Europa jest kontynentem, na który składają się liczne zróżnicowane państwa nie tylko pod względem religii, czy gospodarki, ale również kultury.
Polska jest położona w centrum Europy i dlatego nic co działo się w Europie nie mogło w jakimś stopniu nie oddziaływać na historię i kulturę naszego narodu.
Papież Jan Paweł II powiedział „W dziedzinie kultury człowiek jest zawsze faktem: pierwszym i podstawowym".
Dzieje kultury na Ziemiach polskich sięgają 4 i pół tysiąca lat. Najstarsze pomniki jakie zachowały się na terenach polskich to chociażby gród w Biskupinie – siedziba zamożnych rodów.
W naszym kraju znajduje się wiele ważnych i godnych obejrzenia obiektów. Każde miasto, każdy budynek ma swoją historię.
Stolicą Polski jest Warszawa leżąca w centralnej części kraju nad Wisłą. Do XVII w. stołecznym grodem był Kraków, gdzie zachowało się wiele zabytków z okresu średniowiecza i renesansu z Wawelem – siedziba polskich władców.
Liczne zabytkowe pałace i zamki pochodzą z czasów renesansu (Baranów, Niepołomice, Brzeg, Krasiczyn).
Barok w sztuce polskiej reprezentują m.in.: Królewska Rezydencja w Wilanowie, magnackie pałace w Łańcucie i Ujeździe, a także Zamek Królewski w Warszawie. Z budowli sakralnych na uwagę zasługują: Kościół Mariacki w Krakowie i w Gdańsku oraz Kościół Świętego Piotra i Pawła i Świętej Anny w Krakowie.
Zabytkowa architektura Warszawy pochodzi z okresu tzw. klasycyzmu stanisławowskiego. Wśród obiektów z tego okresu można wymienić budynek Belwederu oraz Zespół pałacowo – parkowy w Łazienkach. Dzisiejsza stolica Polski równie serdecznie zachęca nas do odwiedzenia i obejrzenia obiektów historycznych jak i współczesnych. Stare Miasto, Zamek Królewski – to budowle, w których kryje się wiele historii. O współczesnym wyglądzie Warszawy zdecydowały nowoczesne, przeszkolone „drapacze chmur”, metro, które znacznie ułatwiło życie mieszkańcom a także szybkie ciągi komunikacyjne. Na północy Polski warto odwiedzić Szczecin, by zobaczyć Zamek Książąt Pomorskich, a w Gdańsku – Stare Miasto z dworem Artusa, fontannę Neptuna, Kościół Mariacki, Zbrojownię i Wielki Młyn nad Motławą. Niezwykłą osobliwością są koncerty organowe w Katedrze Oliwskiej.
Toruń, to kolejne miasto, w którym historia odegrała niezwykłą rolę. Jednak sławę temu miastu przyniósł wielki uczony i astronom Mikołaj Kopernik.
Wrocław, Opole, Lublin, Częstochowa, Licheń, Kielce i wiele innych mniejszych i większych miejscowości naszego kraju warte są obejrzenia. Każde z nich ma swoją historię, każde z nich jest na swój sposób ciekawe i piękne.
Na dorobek kulturalny naszego kraju zapracowało wielu wybitnych i słynnych Polaków w różnych dziedzinach nauki. Możemy się szczycić wybitnymi dowódcami wojskowymi, uczonymi, artystami i duchownymi, którzy odegrali wielką i ważną rolę w historii naszej ojczyzny a nawet Europy i świata.
Jan Matejko – wielki artysta malarz podziwiany i nagradzany
w Polsce i za granicą. Na swych obrazach (Bitwa pod Grunwaldem, Hołd pruski) uwiecznił ważne wydarzenia z dziejów naszej ojczyzny. Dzieła te są nadal żywą kroniką. Tę formę sztuki w późniejszych latach utrzymywali uczniowie Jana Matejki – Stanisław Wyspiański i Jacek Malczewski. Artysta głosił jak że cenną i mądrą myśl, „Sztuka jest obecnie dla nas pewnego rodzaju orężem w ręku, oddzielić sztuki od miłości ojczyzny nie wolno”. Mówiąc o polskich artystach nie można nie wspomnieć o Wicie Stwoszu, autorze ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie. Wielu zagranicznych artystów pracujących w Polsce przyczyniło się do wzbogacenia naszej kultury, która stała się symbolem naszej państwowości.
Mistrzowie sztuki to także pisarze i poeci. Dzieła wielu naszych słynnych twórców – Kochanowskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza, Prusa, Reymonta, Miłosza czy Szymborskiej były, są i będą skarbnicą polskiej tradycji i wartości narodowej.
„A niechaj narodowie, wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi i swój język mają”
To przesłanie określiło całą działalność pierwszego piszącego po polsku Mikołaja Reja. Twórczość literacka naszych pisarzy
i poetów przez lata ożywiała ducha patriotycznego w sercach Polaków.
Muzyka polska ma również swoich wielkich przedstawicieli - Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Henryk Wieniawski i Karol Szymanowski. Ich twórczość wykroczyła poza granice naszego kraju, świadczy o tym zainteresowanie ich kompozycjami.
O Fryderyku Chopinie – Cyprian Kamil Norwid powiedział:
„Rodem – warszawianin, sercem – Polak, a talentem - świata obywatel”.
Ta myśl może odnosić się również do papieża Polaka pochodzącego z Wadowic, który jest autorytetem moralnym nie tylko dla Polaków ale i dla ludzi świata.
