TKANKA-to zespół komórek o wspólnym pochodzeniu i podobnej budowie, spełniające ściśle sobie tylko właściwe funkcje.
PODZIAŁ TKANEK ROŚ. NA STAŁE I TWÓRCZE.
STAŁE- są to tkanki które się wyróżnicowały z tkanek twórczych. Ich liczba jest stała, zwiększa się tylko ich objętość. Dzielimy je na:
TKANKE OKRYWAJĄCĄ-funkcja ochronna, komórki muszą być ściśle do siebie przylegające, czyli bryłowe. Tkankę okrywającą dzielimy na :
1.Tkankę Pierwotną-jest jednowarstwowa i okrywa części rośliny rosnącej:
a)skórka (epiolerma) okrywa nadziemne części rośliny, np.: zielona łodyga, liść, owoc, kwiat.
Komórki budujące epidermę mogą wytwarzać:
-kutikula(czyli warstwy substancji tłuszczowych pokrywające komórkę) im bardziej grubsza warstwa tym liść się bardziej błyszczy
-różnego typu włoski: włoski parzące(pokrzywa), włoski gruczołowe(pachnące), kutner( chroni przed utrata wody i przed uszkodzeniem-kaktus)
b)ryzoderma- okrywa korzenie rosnące i tworzy włośniki
2.Tkanka Okrywająco- Wtórna - jest to tkanka korkowa; jest wielowarstwowa zbudowana z komórek martwych o silnie zgrubiałych ścianach komórkowych.
TKANKĘ ZASADNICZĄ(miękiszową)- buduje zasadniczą część rośliny.
Dzielimy ja ze względu na funkcje:
1.Miekisz zieleniowy(asymilacyjny)- daje zielony kolor rośliną, zawiera dużą ilość chloroplastu, potrzebny do fotosyntezy, buduje łodygę zieloną, liście, owoce niedojrzałe.
2. Miękisz zasadniczy- wypełnia przestrzeń między tkankami.
3. Miękisz spichrzowy- magazynuje substancje zapachowe, zawiera dużo leukoplastów magazynujących: cukry, białka, tłuszcze.
4. Miękisz wodonośny- odmiana miękiszu spichrzowego magazynującego wodę, np.: kaktus, aloes, agawa.
5. Miękisz powietrzny- komórki budują szerokie kanały powietrzne tworzące rusztowanie roślin wodnych.
TKANKĘ MECHANICZNĄ- usztywniającą roślinę i chroniące przed złamaniem jej.
1.Kolenchyma(zwarcica)- są to żywe komórki o zgrubiałych ścianach komórkowych położone w części zewnętrznej ( na obrzeżach łodygi i liści), występuje w części rośliny rosnącej.
2. Sklerenchyma (twardzica)- zbudowana jest z komórek o zdrewniałych ścianach komórkowych. Buduje części rośliny nierosnącej. Odmianą są komórki kamienne, np.: gruszka.
TKANKĘ PRZEWODZĄCĄ-jest niejednorodna, zbudowana jest z różnych komórek, położona jest centralnie w roślinie, odpowiada za transport substancji. Są dwa rodzaje tej tkanki:
1.Floem- czyli tkanka sitowa, zbudowana z komórek żywych, wydłużonych, w których poprzeczne ściany posiadają sita (dziury), przez które przechodzą pasma cytoplazmy komórkowej, te nie zawierają jąder kom., a transportują asymilaty.
2. Ksylem(naczyniowa)- zbudowana z komórek martwych o zgrubiałych ścianach, w których wewnętrzne ściany ulegają zanikowi, tworzą system naczyń, transportują wodę z solami mineralnymi.
TKANKI TWÓRCZE—MERYSTEMATYCZNE.
Zbudowane są z komórek szybko dzielących się, komórki te mają duże jądra w fazie podziałowej, są cienkościenne. Tkanka ta odpowiada za regeneracje, wzrost, wytwarzanie zarodników.
Tkanki te występują w szczytowych partiach rośliny:
-stożku wzrostu rośliny
-stożku wzrostu łodygi
Tkankę twórczą dzielimy na:
-kambium- czyli miazga, odpowiada za przyrost na grubość,
-merystematyczną
-przyranną (kallus)
-wstawową
-fallogen- tk. korkotwórcza