Współczesne zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego.
Powoli wkraczamy w wiek XXI, a liczba zagrożeń życia i lub zdrowia jest ogromna i nadal wzrasta. Wyliczać by je można w nieskończoność. Postaram się jednak je pogrupować i przedstawić przynajmniej ogólnie.
Kataklizmy. Współcześnie, tak jak wieki temu, za utratę zdrowia lub życia mogą odpowiadać siły natury takie jak: powodzie, pożary, huragany, tajfuny, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, huraganowe zamiecie śnieżne, burze (trafienia piorunem), burze piaskowe. Na takie czynniki (głównie pogodowe) człowiek nie ma wpływu. Co prawda są podejmowane przez naukowców próby, mające na celu wczesne wykrywanie i ostrzeganie (na przykład o miejscu wystąpienia i sile trzęsienia ziemi). Ale niestety, nie zawsze udaje się dokonać tego na czas.
Katastrofy i wypadki spowodowane z winy człowieka. Na początek te, które można spotkać na co dzień, czyli wypadki związane z komunikacją. Każdego dnia na drogach giną piesi, rowerzyści i pasażerowie pojazdów. Główną przyczyną jest kiepski stan dróg i nawierzchni, a także lekkomyślność oraz nietrzeźwość lub zmęczenie kierowców.
Katastrofy lotnicze. Te zdarzają się o wiele rzadziej, niż wypadki drogowe, ale jeśli awaria dotyczy samolotu pasażerskiego, który zabiera na pokład dużą ilość osób, to naturalnie, w katastrofie uczestniczy więcej ludzi. Jednakże latanie jest bezpieczniejsze od jazdy samochodem (ponieważ prawdopodobieństwo wzięcia udziału w wypadku drogowym wynosi 1:27, a poniesienie śmierci w katastofie lotniczej 1:1 000 000*). Zdarzają się też sytuacje niebezpieczne na wodzie, czyli zatonięcia statków, lub po prostu utonięcia.
Zagrożenia spowodowane przez eksplozje, będące następstwem przeprowadzania prób jądrowych. Obecnie, ze względu na niebezpieczeństwo płynące z wykonywania takich prób, organizowane są różnego rodzaju protesty (między innymi miały one miejsce we Francji), nie zawsze jednak odnoszą skutek. Ponadto mogą się zdarzyć katastrofy spowodowane uszkodzeniem reaktora, elektrownia w Czarnobylu. W wyniku takiej awarii do dziś teren wybuchu wraz z okolicami jest bardzo silnie skażony.
Napady, morderstwa, samobójstwa. Życie we współczesnym świecie stało się niebezpieczne, a życie można je stracić nawet na ulicy. Śmierć lub okaleczenie mogą być następstwami porachunków mafii (jeżeli ktoś jest w nie zamieszany), gangów, a także napadów. Zdarza się, że dla kilku złotych ofiary napadu bywają okaleczone, a nawet tracą życie. Problem agresywności występuje często wśród nieletnich, czasem bodźcem do pobicia kolegów jest zażycie środków odurzających, lub spożycie alkoholu.
Same narkotyki mogą doprowadzić do utraty zdrowia lub, przy przedawkowaniu, życia.
Samobójstwa są następstwem problemów psychicznych. Czasem nawet błaha sprawa powoduje utratę chęci do życia. Jednak najwięcej ludzi jest zabijanych w trakcie wojen. Giną nie tylko żołnierze, ale i cywile.
Choroby. Epidemie takich chorób jak grypa, dżuma. cholera, wirusowe zapalenie wątroby typu B, dyfteryt, gruźlica są śmiertelne, jeśli nie zostaną wcześnie wykryte i leczone. AIDS, nowotwory guzy są nie uleczalne, można jedynie zatrzymać lub spowolnić ich rozwój lub przebieg. Do tej listy dochodzą również choroby serca. Obecne zanieczyszczenie środowiska również ma ujemny wpływ na stan zdrowia, może powodować alergie, wysypki, czy też uczulenia.
Gdyby tak podsumować powyższe zagrożenia (wszystkich nie byłam w stanie wymienić), to nie powinno się w ogóle wychodzić z domu, ponieważ świat jest okrutny, a na każdym kroku czyha na nas niebezpieczeństwo. Snucie takich wniosków czasem może doprowadzić do paranoi i obłędu, a to z kolei do wspomnianego wyżej "targnięcia się" na własne życie.
Pesymiści pewnie dodaliby do mojej listy zapewne grożące utratą zdrowia poślizgnięcie się na... skórce od banana.
*Bibliografia: FOCUS nr 4 (31), kwiecień: 98 Rachunek prawdopodobieństwa