Na różnorodność krajobrazu Polski składają się górzyste rejony na południu (Karpaty z pasmem Beskidów, Bieszczad, Tatr i Pienin oraz na południowym zachodzie Sudety, wyżyny zajmujące południowe i centralne partie kraju, pasm nizin rozciągający się w środkowej i północnej Polsce, przechodzący
w pojezierza z malowniczym jeziorami polodowcowymi
i wzgórzami morenowymi oraz wybrzeże Bałtyku na północy kraju. Najwyższe wzniesienie znajduje się w Tatrach – (2499m. n.p.m.) Zaś najniżej położony punkt leży w Raczkach Elbląskich (-1.8 m.).
22 Parki Narodowe zajmują 0,9% powierzchni Polski. Są to obszary o szczególnych unikatowych właściwościach przyrodniczych. Polskie Parki zostały wpisane na listę Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych.
Do najważniejszych bogactw mineralnych w Polsce należą: węgiel kamienny, węgiel brunatny, rudy miedzi, cynku i ołowiu, siarka i gaz ziemny.
Gospodarka Polski jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się w Europie Środkowowschodniej. Notowany od kilku lat systematyczny wzrost gospodarczy jest wynikiem m.in. zaawansowanej prywatyzacji.
Produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca jest wprawdzie daleki od państw Unii Europejskiej (wynosi 8 800 euro), ale ulega ciągłemu zwiększeniu.
Wciąż bardzo dużą rolę w gospodarce odgrywa sektor rolny, mimo niskiej efektywności. Modernizacja rolnictwa jest jednym
z najpilniejszych zadań polskiej gospodarki.
Po zmianach ustrojowych w Polsce szczególnego znaczenia nabierają regiony, „Małe ojczyzny”, w których przyszło nam żyć.
Nikt z podróżujących po Europie nie ma wątpliwości, że Polska stanowi jej centrum, a w sercu Polski nasze województwo. Przebiegają tu najważniejsze szlaki komunikacyjne i turystyczne.
Wytrawni krajoznawcy wiedzą, że atuty naszego województwa to: piękne zróżnicowane krajobrazy, bogata historia, stare zabytkowe miasta i budowle, folklor – w tym sztuka ludowa oraz możliwość aktywnego wypoczynku we wszystkich odmianach.
Rozległe parki krajobrazowe (Sulejowski, Bolimowski, Spalski, Wzniesień Łódzkich), piękne doliny rzek – Warty, Bzury i Pilicy sąsiadują z cennymi budowlami sięgającymi XI w.
Monumentalne świątynie, delikatne drewniane kościoły a także zamki pałace i dwory zachęcają do odwiedzin naszego województwa. Województwo łódzkie to dziś teren o powierzchni 18 219 km.2 mieszka tu 2.7 mln. osób. Na dzisiejszy region złożyły się historyczne ziemie dawnych księstw z miastami o znaczącej randze: Łęczyca, Sieradz, Łowicz, Piotrków Tryb., Skierniewice, Radomsko, Uniejów, Brzeziny.
Niespodziewanym zrządzeniem losu w XIX w. wyrosło miasto, które przejęło wszystkie funkcje administracyjne. Tym miastem jest Łódź. Za sprawą przemysłu włókienniczego stało się drugim co do wielkości miastem w kraju. O wielkiej fabrycznej Łodzi pisał nasz noblista Władysław Stanisław Reymont w „Ziemi Obiecanej”.
Do najstarszych a zarazem najciekawszych miejscowości województwa zaliczamy dawne ośrodki władzy książęcej: Łęczycę, Sieradz, Wieluń i Rawę Maz., siedziby władz duchownych: prymasowski Łowicz, Skierniewice i Uniejów, biskupie: Pabianice i Wolbórz a także miasta królewskie: Inowłódz, Przedbórz i Piotrków.
Wielki wkład w rozwój naszych ziem miały zgromadzenia klasztorne a wysokiej klasy zabytkowe budowle sakralne są ozdobą: Sulejowa, Paradyża, Gidel, Tumu, Studzianny, Warty
i Złoczewa. Zabytkowe budowle są często tłem dla dorocznych imprez obrzędowych. W okresie Bożego Ciała warto obejrzeć wielobarwne procesje w Łowiczu, Mąkolicach i Spicymierzy (cała trasa jest pokryta dywanem, misternie ułożonym z kwiatów).
Bogactwo rodzimego folkloru odkryjemy w Lipcach Reymontowskich (Wesele Boryny) w Łowiczu i jego okolicach, Opocznie i Sieradzu. Wielką atrakcją naszego regionu są wędrówki po województwie śladami znanych osób.
Największe z nich to: Wł. St. Reymont (Kobiele Wielkie, Tuszyn, Czarnocin, Lipce) i Św. Maksymiliana Kolbe (Zduńska Wola, Pabianice, Niepokalanów). Na terenie województwa znajduję się wiele atrakcyjnych miejscowości wypoczynkowych takich jak: Borki, Uniejów, Sulejów, Spała i tym podobne. Osobliwości przyrody możemy obejrzeć w alpinarium i arboretum w Rogowie.
„Piękna nasz Polska cała…”
Tak o naszej ojczyźnie śpiewa Zespół Pieśni Tańca „MAZOWSZE”.
Przytoczone powyżej fakty świadczą o wielkim dorobku kulturalnym naszego kraju.
Jej piękno, bogactwo i urok opiewano w pieśniach, wierszach
i literaturze.