profil

Wybitni Polacy

Ostatnia aktualizacja: 2022-03-21
poleca 82% 2901 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Chciałabym zaprezentować dwie postacie Wybitnych Polaków.
Pierwszą osobą będzie Stefan Starzyński, urodzony w roku 1893 roku. Polski działacz niepodległościowy, polityczny i społeczno-gospodarczy, ekonomista, publicysta. Przed I wojną światową członek organizacji niepodległościowych i paramilitarnych, m.in. od 1912 w Związku Strzeleckim w Warszawie. 1914-1917 oficer I Brygady Legionów Polskich, następnie w Polskiej Organizacji Wojskowej. Do 1921 pozostawał w służbie wojskowej. 1924-1934 wiceminister skarbu i wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego. 1930-1933 poseł na sejm. Od 1931 wykładowca w Szkole Głównej Handlowej.1934-1939 komisaryczny prezydent Warszawy, autor planu rozbudowy i modernizacji stolicy. Działacz Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem, następnie Obozu Zjednoczenia Narodowego. We wrześniu 1939 komisarz cywilny przy Dowództwie Obrony Warszawy, faktyczny przywódca walczącej stolicy. Aresztowany przez Niemców, w październiku 1939 osadzony na Pawiaku, w grudniu tegoż roku wywieziony do obozu koncentracyjnego (prawdopodobnie Dachau). Data jego śmierci jest nieznana. Podziwiam go za to, że został w kraju i podnosił Polaków na duchu, chociaż groziło mu wielkie niebezpieczeństwo... Myślę, że każdy Polak,a już na pewno każdy warszawiak powinien znać Stefana Starzyńskiego. Jest to osoba, która na pewno zasługuje na miano Wybitnego Polaka, bo wątpię żeby ktoś z nas lub naszych bliskich poświęcił się tak dla ojczyzny.

Drugą osobą, którą chciałabym zaprezentować jest Jurek Owsiak. Na pewno wszyscy z Was słyszeli, a może nawet brali udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest to akcja odbywająca się co roku we wszystkich miastach Polski. Jerzy Owsiak jest organizatorem całego przedsięwzięcia WOŚP. Podczas finału wszyscy w Polsce bawią się na koncertach znanych zespołów, wolontariusze zbierają pieniądze, a w studiu telewizyjnym na ul.Woronicza 17 w Warszawie Jurek Owsiak licytuje m.in. złote serduszka oraz rzeczy osobiste znanych ludzi takie jak: gitary, krawaty, apaszki…Znakiem rozpoznawczym WOŚP jest czerwone serduszko, z napisem Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, które rozdawane jest każdemu kto przekaże choćby symboliczną złotówkę na ten cel.

A jak powstała ta akcja?


Pierwsza zbiórka pieniędzy była organizowana w oparciu o potrzeby kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie - istniała tam fundacja, która już od pewnego czasu zbierała pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Miała swoje konto w Big Banku i to właśnie rozmowa Bohdana i Piotra w telewizyjnej Dwójce z Alicją Resich-Modlińską była pierwszym impulsem do mówienia o zbieraniu pieniędzy na ten cel. Kiedy ogłosiliśmy w telewizyjnym programie "Róbta co chceta" zaproszenie do pierwszego Finału, myśleliśmy o jednorazowym happeningu i wielkiej zabawie, która miała przynieść wymierne korzyści. Ale jakie - tego nikt nawet nie przewidywał. Sukces pierwszego Finału pozwolił na podział zebranych pieniędzy pomiędzy wszystkie ośrodki kardiochirurgii dziecięcej w Polsce. Tym samym akcja nabrała znaczenia ogólnopolskiego, a nasze pierwsze zakupy w sposób istotny wpłynęły na poprawę pracy kardiochirurgów dziecięcych.

A kim tak naprawdę jest Jurek Owsiak?


Wielka osobowość polskiej nie tylko popkultury; człowiek, który doprowadził do pozytywnych zmian postrzegania subkultur rockowych w społeczeństwie; twórca największego u nas festiwalu przełomu wieków - Przystanku Woodstock; a przede wszystkim pomysłodawca i dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - ogólnopolskiego ruchu pomocy chorym dzieciom.

Urodził się 6 X 1953 roku w Gdańsku. W wieku ośmiu lat przeniósł się z rodzicami do Warszawy, gdzie - nie bez problemów - ukończył liceum ekonomiczne. Czterokrotnie (!) próbował dostać się na warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Imał się w tym czasie różnych dorywczych prac (m.in. był przewoźnikiem bydła), by zająć się tworzeniem witraży, a później także pracą psychoterapeuty z trudną młodzieżą.

