profil

Kto jest winien śmierci Dunkana?

poleca 85% 947 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Makbet” Williama Szekspira jest jednym z najbardziej znanych tragedii angielskiego twórcy. Utwór opowiada o przeistoczeniu prawego rycerza w okrutnego zdrajcę. Przełom metamorfozy głównego bohatera jest doskonale widoczny w VII scenie aktu I. Po analizie tego fragmentu można również stwierdzić, kto jest odpowiedzialny za śmierć władcy Dunkana.

Akcja sceny VII dzieje się w pałacu. Na początku pojawia się monolog Makbeta, który waha się podjąć ryzyko zabójstwo króla. W wypowiedzi wyraźnie dostrzegalny jest strach tudzież niepewność.

Po pewnym czasie pojawia się Lady Makbet i dalsze wypowiedzi są przedstawione w formie dialogu Makbeta z żoną. Zarówno monolog, jak i słowa skierowane do Lady Makbet są przedstawione w podobnym nastroju.

Analizując treść słów bohatera, można dostrzec wyraźnie rozterki Makbeta. Próbuje on porównać argumenty przemawiające za zbrodnią oraz argumenty przeciwne. Bardzo poważnym, opowiadającym się za dokonaniem mordu jest możliwość zostania władcą, czyli chora ambicja.

W swych rozważaniach Makbet jest wierny zasadom rycerskim i znajduje znacznie więcej argumentów, które przeciwstawiają się chęci dokonania zbrodni. Wie, że zabijając Dunkana pogwałci honorowe zasady etyki nie tylko rycerskiej. Jest on bowiem krewnym, wasalem oraz gospodarzem króla. Sam nawet mówi: „Z podwójnych względów należy mu się u mnie bezpieczeństwo: jestem i krewnym jego, i wasalem. Taki postępek – lecz jestem co więcej i gospodarzem jego, który winien drzwi zamknąć jego zabójcy, nie owszem, zabójczy nóż przykładać”.

Makbet miał wyrzuty sumienia i nie chciał postąpić tak, jak z początku zamierzał. Bał się w dużym stopniu utraty dobrej sławy. „Dopiero co mnie obdarzył godnością, którą i sam dopiero co sobie kupiłem złotą u ludzi sławę…”. Zdobył on sławę, którą chciał jak najdłużej utrzymać, nie zaś odrzucać. Przerażała go myśl o odwecie i porażce.

W końcu jednak Makbet zdecydował się na ten czyn za namową żony, co nie oznacza jednak, że wyzbył się wszelkich wątpliwości.

Analizując wypowiedź Lady Makbet, odczuwalny jest stanowczy i pewny ton. Nie waha się ona przed zbrodnią, gdyż może ona przynieść niebywałe korzyści.

W słowach ukochanej Makbeta dostrzegalna jest żądza władzy i brak skrupułów. Aby osiągnąć swój cel, nie cofnie się przed niczym.

Lady Makbet wyraźnie manipuluje mężem, wmawiając mu że sam zobowiązała się do tej zbrodni. Świadczą o tym słowa: „Wyrwała była pierś z ust nadstawionych, które się do mnie tkliwie uśmiechały i roztrzaskała czaszkę, gdybym była zobowiązała się do tego czynu, jak ty do tego”.

Podstępna kobieta pomaga nawet w morderstwie, przyprawiając wino gości środkiem nasennym. W końcu udaje jej się przekonać męża.

Podsumowując, Makbet myślał o zamordowaniu króla Dunkana dla własnej korzyści, jednak nie zrobiłby tego gdyby nie Lady Makbet. Podobnie wygląda odpowiedź na pytanie, kto jest za te zabójstwo odpowiedzialny. Prawdą jest, że Makbet zamordował króla, jednak jego żona jest równie winna.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata