Ewolucja prowadzi do powstania nowych gatunków, do większego zróżnicowania między gatunkami, oraz do powstania coraz to bardziej zmodyfikowanych organizmów.
Podstawą ewolucji są jej prawidłowości, do których zaliczamy:
a) postępowość - co oznacza, że ewolucja, według współczesnych nauk, jest traktowana nie jako ciąg zmian postępowych, pochodzących od form gorszych do lepszych, lecz jako historia ciągłego dostosowywania się organizmu do środowiska
b) nieodwracalność - wyrażona przez prawo Dolla: "Organizm nie może powrócić, nawet częściowo, do stanu poprzedniego, który został osiągnięty przez jego przodków". W przyrodzie może występować jednak tak zwany regres, czyli uproszczenie budowy. Nie jest to cofnięcie się w ewolucji, ale przystosowanie do środowiska, w którym żyje organizm [na przykład redukcja układów u tasiemca].
c) kierunkowość - wynikająca ze specjalizacji organizmów i ich przystosowania do określonych warunków życia. Może ona oznaczać rozwój na przykład tylko określonego narządu [długość szyi żyrafy]. Kierunkowość jednej lub kilku cech wynika z tego, że dana cecha zapewnia przewagę nad innymi organizmami żyjącymi w tych samych warunkach.
d) nierównomierność tempa rozwoju - ewolucja nie przebiega równocześnie, na przykład ponad dwa miliardy lat temu życie zatrzymało się na etapie pojedynczej komórki, a następnie w ciągu 10 milionów lat powstały wszystkie współcześnie żyjące organizmy.
dobra praca
Bardzo dobrze opracowany tekst. Wielkie dzięki!