Konspekt lekcji techniki dla klasy 5.
Prowadzący: Marcin Lewandowski
Czas trwania lekcji: 45 minut
Temat: Rzutowanie prostokątne.
Cele dydaktyczne:
* Uczeń potrafi wyjaśnić co to jest rzut prostokątny, rzutnia i rzutowanie.
* Uczeń potrafi wyjaśnić zasady rysowania trzech rzutów prostokątnych.
* Uczeń umie narysować 3 rzuty prostokątne prostej bryły.
Cele wychowawcze:
* Zaangażowanie uczniów na lekcji
* Przestrzeganie sprawnej organizacji pracy na lekcji.
Metody kształcenia: * Pogadanka, pokaz z opisem.
Forma pracy: * Indywidualna.
Typ lekcji: * Poznawczy.
Środki dydaktyczne:
* Rzutnia trójwymiarowa, klocek w kształcie sześcianu, kreda, tablica, przymiar, cyrkiel.
Literatura:
1. Rysunek Techniczny Maszynowy. Tadeusz Dobrzański.
Przebieg lekcji:
1. Sprawy organizacyjno- porządkowe
Czynności nauczyciela:
* Przedstawiam się uczniom. Sprawdzam obecność. Przypominam, że odpowiada osoba która się zgłosi i zostanie wskazana przeze mnie oraz o tym aby uczniowie po zajęciach zasunęły krzesła.
Uwagi: 5 min
2. Uświadomienie celu lekcji, podanie zadań.
Czynności nauczyciela:
* Wyobraźcie sobie, że jest wam potrzebna np. półka na książki i chcielibyście aby stolarz ją wykonał. Ale stolarz nie wie jaki kształt ma mieć ta półka. Aby mu zilustrować jak ta półka ma wyglądać trzeba ją narysować z trzech stron. Z przodu z boku i z góry. Rysunki obrazujące kształt przedmiotu nazywamy rzutami prostokątnymi. Dziś właśnie zajmiemy się rzutami prostokątnymi. Umiejętność rysowania przedmiotów w 3 rzutach prostokątnych przyda się wam gdy zlecicie wykonanie jakiegoś przedmiotu.
Uwagi: 2 min
3. Podanie tematu.
Czynności nauczyciela:
Dzisiejszy temat to: Rzutowanie prostokątne. Nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy a uczniowie przepisują temat do zeszytów.
Uwagi: 1 min
4. Opis zadań lekcji.
Czynności nauczyciela:
a) wyjaśnienie pojęcia rzutnia,
b) notatka do zeszytu:
1. Rzutowanie prostokątne jest to przedstawienie bryły z 3 stron.
2. Rzutnia jest to płaszczyzna na której będzie narysowany rzut prostokątny. Wyróżniamy rzutnię pionową, poziomą i boczną.
3. Rzut prostokątny jest to rysunek kształtu powierzchni bryły.
c) objaśnienie zasady powstawania i rysowania trzech rzutów prostokątnych (rzutnia i nieskomplikowany przedmiot 3 – D).
d) rysowanie przez uczniów rzutów prostej bryły. Uczniowie otwierają zeszyty rysują dwie linie prostopadłe i trzy rzuty.
Uwagi: 20 min, Uczeń pokazuje krawędzie poszczególnych rzutów i krawędzie wspólne rzutów.
5. Usystematyzowanie i utrwalenie wiadomości.
Czynności nauczyciela
- zadawanie pytań kontrolnych:
1. Wyjaśnij pojęcie rzutu prostokątnego.
2. Wyjaśnij pojęcie rzutni.
3. Wyjaśnij pojęcie rzutowania prostokątnego.
4. Ile rysunków potrzeba aby przedstawić przedmiot w rzutach prostokątnych?
Uwagi: 4 min
Konspekt w załączniku w wersji do druku, w formie tabelki.