Na firmamencie rockowym objawił się, w 1988, kiedy wraz z Voo Voo na FMR w Jarocinie zorganizował happening pod nazwą Towarzystwo Przyjaciół Chińskich Ręczników i hasłem "Uwolnić słonia". W tym samym roku zaczął prowadzić audycje w Rozgłośni Harcerskiej (nie miały tytułu), ale Owsiak regularnie rozpoczynał je słowami "Wita Was Towarzystwo Przyjaciół Chińskich Ręczników". W latach 91 - 94 w Programie III PR prowadził audycję "Brum" (w piątki), która w latach 94 - 99 zmieniła nazwę na "Się kręci". Przez rok, na przełomie 99 i 2000, w Programie I PR, prowadził audycję "Kręcioła". Współpracował też z telewizją. W grudniu 91 zaczął przygotowywać dla Dwójki program "Róbta co chceta", który od lata 94 zmienił nazwę na "Dziura w koszu", a od 96 - na "Kręcioła".

Pierwszy raz jako organizator koncertów dał się poznać 27 stycznia 89, kiedy w warszawskim klubie Stodoła przedstawił imprezę Letnia Zadyma W Środku Zimy (z udziałem m.in. Voo Voo, De Mono, Chłopców z Placu Broni, T. Love, Kolaborantów). Zapis imprezy ukazał się na dwupłytowym albumie winylowym (90), zawierającym też próbkę charakterystycznej konferansjerki jąkającego się Owsiaka zatytułowanej "Rap Towarzystwa Przyjaciół Chińskich Ręczników" (bo na organizowanych przez siebie koncertach Owsiak występował także w roli konferansjera). Niecodziennym wyczynem Owsiaka - organizatora był trwający bez przerwy dwadzieścia siedem godzin (!) maraton Zadyma 13-14 października 89 na Torwarze w Warszawie. 16 i 17 czerwca 90 w warszawskim cyrku Intersalto Owsiak wspólnie z Walterem Chełstowskim przedstawili Kręciołę Inne imprezy zorganizowane przez Owsiaka to: Letnia Zadyma W Środku Zimy - 2 , 50 Rock'n'rolli Na l Maja, Warsaw - Berlin 2 Step, Koncert Wielkanocny, Koncert Bożonarodzeniowy. W 1991 i 1992 roku Owsiak wspólnie z Chełstowskim kierował festiwalem w Jarocinie.

Największym osiągnięciem Owsiaka - organizatora koncertów okazał się (zorganizowany po raz pierwszy w 1995 roku) Przystanek Woodstock, którego piąta edycja przyciągnęła rekordową, ćwierćmilionową publiczność!

Ale szczególne znaczenie okazała się mieć charytatywna działalność Owsiaka. Pierwszą zbiórkę pieniędzy (na zakup sprzętu kardiologicznego dla Centrum Zdrowia Dziecka) przeprowadził późną wiosną 92 przy pomocy radiowej Trójki, a następnie podczas festiwalu w Jarocinie. Zachęcony powodzeniem tej akcji, już przy pomocy TVP 2 postanowił zorganizować ogólnopolską akcję środowiska rockowego. I finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia 1993 i przerósł wszelkie oczekiwania. Na setkach koncertów jak Polska długa i szeroka zebrano prawie 3 miliony 300 tys. (nowych) złotych. Następne edycje, odbywające się w pierwszą lub drugą niedzielę stycznia, wyszły daleko poza środowisko rockowe - porywając praktycznie cały kraj! Do 2001 roku WOŚP - działającej pod hasłem "Będziemy grać do końca świata i o jeden dzień dłużej" - udało się zebrać 23 miliony dolarów, za który kupiono sprzęt medyczny przekazany do sześciuset pięćdziesięciu szpitali! Pieniądze z kolejnych edycji WOŚP przeznaczane są na coraz to inne specjalności lecznictwa dziecięcego - m.in. onkologii, dzieciom poszkodowanym w wypadkach, chirurgii urazowej.

Ponadto Owsiak ma firmę produkującą programy telewizyjne nazwaną Cała Mrówka..
W 1999 ukazała się książka "Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog - wodospad Jurka Owsiaka" zawierająca wywiad - rzekę Bartłomieja Dobroczyńskiego z Owsiakiem.

Owsiak, bardzo charakterystyczna postać medialna, wprowadził do mowy potocznej takie powiedzenia, jak "Się ma" i "Róbta co chceta".

Podziwiam Jurka Owsiaka za to, co zrobił dla całej Polski. To dzięki niemu wiele dzieci z niewydolnością serca mogło przeżyć. Uważam, że zasługuje na miano Wybitnego Polaka, bo rzadko kto potrafi tak poświecić się dla dzieci.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut

Ciekawostki ze świata