Badanie gleby pod kątem szkodliwych substancji.
Do badań na szkodliwe substancje pobieramy wierzchnią, około 10 cm warstwę gleby, a do badań kontrolnych porównawczych taką samą warstwę dobrej ziemi ogródkowej. Ziemię wsypujemy do dwóch oznaczonych doniczek i podlewamy taką samą ilością wody.
Do ziemi w każdej doniczce siejemy po 100 ziaren rzeżuchy i ustawiamy w różnych, porównywalnych pomieszczeniach – w jasnym miejscu o temperaturze 15-22 stopni Celsjusza. Ustawienie w osobnych pomieszczeniach ma zapobiegać temu, aby szkodliwe substancje, które ewentualnie wyparują z gleby zanieczyszczonej, nie wpływały ujemnie na glebę porównawczą.
Doniczki obserwujemy przez 21 dni. Pierwsze dziesięć dni rzeżucha czerpie pokarm z nasion, porem dopiero z gleby. W razie potrzeby wlewamy wodę w jednakowych ilościach na oba spodki. Odnotowujemy wszystkie zmiany w obu doniczkach.
Po dwudziestu jeden dniach ustalamy:
- liczbę roślin;
-ich średnią wysokość;
-odbarwienia liści;
-inne zmiany.
BADANIE ODCZYNU pH GLEBY.
Odczyn gleby ma dla rośliny duże znaczenie, ponieważ wiele roślin nie znosi gleby zakwaszonej. Odczyn zależy od zawartości wapnia w glebie, jeżeli jest go za mało gleba staje się kwaśna.
Żeby zbadać odczyn gleby można użyć specjalnych papierków lakmusowych, które w zetknięciu z gleba odbarwią się i na podstawie barwnej legendy określić odczyn badanej gleby. Można też polać grudkę ziemi kilkoma kroplami silnie rozwodnionego kwasu solnego lub zwykłego octu. Jeżeli polana grudka "burzy się" i powstają na niej pęcherzyki ; oznacza to, że mamy dobrą niekwaśną glebę, zawierającą dostateczną ilość wapnia.
Gleby kwaśne wykazują pH od 0 do 7,0, gleby zasadowe od 7,0 do 14,0. Zbyt kwaśny odczyn gleby ma wpływ nie tylko na wzrost roślin. Nadmierne zakwaszenie gleby powoduje zanik struktury gruzełkowatej i wymywanie różnych ważnych składników z gleby.
Inne sposoby:
· Rodzaj gleby -określanie przy pomocy tzw. próby palcowej.
· Struktura gleby - obserwacje mikroskopowe.
· Przepuszczalność gleby.
· Skład chemiczny - oznaczanie zawartości węglanów, pH, azotu, fosforu, potasu