japonia ( do 1933r.), Wielka Brytania, Włochy ( do 1937r.), i Niemcy (przyjęte w 1926, wystąpiły z Ligi Narodów w 1933) i ZSRR (należał w latach 1934-1939).Podejmowane przez nią w latach 20. inicjatywy rozbrojeniowe nie przyniosły żadnych poważniejszych rezultatów. Upadek LN zapoczątkowała jej niezdolność do zdecydowanej reakcji na rozpoczętą w 1931 japońską agresję w Mandżurii. Po potępieniu tego faktu przez LN Japonia wystąpiła z organizacji 27 marca 1933r.14 października wystąpiły z niej nazistowskie Niemcy(przez podtrzymywanie ograniczeń armii niemieckiej).Kolejnym ciosem dla LN była nieskuteczność sankcji nałożonych na Włochy po ataku na Etiopię. Brak Jakiejkolwiek reakcji LN na hiszpańską wojnę domową , aneksję Czech i Moraw oraz niemiecki atak na Polskę stanowił potwierdzenie faktycznego zejścia Ligi z międzynarodowej sceny politycznej. Nie zmieniła tego nawet decyzja o usunięciu z swego składu ZSRR po napaści na Finlandię. Formalne rozwiązanie LN nastąpiło 1946r.